Binlerce armağanı kucağında getiren bahar, tüm güzelliğiyle doğayı uyandırmaya çalıştığı bu günlerde dünyanın tüm gölleri de makyajını tazelemeye başladı. Gösterişli manzaralarıyla ve barındırdığı canlı hayatıyla bizi cezbeden göller, kıyılarına sundukları hayatla da doğanın baş tacı…

Biz, ağaçlar biraz çiçeklendi mi nefes almak için yolumuzu en yakın göl kenarlarına çevirmeye başlıyoruz. Bazen bisikleti de atıyoruz arabaya, sırf göl kenarında biraz havamız değişsin diye. Huzur veren suların kıyısında yaptığımız kısacık bir yürüyüş bile stresli hayatımıza büyük bir mola değil mi? Hazır havalar da ısınmaya başlamışken büyük molalar vermek için ülke sınırları dışındaki saklı kalmış göllerin izini sürmenin zamanı geldi. İtalya’dan başlayıp Hırvatistan’a kadar uzanan Avrupa yolu üzerindeki onlarca gölden 3’üne yakından baktık. İşte verdikleri hayatlarla olduğu kadar görüntüleriyle de baş döndüren o göller…

Slovenya’nın En Güzel Yüzü Bled Gölü

Lubjiana’dan yaklaşık 55 km uzaklıktaki Avusturya sınırına yakın bir bölgede, gizli kalmış bir cennet köşesi Bled Gölü… Daha kapılarını aralamadan göl yolu boyunca sıralanmış yemyeşil ağaçlar da bu küçük cennetin bekçileri adeta.

Bled’in kenarına ulaştığınızda üzerindeki onlarca tekne selamlıyor önce sizi ve dilerseniz karşı adanın kıyısına bırakıyor. Muhteşem bir gölün ortasına küçük bir ada burası… Küçüklüğüne inatla topraklarında sayısız balayı hikayesini biriktiriyor. Adanın ortasındaki St. Mary Assumption Kilise’sinin zorlu merdivenlerinde gelini kucağında taşıyabilen damatların, evliliklerine mutsuzluk uğramıyormuş bir inanışa göre. Bled’in güzelliği bu adayla da sınırlı değil, gölü çevreleyen küçük kafelerde huzurlu bir kahve yudumlarken bir tablonun tamamını oluşturan yeşillikler ve ahşap evler keyfinize keyif katıyor.

İtalya’nın İncisi Como Gölü

Güney Avrupa’da, İtalya’nın Lombardiya Bölgesi’nde bulunan Como Gölü, dünyanın en ünlü gölleri arasında sayılıyor. Yaz tatilleri için tercih edilen göz kamaştıran güzellikteki gölün kıyısında, dünyaca ünlü isimlerin evleri bulunuyor. Çeşitli kasabalara kıyısı olan Como Gölü’nden düzenlenen tekne turları ile birçok yeni kasabayı keşfe çıkabilirsin.

İtalyan Güzeli Garda’nın Sundukları

Son buzul çağında biçimlenmiş, İtalya’nın en büyük gölüdür Garda… Rivayete göre Demeter, güzelliği için Garda Gölü’ne girermiş ve kusursuzluğunu da bu göle borçluymuş. Gerçek midir bilinmez ama Garda’nın uzun yıllardır muhteşem atmosferi ve hikayeleriyle ziyaretçilerini büyülediği kesin! Verona’ya kısa bir mesafesi olan Garda Gölü, İtalya’nın hiç bir yerinde rastlayamayacağınız manzaralar sunmasıyla da ünlü.

Göl manzarasıyla yetinmeyenler için etrafındaki pek çok restoran konuklarını ağırlamaya hazır. Gölü turladıktan sizi doyurma görevi de deniz mahsullerinden İtalya’nın meşhuru pizza çeşitlerine kadar geniş bir menü seçeneğiyle bu restoranların… Gölün kıyısındaki Garda kasabası zeytinyağlarıyla da ünlü, bu yüzden zeytinyağlıların tadına bakmayı da ihmal etmeyin deriz.

Eşsiz Bir Güzellik: Jökulsarlon Gölü

İzlanda’da Vatnajökull Milli Parkı’nda bulunan Jökulsarlon Gölü, dört bir yanı doğa harikası olan ülkenin benzersiz alanlarından yalnızca biri… Simsiyah volkanik kumlar ve kıyıya vuran buz kütleleri eşsiz bir kontrast sunuyor. Eğer Kuzey Işıkları’nın gerçekleştiği bir günde gölü ziyaret edersen muhteşem bir görsel şölen yaşayabilirsin.

16 Gölün Ortak Adı: Plitvice

Hırvatistan’ın Bosna – Hersek sınırına yakın olan noktasında gizli bir cennet var. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan göller topluluğu Plitvice, 16 gölü birbirine bağlayan şelaleleriyle renklerin festivaline dönüşüyor. İlkbaharın gelmesiyle beraber göllerin etrafındaki canlı hayatı da şenlenmeye başlıyor.

Plitvice Gölleri’nin en dikkat çeken özelliği ise suyun içerisindeki minerallerin renk cümbüşlerine sebep olması. Göllerin etrafındaki hoş patikalarda zevkli yürüyüşler yaparken ormanların arasından sonsuzluğa doğru yol alan küçük şelalelerin yarattığı görüntü aklınızı başınızdan alabilir. Plitvice’nin kıyısını saran orman da içinde barındırdığı kuşlarla sizi bir masalın içine davet ediyor, tek fark etrafınızda gördüğünüz her şeyin gerçek olması!

Yorumlar