Bembeyaz bir örtünün altında sanki uykudaymış gibi sessizliğe bürünen doğa, insanı huzur ve sakinliğe doyuruyor. Defalarca gezdiğin ve gördüğün yerlerin seni yine kendine hayran bırakması kış mevsiminin büyüsünü gözler önüne seriyor.

Çok soğuk havalara girmeden ya da ulaşılması zor yolları aşmadan beyazlara boyanmış manzaraları gezebileceğin birçok rota var. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın dört mevsimi böyle kolaylıklarla sunuyor olması harika bir şans değil mi?

Kimi zaman yumuşak, kimi zaman sert ve donmuş bir şekle giren eşsiz kar tanelerini, keşfedebileceğin birçok nokta bulunuyor. İşin içine biraz heyecan katmak ve eğlenceyi zirvede yaşamak istiyorsan, kayak merkezleri tam aradığın tatile cevap olabilir. Ama karın tadını daha sakin bir yerde çıkarmak istersen, birçok göl veya yayla manzarası senin için en doğru adres olabilir.

Kış manzaralarıyla öne çıkan bu adresleri keşfetmeye var mısın? Hadi başlayalım!

Donmuş Bir Göl Denince Akla İlk Gelen Yer: Çıldır Gölü

Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan Çıldır Gölü’nün, 120 kilometrelik bir genişliği bulunuyor. Her mevsim ilgileri üzerine toplayan göl, özellikle kış aylarındaki eşsiz manzarasıyla biliniyor. Dünyada oldukça ender rastlanan kristal kar tanelerini yine bu gölde görebilirsin. Yaklaşık 50 cm buz kalınlığına ulaşan gölde; dans etkinliklerine katılabilir, kızaklarla ve jet skilerle gölün üzerinde gezebilirsin.

Ormanın İçindeki Saklı Güzellik

Yaz aylarında yemyeşil bir doğanın içinde parıldayan Abant Gölü, kış mevsimindeki kartpostallık görüntüleriyle de herkesi kendine hayran bırakıyor. Etrafında bulunan kafe ve restoranlarla buz tutan gölde harika zaman geçirebilirsin. 1988 yılında tabiat parkı olarak koruma altına alınan Abant Gölü’nde, karların altında harika doğa yürüyüşleri de yapabilirsin. Özellikle bungalov tipi konaklamaların revaçta olduğu bu gölde, seni harika bir atmosfer bekliyor.

Kar ve Kapadokya’nın Muhteşem Birlikteliğini Keşfet

Güzel atlar ülkesinde, peribacalarının karla kaplı halleri gerçekten görülmeye değer… Kapadokya’da harika kar manzarasının; istersen içinde olabilir istersen de balona binerek kış atmosferini tepeden keşfedebilirsin. Son dönemde romantik vakit geçirmek isteyen çiftlerin özellikle kış aylarını tercih etmesiyle mevsimin en popüler rotalarından biri olan Kapadokya’da, karlar altında eğlencenin tadını kolaylıkla çıkarabilirsin.

Ayder Yaylası’nda Kış Bir Başka

Kış, Ayder Yaylası’na farklı bir güzellik katıyor. Kış aylarındaki festivallerle bilinen bu doğa harikası yerde, özellikle Ayder Kardan Adam Festivali oldukça ilgi çekiyor. Termal suların dinlendirici etkisiyle de harika bir tatil vadeden Ayder Yaylası, birçok kış sporunu yapabilme fırsatı sunuyor. Dağların arasında benzersiz bir kış deneyimi yaşamak için mutlaka Ayder Yaylası’na uğramalısın.

Bembeyaz Bir Uzungöl Manzarasını Kaçırma

Anadolu’nun en bilindik göl manzaralarından biri olan Uzungöl’ü, karlar altında nasıl görüleceğini hayal edebiliyor musun? Hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürecek birçok doğal güzellik burada bulunuyor. Tepeden tırnağa beyaza bürünmüş dağların içinde kendini bir an için bulutların arasında sanabilirsin. Konaklama imkanı sunan ahşap bungalovlarda muhteşem gölü izlemeye doyum olmuyor adeta…

Kış mevsimini heyecan verici rotalar arasında geçirmen için gerekli olan listeye artık sahipsin. Dilediğin şekilde tatilini planlayabilmen için Kış Otelleri’ni mutlaka incele!

Yorumlar