Yeryüzündeki cennet tasvirine en çok yakışan coğrafyalardan biri Karayipler… İsmi öyle bir solukta çıkıverse de ağızdan, Karayipler’i tek bir karaktere sığdırmak pek de doğru olmayacak; çünkü deniz üzerine saçılmış binlerce adadan her biri, kendi özgün atmosferiyle karşılıyor misafirlerini.

Bazı adalar kumsalda uzanıp güneşlenmek için en ideal seçim olurken bazıları ise yağmur ormanlarıyla turistik gezilere ya da eşsiz su altı manzaralarıyla dalış tutkunlarına hitap ediyor. Kimi ise egzotik lezzetler diyarı diye ünlenirken kimisi de sabaha kadar süren partileriyle eğlence tutkunlarının aklını çeliyor. İşte Karayipler’in bin bir yüzünden bize yansıyan güzellikler!

Atlantik Dalgalarında Sörfün Adresi Barbados

Güney Karayipler’de bulunan Barbados, bölgenin en özel ada ülkelerinden biri… Son yıllarda adını Rihanna’nın memleketi olarak duyuran ada, turistik anlamda da popüler olmaya başladı. Uzun bir süre İngiliz sömürgesi altında kalan ve genel atmosferinde de bunun izleri görülen ada “Küçük İngiltere” olarak da anılıyor. Diğer Karayip adalarına göre daha sakin olan Barbados’un Batı kıyılarında milyonerlerin ve dünyaca ünlü yıldızların evleri sıralanıyor. Adanın doğu tarafı ise Atlantik’ten gelen dev dalgalarıyla özellikle sörf yapmak isteyenler için eşsiz bir seçenek. Zenginler adası olarak bilinse de adada uygun seçenekler de mevcut.

Kelebek Şeklinde Ada: Guadeloupe

Kelebek şeklindeki Guadeloupe Adası, Karayipler’in diğer adaları gibi doğa harikası alanlara sahip. Göz alıcı şelaleleri, bembeyaz kumsalları, berrak okyanus suları ile ziyaretçilerine harika deneyimler sunan Guadeloupe Adası, Karayip Turu’nda mutlaka görmen gereken yerlerden biri…

Porto Riko’nun Renkleri…

Başkent San Juan’da herkese uygun bir aktivite bulmak mümkün. Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını farkında olmadan keşfettiği ilk yer olarak bilinen adanın sokaklarında renk renk sıralanmış yerel evleri, huzurlu maviliklere açılan limanı, UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen San Cristo ve El Morro kaleleri, gezginleri ve fotoğraf tutkunlarını bekliyor. Günün her anında denk gelebileceğin sokak müzisyenlerinin neşeli ve sıcak salsa ezgileri ise eğlenceyi doyasıya yaşatacak. Ada sınırlarındaki yağmur ormanlarının bulunduğu El Yunque ise yüzlerce bitki türü, rengarenk papağanları ve adaya özgü Kok kurbağaları ile doğa tutkunlarını cezbedecek. Ada ile ilgili herkesin kabul ettiği bir gerçek ise açık hava restoranlarında sunulan çeşit çeşit tapasları, kokteylleri, kızarmış muz ile yapılan mofongo’su ve denemeye değer tropik lezzetleriyle gurmeleri için de eşsiz bir seçenek olması.

El Değmemiş Yapısıyla Göz Kamaştıran Saba

Saba, Karayipler’in adından çok söz edilmeyen bir adası; ancak bozulmamış doğası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başarıyor. St. Martin’in güneyinde yer alan Küçük Antiller zincirinde konumlanan Saba, kartpostallardan fırlamış gibi görünen doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfere sahip. Renkli mercan kayalıkları ve enfes dağ manzaralarının güzelliği kadar sıcakkanlı insanlarıyla da öne çıkıyor.

Romantik Bir Kaçamak: St. Thomas

Karayipler’in Amerika’ya bağlı olan adalar topluluğu içerisinde yer alan St. Thomas, tatil için “deniz, güneş ve kum” diyenler için en ideal adreslerin başında geliyor. Doğanın en cömert davrandığı sahillere sahip adada sıcaklıkların 20 derecenin altına düşmediği biliniyor. Bu da St. Thomas’ı deniz ve güneş keyfi yapmak isteyenler için yılın neredeyse tamamında tercih edilebilecek bir yer haline getiriyor. Altın kumsalları, huzurlu ve romantik manzaralarıyla ada özellikle de balayı çiftleri için iyi bir alternatif olabilir.

Egzotik Gastronomi Üssü Jamaika

Karayipler maceranı biraz çeşnilendirmek istersen sana önerebileceğimiz en güzel ada Jamaika olacak. Biliyoruz ülkenin adı anılınca ilk akla gelen Bob Marley ve dünyayı saran ritimleriyle reggie; ama Afrika, Hint, Fransız ve İngiliz lezzetlerinden özgün bir yemek kültürü çıkarmış olan Jamaika, Karayipler’in en nevi şahsına münhasır mutfağına da sahip. Deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu mutfakta pirinç ve tropik meyveler de başrolde… Püre haline getirilmiş et ya da sebzeden yapılan bir börek olan patty, Hindistan cevizli karides, Jamaika’ya özgü bir baharat karışımı olan “jerk” ile yapılan baharatlı tavuk öne çıkan lezzetler. Benzersiz tropik meyve kokteylleri de denenmeye değer…

Yorumlar