Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

Bu kış bembeyaz karlar arasında unutulmaz bir kayak macerası yaşamak istiyorsan, Türkiye’de kayak yapılacak birbirinden güzel yerleri keşfedebilirsin. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan kayak merkezleri, hem profesyonel kayakçılara hem de yeni başlayanlara eşsiz deneyimler sunuyor. Karlı dağların zirvelerinde, sevdiklerinle birlikte çok özel anlar yaşamak için kış tatilini hemen şimdi planlamaya ne dersin?

Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

Kış sporları tutkunları için Türkiye’deki kayak otelleri arasında çokça seçenek bulunuyor. Gideceğin yere karar verdikten sonra farklı kış otelleri arasından seçimini yapabilir, hem konforu hem eğlenceyi bir arada sunan bu otellerde ETS ile yerini hemen ayırtabilirsin. Tabii ki hepsinden önce senin için hazırladığımız Türkiye’de kayak yapılacak yerler yazımıza göz atmalısın!

Türkiye’de Öne Çıkan 10 Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri, genel olarak etkileyici manzaraları ve zengin kayak olanakları ile dikkat çekiyor. Ülkemizin dört bir yanına dağılmış olan bu merkezler arasında öne çıkanları, ideal tatil rotasını belirlemekte zorlanan kayak tutkunları için sıraladık. Unutulmaz bir kış macerasının kapılarını aralamaya hazırsan, başlıyoruz!

Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

1. Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Bursa şehir merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan Uludağ Kayak Merkezi, Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepeleri üzerinde yer alıyor. 11 bin 338 hektarlık bir alana yayılan bu geniş kayak merkezi, Türkiye’de kış turizminin popüler adreslerinden biri. 1800-2200 m rakımlarda bulunan kayak tesisleri ile Uludağ, her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda kayak severi ağırlıyor.

Uludağ skipass ücreti, geçerli olduğu gün sayısına veya esnek ve ardışık günlerde kullanıma göre değişkenlik gösteriyor. Skipass biletleri internetten, satış kasalarından veya Uludağ otellerinden alınabiliyor. 2024 yılı Uludağ günlük skipass ücreti internetten alındığında 850 TL iken satış kasalarından alındığında 950 TL. Uludağ’da 3 saatlik skipass kullanımı ise 650 TL.

Uludağ’da kayak tatiline çıktığında dilersen bu civarsa kayak ekipmanları kiralayabileceğin yerler bulabilirsin. Ayrıca ilk defa kayak deneyimi yaşayacaksan Uludağ’da kayak derslerine katılabilir ve kendini bembeyaz zirvelerden aşağı bırakmanın özgürlüğünü tadabilirsin.

Uludağ Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

Uludağ pistleri arasında farklı zorluk seviyelerine sahip seçenekler mevcut. Fahri Pisti, Beceren Pisti, Cennetkaya Pisti gibi kolay pistlerin yanı sıra orta ve ileri seviye kayakçılara uygun Karkay Pisti, Alkoçlar Pisti, Belvü Pisti gibi rotalar da bulunuyor. Zoru seven deneyimli kayakçılar ise tercihlerini İtalyan Pisti, Tutyeli Pisti (Lift Boyu), Kuşaklıkaya Pisti 1. Rota ve 2. Rota, Maden Pisti 1. Rota ve 2. Rota gibi parkurlardan yana yapıyor.

Heyecan dolu bir kayak deneyiminin ardından dinlenebileceğin konforlu bir otel arıyorsan ETS ile Uludağ kayak otellerinde yerini hemen ayırtabilirsin!

2. Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Erzurum’da yer alan ve dünyanın dikkat çeken kayak rotalarından biri olan Paladöken Kayak Merkezi, toz kar özelliği ile seviliyor. Kayak sezonu boyunca güzel kar kalitesi sunan pistleri ile ziyaretçilerini mutlu eden Palandöken’de kış festivalleri, kayak ve snowboard yarışmaları da düzenleniyor. Palandöken’de gece kayağı yapmak isteyenler için 9,2 km uzunluğunda aydınlatılmış pist mevcut.

Paladöken Kayak Merkezi’nde farklı zorluk seviyelerine sahip 56 pist yer alıyor. Ayrıca Palandöken2 olarak bilinen Konaklı Kayak Merkezi de düşünüldüğünde buradaki pist uzunluğunun 87 kilometreyi bulduğu söyleniyor. Palandöken’in en uzun kayak pisti 12,5 km uzunluğa sahip. 2024 yılı için Erzurum Palandöken Kayak Merkezi skipass fiyatları biletlerin kapsamlarına göre değişiyor. Örneğin normal bilet fiyatı tek çıkış için 100 TL, gündüz saatleri için (09.00-16.30) 700 TL ve gece saatleri için (16.00-20.00) 200 TL olarak belirlenmiş.

