Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler

Sonbahar geldi ve kış yaklaşıyor… Deniz, kum ve güneş eşliğinde yaşanan yaz tatilleri geride kalırken hepimiz içimizi ısıtacak ve bizi dinlendirecek deneyimler peşinde koşmaya başladık. Kendini yenilenmiş ve tazelenmiş hissedeceğin huzur dolu bir tatile çıkma fikri kulağına hoş geliyor değil mi? Öyleyse termal suyun başrolde olduğu bir kaplıca tatili planlamanın tam zamanı! Türkiye’de kaplıca tatili için gidilecek en güzel şehirler seni bekliyor…

Birbirinden güzel deneyimler ile dolu rahatlatıcı bir tatil senin de hayallerini süslüyorsa Termal Oteller arasından zevkine ve bütçene uygun seçenekleri incelemeyi unutma. Kendine böyle bir tatil hediye etmenin mutluluğu sana çok iyi gelecek. Kaplıca otellerinde sunulan termal havuzlar, SPA deneyimi ve masaj seçenekleri de seni mutlu edecek seçenekler arasında yer alıyor. Ayrıca gideceğin şehrin gezilecek yerlerini de keşfederek tatilini zenginleştirebilir, her anın tadını doya doya çıkarabilirsin. Sonunda kendini daha sağlıklı ve daha huzurlu hissedeceğin bir tatil için hazırsan Türkiye’de termal turizmin başını çeken şehirleri sıralamaya başlayalım.

Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler termal havuz SPA

1. Afyonkarahisar

Türkiye’nin termal başkenti olarak görülen Afyonkarahisar, içini ısıtacak kaplıca suları ile meşhur. Sonbahar ve kış aylarında güzel bir kaplıca tatiline çıkmak istersen rotanı Afyon kaplıcalarına doğru çevirebilirsin. Üstelik burada bir yandan termal kaplıcaların tadını çıkarırken diğer yandan Afyon’da gezilecek yerleri görebilir ve birbirinden güzel Afyon lezzetlerini tadabilirsin.

Türkiye’nin termal kaplıcaları söz konusu olduğunda akla gelen ilk şehir kesinlikle Afyonkarahisar. En bilinen ve sıklıkla tercih edilen Afyonkarahisar kaplıcaları arasında Gazlıgöl efsanesi ile nam salmış Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi, Ömer Kaplıcası, Gecek Kaplıcası, Heybeli Termal Turizm Merkezi ve Hüdai Termal Turizm Merkezi sayılabilir. Kaplıca tatili fikri seni heyecanlandırdıysa Afyon termal otelleri arasından seçim yaparak yerini hemen ayırtabilirsin.

2. Ankara

Hem Ankara’da yaşayanların hem de başkent Ankara’yı ziyaret edenlerin huzurlu bir tatil için tercih ettiği yerlerdir Ankara kaplıcaları. Zengin değerlere sahip termal kaynaklar eşliğinde bol bol dinlenip yenileneceğin güzel bir Ankara kaçamağı planlayabilirsin. Sonbahar ve kış dönemlerinde yorgunluğunu atmak ve yeni haftaya taptaze bir şekilde başlamak için kaplıca tatilinden daha iyisi olabilir mi?

Ankara’da öne çıkan termal kaplıcalar arasında Ayaş Kaplıcaları, Kızılcahamam Kaplıcaları, Beypazarı – Dutlu – Tahtalı Kaplıcaları, Kapullu Kaplıcası ve Haymana Kaplıcası yer alıyor. Şehirde termal suyun tadını çıkarırken bir yandan da başkent Ankara’da gezilecek yerleri ziyaret ederek seyahatini daha da zenginleştirebileceğini unutma. Termal tatilin tadını doya doya çıkarmak için Ankara termal otelleri arasından seçim yapıp yerini ayırtmayı unutma.

Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler termal SPA

3. Bolu

Bolu’da göl kıyısında keyifli bir yürüyüş yapıp huzur bulmak da mümkün, kışın en güzel günlerini değerlendirmek için kayak tatiline çıkmak da… Hatta Bolu’da termal tatilin güzelliğini dolu dolu yaşamak da mümkün! Bunun için hemen Bolu termal otelleri arasından seçimini yapmalı ve yerini ayırtmalısın. Sonrasında da geriye sadece anın tadını çıkarmak kalıyor. Harika değil mi?

