İstanbul güzel olduğu kadar zaman zaman yorucu bir şehir de olabiliyor. Bu yoğunluğa tatlı bir sonbahar kaçamağı ile ara vermek için değerlendirilebilecek, İstanbul’a yakın rotalar nereler diye sorarsan, işte önerilerimiz…

Küçük molalar için en ideal zamanlar çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar ayları oluyor. Özellikle de sonbahar mevsimi, minik hafta sonu kaçamakları için oldukça ideal. Yaz mevsimini geride bırakarak, kapıda bekleyen soğuk kış aylarına hazırlanmak ve değişime adapte olabilmek için kısa bir moladan daha güzel çok az şey var!

İğneada

Birçok lokasyona kıyasla İstanbul’a çok yakın olduğu söylenemese de özel araçla ortalama 2-3 saat ile ulaşabileceğin bir rota İğneada… Mistik bir auraya sahip Longoz Ormanları, sonbahar aylarında renkten renge bürünmüş ağaçları ile görenleri büyülüyor. Özellikle de kamp tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. “İğneada’ya gitmişken yapmadan dönme!” denilen en önemli aktivite ise Mert Gölü’nde kano turu yapmak!

Acarlar Longozu

İğneada Longoz Ormanları’ndan bahsetmişken Türkiye’nin en büyük longoz ormanı unvanına sahip Acarlar Longozu’ndan bahsetmemek olmaz. İstanbul’a 2 saat uzaklıkta olan Acarlar Longozu sayesinde hafta sonu tatilinden eşi benzeri olmayan fotoğraflarla döndüğünü fark edeceksin.

Kilyos

Hem şehir merkezine yakın olup hem de şehirden çok uzaklardaymış gibi hissetmeni sağlayacak lokasyonların başında Kilyos geliyor. Yaz mevsiminde de kısa kaçamaklar için tercih edilen rotalardan biri olmasının yanı sıra gri ve kapalı havaların tadını çıkarmayı seven sonbahar fanlarının da keyifle tercih edebileceği konumlardan biri. Sonbaharın serin havalarında fazlasıyla meşhur dalgalı denizini seyre dalmak, tüm haftanın yorgunluğunu üzerinden alıp götürecek.

Avşa Adası

İstanbul’a yakın konumu ile yaz aylarında çokça yerli ve yabancı turist akınına uğrayan adalarımızdan Avşa Adası, sonbaharda sessiz sakin bir rota arayanlar için ideal. Deniz otobüsü ile yaklaşık 3 saat süren kısa bir mavi yolculuk ile adaya ulaşmak mümkün.

Riva

Beykoz’a bağlı şirin köylerden biri olan Riva, şehir merkezine yakın konumu ile sıkça tercih edilen kaçamak noktalarından biri. Özellikle de bir cumartesi akşamı keyifle balık yemek üzere Riva’da şirin restoran alternatifleri bulabilirsin. Riva Kalesi’nden gün batımını izlemek de olmazsa olmazlar listesinde yerini alıyor.

Kerpe

 

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı bir liman kasabası. Mavi bayraklı denize sahip olması ile yaz aylarında İstanbul’dan sıkça ziyaretçi alan Kerpe, Karadeniz’in nadir rastlanan sakin denizlerinden birine sahip. Yaz mevsimi geride kalıp da el ayak çekildiğinde ise sakinliği ile özellikle kamp severlerin sıkça tercih ettiği lokasyonlardan biri.

Adalar

“Hafta sonu kısacık tatilimi yolda harcamak istemiyorum!” diyenler için Adalar yanı başımızdaki alternatiflerden biri. Sonbaharda sessiz sakin bir ada havası almak isteyenler tercih edebilir. Hem deniz havası alıp hem de sararmış yaprakların eşlik ettiği keyifli yürüyüşler yaptıktan sonra akşamı lezzetli bir balık ile kapatabilirsin.

Yorumlar