Palandöken Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

Kayak dışında Palandöken’de yapılacak aktiviteler arasında yamaç paraşütü, dev salıncak ile muhteşem manzaranın tadını çıkarma, zipline, bu duvarı tırmanışı sayılabilir. Kış sporları tutkunlarına eşsiz deneyimler sunma konusunda oldukça başarılı bir yer olan Palandöken Kayak Merkezi’ne gitmeyi düşünüyorsan Palandöken kayak otellerini incelemeye hemen başlamalısın.

3. Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Türkiye’nin kayak merkezleri arasında öne çıkanlardan biri de Erciyes Kayak Merkezi. Soğuk kış günlerine yakışan bir kayak tatili için Erciyes seni bekliyor. Burada hem acemi hem profesyonel kayakçılar için farklık zorluk seviyelerine sahip pistler bulunuyor. Burada aynı zamanda snowboard, kar motoru ve kızak gibi birçok kış aktivitesine de katılabilirsin.

Kayseri şehir merkezine yaklaşık 35-40 dakika uzaklıkta olan Erciyes Kayak Merkezi, hem yerel turistler hem de yabancı turistler arasında oldukça popüler bir destinasyon. 2024 yılı için Erciyes Kayak Merkezi skipass fiyatları aldığınız bilete göre değişiyor. 13 yaş ve üzeri için 1 çıkış 60 TL ve en yüksek bilet tutarı 200 çıkış için 3650 TL olarak belirlenmiş.

Erciyes kayak tatiline biraz da konfor katmak istersen, gün boyu kayak eğlencesinin ardından sıcacık atmosferleri ile seni karşılayacak Erciyes kayak otellerinde yerini şimdiden ayırtabilirsin. Bembeyaz zirvelerin keyfini doya doya yaşamak için elini çabuk tut.

Erciyes Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

4. Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

İstanbul’a yaklaşık 2 saatlik mesafede yer alan Kartepe Kayak Merkezi, Türkiye’de kayak yapılacak yerler arasında öne çıkıyor. Bir orman yolundan geçen keyifli bir yolculuk ile Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşabilir ve burada gün boyu eğlenceli deneyimler yaşayabilirsin.

Çeşitli zorluk seviyelerine sahip pistleri ile Kartepe Kayak Merkezi, hem deneyimli hem acemi kayak severleri mutlu etmeyi başarıyor. Acemi kayakçılar burada kayak dersi alabiliyor. Ayrıca burada snowboard için uygun alanlar da bulunuyor. Dilersen kayak ekipmanlarını Kartepe’den kiralayabilirsin.

Keyifli bir kış tatili için Kartepe Kayak Merkezi yakınındaki oteller seni bekliyor. Yerini hemen ayırt, teleferik ve telesiyejler ile zirveye ulaşıp kayak macerasının tadını çıkarmak için şimdiden hazırlıklara başla. Unutmadan söyleyelim; Kartepe’de tüm gün sınırsız skipass fiyatı 1000 TL, yarın gün fiyatı ise 800 TL olarak belirlenmiş.

Kartepe Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

5. Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Türkiye’de kış turizmi açısından önemli bir yer olan Sarıkamış Kayak Merkezi, farklı zorluk seviyelerine sahip kayak pistlerinin yanı sıra snowboard veya kar motoru gibi farklı kış sporları için de güzel alanlar sunuyor. Doğu Ekspresi turlarının artışı ile popüler hale gelen Kars’ta görülecek yerlerin başında gelen Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kayak sezonu genel olarak aralık ayında açılmış oluyor.

Kar kalitesi ile dikkat çeken Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyada Alpler’de rastlanan kristal kar özelliği ile kayak tutkunlarının gözdesi oluyor. Burada kayak sezonu oldukça uzun, neredeyse nisan ayına kadar Sarıkamış’ta kayak yapmak mümkün.

Eşsiz bir doğa ve bembeyaz zirvelerle buluşup muhteşem deneyimler yaşayabileceğin Sarıkamış Kayak Merkezi’nde pist uzunluğu yaklaşık 12 kilometreyi buluyor. Sarıkamış Kayak Merkezi skipass fiyatları günlük sınırsız çıkış 550 TL, tek çıkış 65 TL olarak belirlenmiş. Sarıkamış kayak otellerinde yerini hemen ayırtarak sen de bu kış kayak macerasına ortak olabilirsin!

