Seyahat

Valiz hazırlığı, vize işlemleri, ucuz bilet ya da otel bulmanın püf noktaları… Yola çıkmadan önce ihtiyaç duyacağınız bilgiler 5 adımda önünüzde…

Seyahat

Otellerin Çocuk Oyun Alanları ve SPA Merkezleri Yeniden Açılıyor!

Yeni normalleşme sürecinde otellerin yeniden hizmet vermeye başlamasıyla birlikte tatil sezonu açıldı. Yurt içinde tatil yapmak isteyenler için tesisler, yeni normalleşme tedbirlerine uygun biçimde hazırlıklarını tamamlıyorlar. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C. İçişleri Bakanlıkları yayımladıkları genelgelerle otellerin uyması gereken hijyen kuralları ve almaları gereken sağlık önlemlerini belirledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine ilişkin yayımladığı yeni genelge ile otellerde yer alan çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi gibi alanların yanı sıra SPA, hamam, masaj salonu, sauna gibi ünitelerin de hizmete açılabileceğini duyurdu.

Çocuk Oyun Alanları ve Mini Kulüpler Kapılarını Açıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı 2020/9 numaralı genelgeye göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına uyulması koşuluyla; tesis içerisindeki oyun odası, çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi gibi bölümlerin hizmet vereceği belirtildi. Bu kurallar çerçevesinde:

 • Tesis bünyesinde yer alan mini kulüpler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına göre hizmet verecekler.
 • Mini kulüplerin kapasiteleri sosyal mesafe kuralına göre belirlenip uygun sayıda çocuk misafir, rezervasyon ile kabul edilecek. Çocukların oyun ve yemek masaları, bireysel oyun alanları, varsa yatakları arası mesafe en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenecek.
 • Giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyeni için el antiseptiği bulundurulacak, çocukların el antiseptiklerini personel gözetiminde kullanması sağlanacak.
 • Mini kulübe girişte, çocukların temassız ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 dereceden yüksek olan, nefes darlığı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjuktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal gibi belirtileri olan çocuklar aileleri ile irtibata geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.
 • Mini kulüplerdeki kapalı alanların kapı ve pencereleri sık sık açılarak doğal yoldan havalandırması sağlanacak, bu alanda klima ve vantilatör kullanılmayacak. Çocukların sık sık dışarı çıkarak sosyal mesafe kurallarına uyarak daha çok açık alan etkinliği yapmaları sağlanacak.
 • Sert yüzeyler, deterjanla temizlik sonrası 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla dezenfekte edilecek. Çamaşır suyu kullanımının uygun olmadığı yüzeylerde yüzde 70 alkol içeren ürünlerle hijyen sağlanacak.
 • Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla temizlenecek. Bu alanların temizliğinde makineyle yıkamayla veya sıcak buhar da kullanılabilecek.

oyubcak

 • Çocukların temas ettiği çocuk oyun parkı donanımları, oyuncaklar ve hobi malzemeleri, sık sık su ve deterjanla temizlenip yüzde 70’lik alkol ile silinip ve kurutulacak. Uygun olan malzemeler bulaşık makinesinde de yıkanabilecek. Malzemesi sebebiyle (pelüş, tüylü) sık temizliği ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklara yer verilmeyecek.
 • Mini kulüpte oyuncakların tekrar kullanılmadan önce temizlenmesini sağlamak için yeterli sayıda oyuncak bulundurulacak.
 • Çocuk oyun alanlarında ve mini kulüplerde konusunda eğitimli çalışanlar görev yapacak. Çocuklar arasında sosyal mesafenin korunması ve çocukların bulaşı riskini artıran fiziksel faaliyetlerde bulunmamaları görevli personel tarafından sağlanacak.
 • Tuvaleti kullanan çocukların öncesinde ve sonrasında ellerini yıkaması ve çocukların tuvaletleri tek tek kullanmasına dikkat edilecek.

