Sonbaharın renkleriyle bezenmiş, yeşilden kahverengiye geçişin iyice arttığı, doğanın renk değiştirdiği ekim ayında gezmeyi sevenlerden misin? Şortların yerini pantolon ve eşofmanlar, tişörtlerin yerini uzun kollu ve kalın giysiler, terliklerin yerini ayakkabılar, denizin ve kumun yerini ise ormanlar, göller ve tabiat aldı. Fakat gezgin ruhlar için değişen bir şey yok! Yaz bittiyse şimdi sıra geldi ekim ayının güzellikleriyle süslenmiş yerleri keşfetmeye…

Bu yazımızda, içindeki gezgini durduramayanlar, her fırsatta seyahat etmeyi sevenler için ekim ayında gidilebilecek rotaları sıralayacağız. Bunlardan bazılarında şehir hayatını, bazılarında ise tabiatın güzelliklerini keşfedeceksin. Yazıyı okuduktan sonra nereye gideceğine karar ver, planını yap ve kalacağın yeri de ETS ile bul…

Kaz Dağı, Balıkesir

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Kaz Dağı (İda Dağı) kesinlikle görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Tarihi MÖ 2000 yıllarına dayanan bölgede tarih boyunca birçok şehir kurulup yıkıldı. Onlarca bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Kaz Dağı, Ege ile Marmara Bölgesini birbirinden ayırır ve mitoloji de sık sık adı geçer. Milli Park olan bölgede, kontrollü noktalarda çadır ve karavan ile konaklama da yapabilirsin.

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Türkiye’nin belki de en bilinen doğa turizmi rotası olan Yedigöller; Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 gölden oluşur. Çok sayıda bitki, ağaç ve hayvana ev sahipliği yapan bölgede ekim ayının tüm güzelliklerini bulabilirsin. Yedigöller’de piknik, doğa yürüyüşü ve olta balıkçılığı gibi aktiviteler yaygın şekilde yapılıyor. Ayrıca Milli Park sınırları içerisindeki bungalovlarda konaklayabilir, dilersen çadır da kurabilirsin.

Abant Gölü, Bolu

Tabiatın güzelliklerini keşfedeceğin bir diğer rota ise Abant Gölü. Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölü olma özelliğine sahip Abant Gölü, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Birçok endemik türün yaşadığı bölgede, Küçük Taraklı Semender (Triturus Vulgaris Kosswigi), Abant Alabalığı (Salmo Trutta Fario Varyette Abanticus) ve Abant Fındık Faresi (Muscardinus Avellanarius Abanticus) isimleriyle literatürde yer alıyor. Ayrıca göl çevresindeki ormanlarda çeşitli yabani hayvanlar da yaşam sürüyor. Abant Gölü seyahatinde piknik, kamp, sportif olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü yapabilir, Çepni Yaylası’nda yamaç paraşütü deneyimleyebilirsin.

Gölyazı, Bursa

Son yıllarda adını daha çok duyduğumuz Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunuyor. Ana karaya ince bir köprü ile bağlı olan ada, yarım saatte gezilebilecek kadar küçük ama keyfi çok daha büyük bir yer. Apollon Krallığı’na başkentlik yapmış olan köy, Osmanlı döneminde ise Rum balıkçı köyü olarak biliniyordu. Özellikle son yıllarda bazı dizi filmlerde de gördüğümüz Gölyazı’da sonbahar renklerini bulabilir, göl kenarında güzel bir kahvaltı yapabilirsin.

Uzungöl, Trabzon

Trabzon’un en bilinen ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Uzungöl, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Uzungöl’e yılın her günü gidebilirsin ancak ekim ayında yapacağın ziyarette doğal güzelliklerin ve sonbahar renklerinin her çeşidini bulabilirsin. Etrafı dağlarla ve yaylalarla çevrili Uzungöl’de bol bol fotoğraf çekebilir, yaylara çıkabilir hatta araçlarla safari bile yapabilirsin.

Zigana, Gümüşhane

Sonbaharın güzelliklerini bulacağın, doğasına hayran kalacağın Zigana, adeta rüya gibi bir yer! Rumcanın yerel lehçesinde “geçit” anlamına gelen Zigana’nın havasına, doğasına ve yeşiline hayran kalırken bölgeyi keşfetmeyi de unutma. Zigana Yaylası, Artabel Gölleri Doğal Parkı, Limni Gölü ve Karaca Mağarası görmen gereken yerlerin başında geliyor.

Beypazarı, Ankara

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı zengin bir kültür mirasına sahip olan Beypazarı, sonbahar tatili sevenlerin uğrak noktalarından biri. Sıra sıra dizilmiş ahşap evlere bakıp yürürken kendini 200 yıllık tarihi çarşıda bulacaksın. Ayrıca Beypazarı kurusu gibi bölgeye has lezzetleri de denemelisin. Beypazarı ayrıca, termal tatil için de ideal noktalardan biri. Eğer senin de seyahat amacın termal tatilse ETS’deki Beypazarı otellerini inceleyebilirsin.

Kapadokya, Nevşehir

Aslında yılın her zamanı ziyaretçi alan Kapadokya, sonbahar aylarında bir başka güzel… Bölgenin ve peri bacalarının renkleri, sonbaharın renkleriyle birleşmeye başlayınca ortaya büyük bir görsel şölen çıkıyor. Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm yeri Kapadokya’da yapılacak şeylerden biri balon turu… Ayrıca Kızılçukur’da yürüyüş yapmak ve gün batımı izlemek de akıllarda kalacak bir deneyim. Tabii peri bacaları, Uçhisar Kalesi, tarihi konaklar ve taş evler de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

İğneada Longoz Ormanları, Kırklareli

İçerisinde 5 göl, onlarca bitki ve canlı türü barındıran İğneada Longoz Ormanlarını, ekim ayında gidilecek yerler listene ekleyebilirsin. Kelime anlamı “subasar” olan longozlarda, belli dönemlerde su yükselir ve orman sular altında kalır. Bu özelliği sayesinde doğal çeşitliliğin fazla olduğu İğneada Longoz Ormanlarında unutamayacağın bir deneyim yaşayabilirsin. Seyahatin sırasında orman içerisinde ve göl çevresinde yürüyüşler yapabilir, su sporlarını deneyebilirsin. Ayrıca piknik, kamp ve konaklama imkanları da mevcut.

Yorumlar