“Doğayı ve yeşili seven birisiysen Atatürk Arboretumu‘na muhakkak gelmelisin.” bu cümleyle oldukça davetkar olan ve benzersiz bir gezi fırsatı sunan Atatürk Arboretumu; birçok endemik ağaç ve odunsu bitki türüne, harika bir göle ve mükemmel manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Adeta doğal bir açık hava müzesi olan Atatürk Arboretumu’na gitmeden önce, burada neler yapabileceğine ve nelere dikkat etmen gerektiğine birlikte bakalım.

Arboretum Ne Demek?

Arboretum, bilerek bir araya getirilmiş çoğunluğu ağaç olan ve belli başlı alanlarda yetiştirilen tabiat parçalarına deniyor. Atatürk Arboretumu, yerli ve yabancı araştırma kurumlarının bilimsel çalışmalar yapması amacıyla kurulduğu için titizlikle korunan bir yer. Parkın içinde; mangal, piknik ve bisiklete binmek gibi aktiviteler yasak. Dışarıdan sadece su ve çocuk maması getirilebiliyor.

Atatürk Arboretumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

12 Temmuz 1982 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yıl dönümüne özel açılan Atatürk Arboretumu, birkaç botanik bilim insanının çalışmalarıyla hayata geçirilmiş. 296 hektarlık bir alanı kaplayan bu park, Orman Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin ortak kontrol alanında bulunuyor.

Bu kurumlar tarafından sık sık kontrol edilen arboretumda, ağaç ve bitki tohumlarını yere düşse dahi almak kesinlikle yasak. Çevredeki ağaç ve bitkilere zarar gelmemesi için jeneratörden tutun da, konfetiye kadar oldukça geniş bir yasaklar listesi mevcut. Gezini planlamadan önce daha detaylı bilgi almak için Atatürk Arboretumu’nun resmi sitesine bakabilirsin.

Harika Doğa Manzarası Seni Bekliyor!

Sonbahar zamanı harika renk tonlarına bürünen Atatürk Arboretumu, kartpostal niteliğindeki manzaralarıyla özellikle sosyal medyada adından sıkça söz ettiriyor. Bu manzaranın hakkını veren fotoğrafçıların, ellerinden çıkan kareleri görmek oldukça heyecan verici… Bu doğal güzelliğin fırsatını kaçırmayan özellikle yeni evlenen çiftler, düğün fotoğrafları için burayı tercih ediyor.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da yaşayanlar için adeta bir oksijen deposu olan bu yer, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alıyor. Sarıyer Bahçeköy’de Belgrad ormanının güneydoğusunda konumlanan bu doğa harikası parka, özel aracınla veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsin. Toplu taşıma ile gelecekler; Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile Hacıosman durağına geldikten sonra, 48D otobüs hattını kullanarak, Atatürk Ağaç Parkı durağında inebilir.

2021 Yılı Ücretleri

Atatürk Arboretumu’nda, 2021 yılı giriş ücretleri; Hafta içi yetişkinler için 7,50 TL, öğrenciler için 2,50 TL, hafta sonu yetişkinler için 20 TL, öğrenciler için 7,50 TL. Film, katalog çekimleri, düğün, nişan, sünnet çekimleri için ayrı bir ücret bulunuyor. Bu organizasyonlar için resmi web sitesi üzerinden randevu alınması ve belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü’nde tüm vatandaşlara ücretsiz olan Atatürk Arboretumu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ise yalnızca ilkokul öğrencilerine ve yanlarındaki bir veliye ücretsiz. Arboretumda, bilet ödemeleri sadece kredi kartı ile yapılabiliyor.

Açılış-Kapanış

Saat 09.00 – 17.00 arasında açık olan Atatürk Arboretumu; pazartesi günleri, 1 Ocak yılbaşı günü ve ramazan ve kurban bayramının ilk gününde ziyarete kapalı.

Sonbahar renklerini nadir ağaç ve bitki türlerinin üstünde görmek, bambaşka bir deneyim! Tabiatımız için oldukça önemli olan bu bitkilerin ortaya çıkardığı renk harmonisine kapılmak ve harika fotoğraflarla o anları ölümsüzleştirmek istiyorsan, hemen planını yap ve İstanbul Otelleri’nde yerini ayırt!

Yorumlar