Tarih boyunca birçok kültürde umudun, barışın ve özgürlüğün simgesi olan kuşlar, aynı zamanda mutluluğun ve huzurun sesi de olmuşlar. Şimdi bu sese kulak verip, dünyayı harika kılan olağanüstü güzellikteki doğal alanları keşfetmeye ne dersin?

Doğanın çeşitli süsüne sahip Anadolu toprakları; dağların, toprakların ve göllerin bir araya gelmesiyle büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Bu atmosferi en kolay bulabileceğin doğal alanlar olan kuş cennetleri, ülkemiz için önemli bir eko sistemi de içinde barındırıyor.

Birçok kuş türünün göç rotasının üzerinde bulunan Anadolu’daki kuş cennetleri, gezi tutkunlarına harika bir fırsat sunuyor. Şimdi kuş seslerine kulak vererek oluşturabileceğin harika bir geziye çıkma zamanı!

Manyas Milli Parkı

Manyas Kuş Cenneti’nin Doğasını Keşfet

Balıkesir’in Gönen ve Bandırma ilçeleri arasında bulunan Manyas Gölü, 1959 yılında milli park olarak ilan edilmiş. Gölde, karabatak, tepeli pelikan gibi toplam 246 kuş türünün düzenli ya da göç ederken bir şekilde konakladığı biliniyor. Harika bir doğal güzellik sunan Manyas Kuş Cenneti, ülkemizde en çok ziyaret edilen kuş cennetleri arasında bulunuyor.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti’nde Flamingoları Görebilirsin

Dünyanın en büyük yapay flamingo üreme adası alan İzmir Kuş Cenneti, 289 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Binlerce su kuşu türünün göç rotasında bulunan bu yer, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri… Muhteşem doğasını süsleyen flamingoların ve pelikanların objektiflere yansıyan görüntüleri gerçekten görülmeye değer.

Gala Gölü

Gezmeye Doyamayanlar İçin: Gala Gölü Milli Parkı

Türkiye’nin 36’ncı milli parkı olan Gala Gölü, 111 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Geniş alanıyla ülkemizin 2’nci büyük kuş cenneti olan milli park; ziyaretçilerine yürüyüş, bisiklet ve daha birçok doğa sporunu yapma imkanı sunuyor. Muhteşem bir doğanın içerisinde kuş gözlemciliği yapmak isteyenler için fırsat sunan Gala Gölü Milli Parkı, Edirne’nin Enez ilçesinde konumlanıyor.

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti’nin Büyülü Atmosferi Seni Bekliyor

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Aladağ Çayı’nın üzerinde oluşmuş yapay bir sulak alan ekosistemi olma özelliği taşıyor. 191 kuş türü gözlenen bu kuş cennetinde, leylek ve birçok yırtıcı kuş türü bulunuyor. Sarı, kahverengi ve kırmızı toprak tabakalarının oluşturduğu mükemmel bir manzaraya sahip olan Nallıhan Kuş Cenneti, her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Sunduğu doğal güzellikleriyle ünlenen bu kuş cenneti, Ankara’da bulunuyor.

Bafa Gölü

Bir Gezi Noktasından Çok Daha Fazlası: Bafa Gölü

Büyük Menderes Irmağı’nın getirdiği alüvyonlarla oluşan Bafa Gölü’nde, 250’ye yakın kuş türü barınıyor. Gölde, ister balık tutabilir istersen de etrafındaki Yediler Manastırı’nı ve Heraklia Antik Kenti’ni ziyaret ederek, tarihi bir yolculuğa çıkabilirsin. Etrafını zeytin ağaçlarının çevrelediği bu gölün bulunduğu bölgede yapılan leziz zeytinyağlı yemeklerin tadına da bakabilirsin.

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltasında Yemyeşil Bir Doğa ile Kucaklaş

Türkiye’nin en büyük deltası olan Kızılırmak, Samsun’a 30 km uzaklıkta bulunan bir kuş cenneti… UNESCO geçici miraslar listesine giren Kızılırmak, leylek yuvalarının çokluğuyla biliniyor. Yemyeşil bir doğa sunan Kızılırmak’ta, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan karaleylek türü de bulunuyor.

Sen de mucizevi güzelliklere sahip bu doğal alanlarda bir gezi turu yapmak ve doğanın sunduğu huzuru keşfetmek istersen, hemen bir plan yapmaya başlayabilirsin!

Yorumlar