karya-yolu-tepe

Enerjisini sonbahardan alanlar, dört mevsim heyecan dolu tatiller düşleyenler burada mı? Sonbaharın gelişiyle Ege’de trekking sezonu başladı. Türkiye’nin en uzun trekking rotası Karya Yolu ise mevsimin en güzel renklerine bürünmüş seni bekliyor.

Yazın sıcağından kışın ayazından muaf olmak, dilersen 1 günlüğüne dilersen birkaç gün sürecek bir maceraya atılmak için Karya Yolu’nu tatil planların arasına almaya ne dersin?

Ege kıyılarından başlayıp iç kesimlere ve yükseklere uzanan Karya Yolu rotası, 5 ana bölüm ve 46 etaptan oluşuyor. Tamamı 850 km civarındaki Karya Yolu, Türkiye’nin en uzun trekking rotası aynı zamanda. Karya Yolu’nun adı nereden geliyor diye soracak olursan, bu rota; Antik Karya medeniyetinden kalma harabelerden ve antik kentlerden geçtiği için bu isimle anılıyor.

karya-yolu-3

Eşsiz doğa manzaralarının tarihle buluştuğu; bazısı oldukça zor, bazıları ise daha rahat ilerleyen etaplarıyla Karya Yolu yürüyüşü için yılın en güzel zamanları ilkbahar ve sonbahar ayları. Nisan-mayıs ve eylül-kasım arası dönemler, Karya Yolu yürüyüşü için en uygun zamanlar.

Karya Yolu’nda Kaç Etap Var?

850 kilometreyi aşkın bir mesafeye uzanan Karya Yolu, 46 etaba sahip. Farklı güzergahları izlese de coğrafi olarak birbirine bağlı 5 ayrı bölüm ise şu şekilde:

Datça Yarımadası

Karya Yolu yürüyüşüne başlayacaklar için en uygun rota, Datça Yarımadası’nda bulunan Eski Datça-Domuzbükü arası diyebiliriz. Güzergahın en keyifli noktalarından geçen bu rota, Eski Datça’dan başlayıp Knidos Antik Kenti’ne doğru gidiyor. Bir zamanlar önemli bir liman kenti olan Knidos’u gezdikten sonra burada kendinizi serin sulara bırakıp yüzebilirsiniz.  Knidos’un tadını çıkardıktan sonra güneş batarken Deveboynu Deniz Feneri’ne gelip, bu muhteşem görüntüyü hafızanıza kaydedebilirsiniz. Deveboynu Deniz Feneri sonrası kıyıdan iç kesimlere yönelen bu güzergah, Balıkaşıran’da son buluyor.

Bozburun Yarımadası

Ulaşım bakımından en rahat rotalardan biri olan Bozburun Yarımadası rotası, Marmaris, İçmeler’den başlıyor. Bu rotayı özel kılan bir diğer özelliği ise deniz kenarından yarımadayı bir uçtan bir uca geçmesi.

karya-yolu-bozburun

Yani denizden uzaklaşmadan, yol boyunca Rodos ve Simi adalarını görerek bu etabı tamamlayabilirsin. En sık kullanılan Likya Yolu rotalarından biri olduğu için civarda birçok konaklayacak birçok pansiyon seçeneği de bulabilirsin.

Gökova Körfezi

Ege’nin en huzurlu, en sakin, en nadide yerlerinden biri Akyaka ve burası Bodrum’dan Datça’ya uzanan Gökova Körfezi’nin tam merkezinde yer alıyor.

Karya-yolu-1

Karia Yolu’nun en sık tercih edilen parkurlarının bulunduğu Gökova Körfezi, hem tarihi hem doğası bakımından eşsiz güzellikler vadediyor. Antik zamanın kervan yolları, az bilinen eşsiz plajlar ve göz alıcı Kos Adası manzaraları seni bu etapta bekliyor.

