Yüzyıllar boyunca mutluluklara, hüzünlere, ayrılıklara ve kavuşmalara şahitlik eden tren istasyonları, bizi geçmişe götüren birer zaman tünelleri gibi… Milyonlarca insanın hayat hikayesinde yer alan bu istasyonlar, eskisi kadar popüler olmasa da, gösterişli mimari yapılarıyla görenleri hala heyecanlandırıyor.

Çoğunlukla ticaretin kalbi denilen bölgelerde yapılan bu tarihi yapıların birçoğu günümüzde müze veya belirli sanat aktiviteleri için kullanılıyor. Her zamana uyum sağlayan bu tarihi yapılar, böylelikle değerlerini günden güne arttırıyor. Zamanın gerisinden bize ışık tutan bu tarihi istasyonları birlikte keşfetmeye ne dersin?

St. Pancras Tren İstasyonu Londra’ya İhtişam Katıyor

1863 yılında yapımı tamamlanan ve müzikten edebiyata kadar birçok alanda konuşulan bu ihtişamlı istasyon, Londra’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri… St. Pancras, İkinci Dünya Savaşı’na katılan askerlerin hikayeleri ile bilinse de günümüzde “Harry Potter” ve “Batman Returns” gibi filmler sayesinde dünya çapında tanınıyor.

Atocha Tren İstasyonu’nda Tropik Bitkileri Keşfedebilirsin

9 Şubat 1851 yılında açılan ve Madrid’in en büyük istasyonu olan Atocha İstasyonu, mimarisi ile göz kamaştırıyor. Bu tarihi istasyonun içinde inanılmaz bir ekolojik sisteme sahip devasa büyüklükte bir tropik bahçesi bulunuyor. Yaklaşık 400 kadar farklı bitki türünün bulunduğu bahçede, içindeki hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşaması için gerekli ısı ve nem ayarı düzenli bir şekilde kontrol ediliyor.

Bir İstasyondan Çok Daha Fazlası: Grand Central Terminali

Dünyanın en büyük tren istasyonu olarak görünen Grand Central’ın yapımı 1871 yılında tamamlanmış. Newyork’un Manhattan Adası’nda bulunan bu tarihi istasyonu, her gün sadece turist olarak binlerce kişi ziyaret ediyor. Birçok Amerikan filminde görmeye alışık olduğumuz peronlarını, mimari desenlerini ve antika saatini istasyona ait harika bir tur organizasyonuyla gezebilirsin.

Chhatrapati Shivaji Terminali İngiliz ve Hint Kültürlerinden İzler Taşıyor

Asya’nın en önemli ticaret rotalarından biri olan Hindistan, görkemli bir istasyona sahip. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu istasyon, Mumbai’deki en ünlü binalardan biri… Kraliçe Viktorya’nın Altın Jübilesi için inşa edilen tarihi yapı, ziyaretçilerine İngiliz ve Hint kültürlerinden doğan harika bir mimari örneği sergiliyor.

Antwerpen-Centraal Modern Yapısına Hayran Olabilirsin

Modern mühendisliğin ve mimarinin mükemmel uyumu bu kez Belçika’da kendini gösteriyor. 1905 yılında yapımı tamamlanan Antwerpen-Centraal, 2009 yılında bir dergi tarafından dünyanın dördüncü önemli istasyonu seçildi. Bekleme salonunun üstünde bulunan kubbeyi ve dört ayrı kattan oluşan modern ray sistemini mutlaka görmelisin.

Asya Kıtasının Son Durağı: Haydarpaşa Tren Garı

Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde inşa edilen ve Anadolu yakasının değişmeyen simgelerinden biri olan Haydarpaşa Tren Garı, harika bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Boğazın görkemli manzarasına ayrı bir hava katan bu tren garında, Alman mimarisinin izlerini ve İtalyan taş ustalarının ince işçiliğini görebilirsin. Restorasyon çalışmalarının titizlikle sürmesinden dolayı uzun bir süre kapalı kalan bu tarihi istasyonda tüm çalışmalar bittiğinde, hem gar hem de arkeolojik park olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Yorumlar