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bile kendilerine yer bulmuş olan Bolu kaplıcaları arasından öne çıkanlar Karacasu Kaplıcaları, Babas Kaplıcası, Sarot Kaplıcası, Pavlu (Kesenözü) Kaplıcası ve Çatak Kaplıcası sayılabilir. Bolu’nun doğal güzelliklerini de görmeden dönmek olmaz diyenlerdensen Bolu’da gezilecek yerler yazımıza göz atmayı unutma ve sevdiğin yerleri ziyaret ederek tatilin tadını çıkarmaya odaklan.

4. Bursa

Biraz kafa dinleyip Bursa’da termal tatil yapmak nasıl olurdu? Henüz bu deneyimi yaşamamış olsam da eminim çok dinlendirici ve huzurlu bir tatil olurdu. Çünkü şehrin doğal güzellikleri düşünüldüğünde Bursa’nın termal kaynakları oldukça öne çıkıyor. Türkiye’de termal turizm denildiğinde akla gelen şehirlerden biri olan Bursa’da çok sayıda termal kaplıca var. En bilinen Bursa kaplıcaları genel olarak Çekirge, Bademli Bahçe ve İnegöl Oylat bölgelerine yayılmış durumda. Hem termal suyun tadını çıkarmak hem de konforlu bir tatil deneyimi yaşamak için Bursa termal otelleri arasından zevkine ve bütçene en uygun olanı seçerek yerini ayırtabilirsin.

Termal havuzlar, içme kürleri ya da çamur banyoları gibi farklı alternatifleri değerlendirme şansı sunan Bursa termal kaplıcaları arasında Oylat Kaplıcaları, Kükürtlü Kaplıcası, Eski Kaplıca, Kaynarca Hamamı ve Karamustafa Ilıcası sayılabilir. Şehre gelmişken Bursa’da gezilecek yerlere gitmeyi ve Bursa yemeklerinin tadına bakmayı ihmal etme.

Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler - Bursa Kaplıcaları

5. Balıkesir

Türkiye’nin termal zenginlikleri Balıkesir’de kendini fazlasıyla gösteriyor.  Edremit Körfezi, Kaz Dağları, Cunda, Ayvalık, Akçay, Altınoluk, Marmara Adası ve Avşa Adası gibi Balıkesir’de gezilecek yerler oldukça fazla olsa da şehrin termal kaplıcaları da turizme fazlası ile katkıda bulunuyor. Balıkesir kaplıcaları arasında Susurluk Kaplıcaları, Sındırgı ve Emendere kaplıcaları, Gönen Kaplıcaları, Pamukçu Termal Tesisleri ve Hisaralan Kaplıcaları öne çıkıyor. Bigadiç, Edremit ve Manyas bölgelerinde de termal kaynaklar yer alıyor. Pamukçu Kaplıcaları Balıkesir’in merkezine en yakın termal kaynak olarak dikkat çekiyor. Sonbahar ve kış aylarında sana iyi gelecek bir kaplıca tatiline çıkmak istersen Balıkesir termal otelleri mutlaka incele. Huzurlu dolu ve dinlendirici bir deneyim olacağına eminim.

6. Yalova

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle de kendini gösteren Yalova, yüz ölçüm olarak Türkiye’nin en küçük ili olsa da sunduğu değerler açısından oldukça zengin. Yalova’nın merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Termal ilçesinde bulunan Yalova kaplıcaları dünyaca ünlü. Oluşumları yaklaşık 4000 yıl öncesine kadar uzanan bu termal kaynakların olduğu alanda birçok tesis yer alıyor ve burayı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Sen de Yalova’da termal tatil yapmak istersen Yalova termal otelleri arasından seçimini yaparak yerini ayırtabilir ve kendine zaman ayırmış olmanın huzurunu yaşayabilirsin.

Yalova Termal kaplıcalarının yanında şehirde bir de Armutlu kaplıcaları bulunuyor. Kış aylarında içini ısıtacak bir tatil için bu bölgeye gelip kendine kaliteli bir zaman ayırabilir termal su eşliğinde yenilenip tazelenebilirsin. Gelmişken Yalova’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Sudüşen Şelalesi, Erikli Yaylası, Çınarcık ve Yürüyen Köşk gibi noktaları görebilirsin.

Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler - Yalova Termal Kaplıcaları

7. Kütahya

Kütahya’da termal turizm oldukça hareketli… Şehirde çok sayıda kaplıca ve termal kaynak yer alıyor. Türkiye genelinde Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen 80 termal turizm merkezinden 8 tanesin Kütahya’da bulunuyor. Kütahya kaplıcaları her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Şehirde bulunan Ilıca Kaplıcaları yemyeşil bir ormanın içinde oluşu ile dikkat çekiyor. Kütahya Eynal Kaplıcaları ise  Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bile anlatılıyor. Tatil sırasında Kütahya’da gezilecek yerleri ve şehrin doğal güzelliklerini de görmek için mutlaka zaman ayır.

Kütahya’da kaplıca tatiline çıkmayı düşünüyorsan Yoncalı Kaplıcaları, Emet Dereli Kaplıcaları Termal Turizm Merkezi, Ilıca Harlek Termal Turizm Merkezi, Gediz Murat Dağı Termal Turizm Merkezi, Gediz Ilıcasu Termal Turizm Merkezi, Simav Eynal Kaplıcaları Termal Turizm Merkezi, Simav Çitgöl Kaplıcaları Termal Turizm Merkezi, Simav Naşa Termal Turizm Merkezi, Emet Termal Turizm Merkezi, Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi, Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi ve Emet Yenice Kaplıcaları gidebileceğin yerler arasında bulunuyor. Konforlu bir konaklama deneyimi için Kütahya termal otellerinde yerini ayırtabilirsin.

8. Denizli

Denizli, turistik olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri ve dünyanın önde gelen termal kaynakları ile dikkatleri üzerine çeken bir şehir. Pamukkale Kaplıcaları ve Karahayıt Kaplıcası Denizli’nin termal kaplıcaları arasında öne çıkıyor. Bu bölgelere her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist geliyor. Denizli kaplıcaları arasında Akköy Çamur Kaplıcaları, Tekkeköy Ilıcaları, Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası, Kızıldere Ilıcası, Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları ve Yenice Kamara Kaplıcası yer alıyor. Şehre gelip termal suyun dokunuşundan yararlanmak istiyorsan Denizli termal oteller arasından seçimini yap ve yola çıkmak için hazırlanmaya başla.

Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler - Denizli Pamukkale Kaplıcaları

9. İzmir

İzmir kaplıcalarının, antik zamanlardan bu yana termal suyun dokunuşu ile pek çok kişinin yenilenip tazelenmesine fayda sağladığı biliniyor. İzmir’de yaz tatili deniz, kum ve güneş eşliğinde dolu dolu geçiyor. Sonbahar ve kış aylarında ise İzmir’de termal turizm hareketlenmeye başlıyor. Merkezi noktalarda termal su olanağına sahip tesisler genel olarak Balçova, İnciraltı, Narlıdere ve Çeşme Ilıca civarlarında konumlanıyor. İzmir termal otelleri arasından seçimini yaparak sen de bu güzel şehri farklı bir yönü ile deneyimleyebilirsin.

İzmir’in termal kaynakları arasında Bademli Ilıcası, Balçova Termal, Bayındır Ilıcaları, Bergama Kaplıcaları, Menemen Ilıcaları, llıcagöl Ilıcası, Tavşan Adası Ilıcası, Çeşme Ilıcaları, Şifne Kaplıca ve Çamuru, Seferihisar Kaplıcaları, Urla Ilıcaları (Malkoç içmeleri) ve Gülbahçe Ilıcaları öne çıkıyor. Mevsim ne olursa olsun İzmir’de gezmek için bahane yaratabilirsin. İzmir’de gezilecek yerleri de keşfedeceğin dopdolu, keyifli ve dinlendirici bir kaplıca tatili diliyorum.

10. Eskişehir

Yer altı suları açısından oldukça zengin olan Eskişehir’in merkezinde çok sayıda termal tesis ve hamam yer alıyor. Çevre ilçelerde de kaplıcalar yer alıyor. Eskişehir kaplıcaları arasında Sakarıılıca Kaplıcaları, Hasırca Kaplıcası, Kızılinler Kaplıcası, Sivrihisar Gümüşkonak Ilıcası, Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası, Çifteler Hamamı ve Ilıcaköy Ilıcası sayılabilir. Eskişehir termal oteller arasından birinde yerini ayırtarak güzel bir kaplıca tatili deneyimleyebilirsin. Tatil sırasında Eskişehir’de gezilecek yerleri de mutlaka görmelisin.

Türkiye'de Kaplıca Tatili İçin Gidilecek En Güzel Şehirler zen taşları

Çağla Açıkgöz Köhserli

 

Yorumlar