Alanya Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Alanya Otelleri

Sonuçları filtrele
268 / 268
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Alanya

Alanya Plajları

Bir deniz, kum ve güneş cenneti olan Alanya, kıyı şeridi boyunca uzanan eşsiz plajlarıyla keşfedilmeyi bekliyor. 

Burada bulunan yirmiden fazla plaj, uluslararası standartlarda deniz suyunun temizliğini ve plaj standartlarının uygunluğunu ifade eden Mavi Bayrak ödülüne sahip. 

Alanya'nın en popüler plajları arasında;

Altın renkli incecik kumu ile öne çıkan ve adını Mısır kraliçesinden alan Kleopatra Plajı,
Toros Dağları'nın yamacında yer alan ve eşsiz manzaralar sunan Portakal Plajı, 
Çam ormanının bitimiyle başlayan ve kilometrelerce devam eden İncekum Plajı, 
Kendi kendini filtre edebilen üç doğal havuza sahip denizi ile eşsiz güzellikteki Koru Plajı,
  • Damlataş Plajı, 
  • Keykubat Plajı, 
  • Ulaş Plajı, 
  • Fuğla
  • Kargıcık 

plajları yer alıyor.

2 km uzunluğundaki Kleopatra Plajı'nın cam gibi suyunda yüzerken kendinizi krallar ve kraliçeler gibi hissedebilir, Ulaş Plajı kıyısında ailenizle keyifli bir piknik yapabilir, Portakal Plajı'nda çok çeşitli su sporları yapabilir, İncekum kıyısında yer alan kamp alanında bir gece geçirerek tatilinize farklı bir güzellik katabilirsiniz.

Alanya'da Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası

Alanya'da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Damlataş Mağarası, büyülü ve görkemli görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 

Deniz kıyısında yer alan bu mağara, 1948 yılında Alanya İskelesi'nin yapımı sırasında keşfedildi. Ender bir doğa harikası olan mağaranın 15 metreye kadar uzanan sarkıtlarının yaklaşık 15.000 yılda oluştuğu düşünülüyor.

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara'ya yalnızca deniz yolu ile ulaşılabiliyor. Küçük teknelerle ulaşabileceğiniz bu mağara ismini jeolojik yapısından kaynaklanarak içinde oluşan ışık oyunlarından alıyor. 

Mağaraya giriş yaptığınız sırada sizi etkisi altına alacak ışık oyunları arasında yüzme imkanı bulmak da oldukça keyifli bir aktivite.

Alanya Kalesi

13. yüzyılda Selçuklu Hanedanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilen Alanya Kalesi, kayalık bir yarımadanın üzerinde ve 250 metre yükseklikte yer alıyor. 

Alanya'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan bu kale, Türkiye'nin tek Selçuklu kalesi olarak dikkat çekiyor. Yapıda Helenistik Dönem'den, 13. yüzyıl Selçuklu Mimarisi'ne kadar farklı dönem eserlerine rastlanabiliyor.

Kızılkule

Kentin sembolü olarak bilinen Kızılkule, limanda yer alıyor. Kule 1950'li yıllarda onarılarak ziyarete açılmış.

Tersane

Selçukluların Akdeniz'deki ilk tersanesi olma özelliğine sahip yapı, Kızılkule'nin yakınında yer alıyor ve tersane içine ücretsiz olarak giriş yapılabiliyor. Denizden teknelerle ya da Kızılkule'nin yanındaki surlardan yürüyerek tersaneye ulaşabilirsiniz.

Tophane

Tersanenin bitişiğindeki yer alan Tophane, tersaneyi korumak amacıyla Selçuklular tarafından yapılmış. Yapı, denizden 10 metre yükseklikte bir kayada yer alıyor. Tophane'nin Denizcilik Müzesi'ne dönüştürülmesi için çalışmalar sürüyor.

Ehmedek Kalesi

Ehmedek Kalesi'nin 1227 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Ehmedek Kalesi'nin duvarlarında, Selçuklu Dönemi'nden kalma gemi resimleri bulunuyor.

Süleymaniye Camisi

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1231 yılında yaptırılan Süleymaniye Camisi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde yenilenmiş. Caminin kapı ve pencere kapakları Osmanlı Dönemi'nin ahşap oyma işçiliğinin güzel bir örneği olarak göze çarpıyor.

Hıdrellez Kilisesi

Alanya'nın merkezine 10 kilometre mesafede yer alan Hacı Mehmetli Köyü sınırları içinde bulunan Hıdrellez Kilisesi, Hıdır İlyas mevkiinde misafirlerini ağırlıyor. Kiliseye ücretsiz olarak giriş yapılabiliyor.

Şarapsa Hanı

13. yüzyıldan kalma bir yapı olan Şarapsa Hanı, Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından tarihi ipek yolu üzerinde kervansaray olarak yaptırılmış.

Alara Kalesi

Selçuklular zamanında oldukça önemli bir yere sahip olan Alara Kalesi, Alanya'nın 37 kilometre batısında yer alıyor. Kale, manzarası ile dikkat çekiyor.

Kargı Han

Kargı Çayı'nın kuzeyinde yer alan Kargı Han, Kesikbel mevkiinde yer alıyor.

Alanya'da Alışveriş

Oldukça gelişmiş bir şehir merkezine sahip olan Alanya'da her türlü ürünü bulmak mümkün. Ünlü markaların tekstil ürünlerinden farklı ve ilginç yöresel hediyeliklere kadar birçok seçeneği Alanya çarşılarından bulabilirsiniz. 

Tatil dönüşü kendinize ve sevdiklerinize küçük hediyeler almak istiyorsanız merkezde küçük bir alışveriş turu yapmayı ihmal etmeyin.

Alanya'da Gece Hayatı

Akşamları oldukça yoğunlaşan caddeleriyle ünlü olan Alanya merkezde birçok restoran, bar ve disko yer alıyor. Her Şey Dahil sistemle konaklama sağlayan tesisler bölgede yoğun olduğundan eğlence yemek sonrası başlıyor. 

Akşam yemeğinizi oteliniz yerine Alanya'da almak niyetindeyseniz restoran ve lokantalarda deniz ürünleri, ızgara çeşitleri, mezeler ve dünya mutfağından örnekler bulmak mümkün.