İç Karya

Kıyıdan biraz uzak olsa da İç Karya rotası mavi ve yeşili buluşturmaya devam ediyor. Gökova Körfezi sahilinden Beşparmak Dağları’nın doruklarına çıkacağın bu rota biraz daha profesyonel trekkingcilere hitap ediyor. Antik Karya’nın başkenti Milas, bu rotanın en ilgi çekici noktası. Baltalı Kapı’dan geçip bir zamanların görkemli başkentine muhteşem bir giriş yapabilirsin.

karya-yolu-bafa-golu

Bu rotada ayrıca nefes kesici doğa manzaraları da seni bekliyor. Yemyeşil çayırlar ve büyüleyici Bafa Gölü kıyısından geçip Beşparmak Dağları’nın doruklarında Karya Kraliçesi Ada’nın surlarla çevrili şehri Alinda’ya selam durmak için yola koyulma vakti!

Muğla ve Çevresi

Karya Yolu’nun bu etabı Akyaka’dan başlıyor ve iç kesimlere uzanıyor. Tarihi kervan yollarını takip edip izleyeceğin bu rotada; Thera Antik Kenti kaya mezarları, Değirmendere Kanyonu, Muğla adının etimolojik kökeni olan Mobolla Antik Kenti’nden geçeceksin. Nostaljik bir yürüyüşle Eski Muğla’nın dar sokaklarını fotoğraflayabilir, şu an harabelerle dolu olan Meyistan Köyü’nü ve Stratonikeia Antik Kenti’ni de Karya Yolu günlüğüne ekledikten sonra yürüyüşü tamamlayabilirsin.

karya-yolu-3

Hangi etabı takip edersen et, Karya Yolu’nda tarih, doğa, heyecan ve huzurun aynı anda seni sarıp sarmalayacağı unutulmaz bir deneyim geçirmiş olacaksın.

Karya Yolu Hakkında Kısa Kısa

  • Karya Yolu, her biri farklı zorluk derecelerinde 5 ayrı etaptan oluşuyor. Bazı rotalar daha az insan tarafından kat edilmiş ve daha bakir olsa da diğerleri ihtiyaç molası verip, yürüyüşe ara verebileceğin, köylere ve kasabaların yakınından geçiyor. Profesyonellik düzeyine göre güzergahını belirleyip, iyi bir planlama yapmayı unutma.
  • Eğer trekking sporunda acemiysen ya da ilk deneyimin olacaksa Karya Yolu’ndan daha uzun süredir kullanılan Likya Yolu’ndan başlamak işini kolaylaştırabilir.
  • Karya Yolu’na yürüyüşü yapacakların ilk dikkat etmesi gereken nokta, su kaynaklarının yerini bilmek ve su ihtiyacını iyi hesaplamak. Karya Yolu’nda bazı etapların arasında 15 km’ye yakın mesafe var, bu sebeple suyu idareli kullanmak şart. Pek çok rota, köylerden uzak olduğu için duş gibi bazı temel ihtiyaçlarını 1-2 gün gideremeyebilirsin. Bu saydıklarım kulağa zor gelse de Karya Yolu yürüyüşünü çekici kılan en önemli etmenler bunlar. Bakir doğada zaman geçirmek, tam izolasyon ve geceleri yıldızları seyretmek için bu kadarcık zorluğa dayanılabilir.
  • Dağların, patikaların arasından uzanan güzergâhlardan bahsediyoruz. Dolayısıyla yol üzerindeki işaretler ve uyarılar bazen yeşilliklerin arasında kalıyor ve görünmez oluyor. Bu yüzden hangi etabı yürürsen yürü; yanında GPS aygıtı, cep telefonu ve taşınabilir şarj aleti bulundurmayı unutma.
  • Karya Yolu yürüyüşü sırasında, öncesinde veya sonrasında huzurla konaklayabileceğin birçok Muğla oteli ve pansiyonu için ETS hep yanında. Hayatının dönüm noktası olacak bir macera için tek yapman gereken karar verip, yola koyulmak.

Yorumlar