Sarıkamış Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

6. Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

İstanbul’dan yaklaşık 3 saat, Ankara’dan ise 2 saat mesafede yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’nun doğal güzellikleri arasında kış turizmi ile dikkatleri üzerine çekiyor. 2 adet ana kayak alanına sahip olan Kartalkaya, farklı eğim ve zorluk derecelerine sahip 25 adet pist ile kayak severleri ağırlıyor. Dilersen kayak ekipmanlarını buradan kiralayabilirsin. Ayrıca Kartalka Kayak Merkezi’nde kayak dersi de alabilirsin.

2024 yılı için Kartalkaya Kayak Merkezi’nde günlük sınırsız skipass ücreti 1100 TL olarak belirlenmiş. Bu kış tatil için rotanı buraya çevireceksen Kartalkaya kayak otellerini incelemeye başla ve yerini ayırtmak için geç kalma.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

7. Ilgaz Dağları Kayak Merkezi, Kastamonu

Kastamonu ve Çankırı sınırında yer alan Ilgaz Milli Parkı içindeki Ilgaz Kayak Merkezi, aralık ayından nisan ayına kadar kayak macerası yaşamak isteyenleri ağırlıyor. Kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerine sahip 3 pist bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde günlük limitsiz telesiyej ve teleski fiyatları 200 TL, günlük tek seferlik telesiyej ve teleski fiyatları ise 80 TL olarak belirlenmiş. Bir an önce yola koyulmak istiyorsan öne Ilgaz otellerinde yerini ayırtabilirsin.

Ilgaz Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

8. Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Isparta deyince akıllara ilk olarak güller, lavanta tarlaları veya Eğirdir Gölü geliyor olabilir ancak Davraz Kayak Merkezi ile Isparta kış turizminde de kendini gösteriyor. Davraz zirvesi, 2635 m yüksekliğe ulaşıyor. Davraz Kayak Merkezi, Antalya’ya gelen tatilciler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

Davraz Kayak Merkezi’nde yer alan 13 pistin uzunluğu toplam 23 kilometreye ulaşıyor. Yeni başlayanlar için de pistler burada yer alıyor. Kayak ve snowboard dersi de alınabiliyor. Davraz Kayak Merkezi 2024 skipass fiyatları 5 kontör için 50 TL, 500 kontörlük kart için 2250 TL olarak belirlenmiş. Davraz otellerinde yerini ayırtarak burada karlı zirvelerle buluşmanın tadını çıkarabilirsin.

Davraz Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

9. Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Akdeniz’e en yakın kayak tesislerinden olan Saklıkent Kayak Merkezi, Torosların Beydağları tarafında bulunuyor. Burada kar kalınlığı 100-200 cm civarında olsa da bazı dönemlerde 4 metreye kadar çıkabiliyor. Saklıkent Kayak Merkezi’nden kayak ekipmanları kiralanabiliyor ve dileyenler burada kayak dersleri alabiliyor.

Farklı zorluk derecelerindeki 4 pisti ile hem amatör kayakçılara hem de profesyonellere heyecan verici bir kayak deneyimi sunan Saklıkent Kayak Merkezi’nin 2023 yılı skipass fiyatlarını fikir vermesi açısından paylaşalım. 5 çıkış ücreti 250 TL + 50 TL depozito ve 40 çıkış ücreti 1600 TL + 50 TL depozito olarak belirlenmiş.

Saklıkent Kayak Merkezi - Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

10. Salda Kayak Merkezi, Burdur

Salda Gölü manzarası eşliğinde kayak deneyimi yaşatan Salda Kayak Merkezi’nde 5 adet pist mevcut. En uzun pist 1600 m uzunluğunda ve en kısa pist ise 500 m uzunluğa sahip. Salda Kayak Merkezi’nde ihtiyacın olan kayak ekipmanlarını kiralayabilir ve kış macerasının tadını çıkarmaya rahatlıkla devam edebilirsin.

Kış tatili için rotanı belirlediysen kayak otelleri arasından seçimini yapıp yerini hemen ayırtabilirsin. Bu kış yurt dışında kayak tatiline çıkmayı düşünüyorsan, “Avrupa’nın En Kıyak 5 Kayak Merkezi” yazısına geçiş yapabilirsin. Şimdiden herkese iyi tatiller!

Türkiye'de kayak tatili için gidilecek yerler - Türkiye'nin en iyi kayak merkezleri

Yorumlar