SPA Merkezleri Kullanıma Açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı 2020/9 numaralı genelgede, İçişleri Bakanlığınca Covid-19 tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslar uygulanarak otellerin içinde bulunan hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA ünitelerinin misafirlere hizmet vermeye başlayacağı açıklandı. Böylelikle tatilcilerin SPA merkezleri ne zaman açılacak soru da yanıt buldu. Sauna, hamam ve SPA’da uygulanacak kuralar çerçevesinde:

 • Çalışanların tamamı hamam, sauna, buhar odaları dışındaki ön ofis, resepsiyon ve dinlenme alanlarında kuralına uygun şekilde maske kullanacak. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, bu işlemin öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.
 • Misafirin kullanacağı kese, lif, sünger gibi malzemeler kişiye özel olacak ve başka bir misafir tarafından kullanılmayacak.
LG SPA-mini kulüp 1
 • Hamam tası, kurna gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve sabunla temizlenip dezenfekte edilecek.
 • Hamam, sauna, buhar odası, kapalı havuz ve jakuzilerde Covid-19 ile ilgili uyulması gereken kuralları içeren afişler herkes tarafından görülebilecek şekilde asılacak.
 • Mikrobiyolojik kalite için rutin testler mevzuata uygun olarak yapılacak.
 • Kapalı havuzlarda toplu egzersiz, dalış dersleri gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.
 • Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi donanımların mümkünse sensörlü olanları kullanılacak.
 • Hamam, sauna, buhar odaları ve jakuzilerin kapasitesi çalışanlar da dahil olmak üzere 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde düzenlenecek. Kapalı havuzlarda kapasite, 8 metrekareye 1 kişi olacak şekilde belirlenecek.
 • Hamam, sauna, buhar odaları ile kapalı havuz ve jakuzilerin temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırılması kuralları çerçevesinde serinleme amacıyla vantilatör (su buharlılar dahil) kullanılmasına müsaade edilmeyecek.
Devamı İçin
Seyahat

Seyahat İzin Belgesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid-19 salgınını önlemek için İç İşleri Bakanlığı bir dizi önlem aldı. Bu önlemler kapsamında bakanlık tarafından, şehirler arası yolculuğun kısıtlanmasına yönelik bir uygulama getirildiği yönünde bir açıklama yapıldı. Bu yeni uygulamayla birlikte şehirler arası yolculuk ancak seyahat izin belgesi ile yapılmaya başlandı.

Biz de Seyahat İzin Belgesi almak isteyenler için seyahat izin belgesi nereden, nasıl alınır gibi merak edilen tüm soruları yanıtladık. İşte seyahat izin belgesi hakkında aradığınız tüm soruların cevapları…

Devamı İçin
Seyahat

Patara Hakkında Merak Ettiğin Her Şey Burada!

2020 yılı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Patara Yılı olarak ilan edildi.

Tıpkı 2019 yılında öne çıkan Göbeklitepe gibi, Patara da sahip olduğumuz değerli hazinelerden biri…

Bugüne kadar Kaş’ın en güzelleri arasında sayılan plajı, tur gruplarının uğrak noktası olan antik kenti ve yuva olduğu Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının adı ile aşina olduğumuz Patara ismini, 2020 yılından itibaren çok daha fazla duyacağız.

Devamı İçin
Seyahat

Uludağ Hazırlıkları Başlıyor, Bavulda Neler Olacak?

Kış mevsiminin uğrak mekanları arasında bulunan Uludağ, hem eğlenceli hem sportif hem de dinlendirici özellikleri ile eşsiz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Muhteşem dağ havasını solumak vücudunu dinlendirirken, kayakla spor keyfi yaşayabilir, geceleri farklı aktivitelere katılıp gönlünce eğlenebilirsin.

Devamı İçin
Nereye Gitmeli?, Seyahat, Yemek İçin

Bursa’da Ne Yiyelim?

Bursa’nın yazı, kışı kısacası dört mevsimi bir başka güzel… Bu güzelliklerin en güzel yansımalarını ise Bursa mutfağında görmek mümkün. Bursa’ya kadar gelip de yemeden dönmemen gereken yemeklerin başında ise İskender kebap geliyor. Bursa’nın diğer meşhur yemeklerine kısaca bir göz atmaya ne dersin?

Devamı İçin
Nereye Gitmeli?, Seyahat

Ihlara Vadisi’nin Adı Nereden Geliyor?

Aksaray’ın 25 km güneydoğusunda bulunan Ihlara Vadisi’nin, baş döndüren güzelliği ile bir zamanlar dünya nimetlerinden uzaklaşan keşişlere ev sahipliği yaptığı biliniyor. Volkanik bir dağ olan Hasan Dağı’nın püskürmesine sebep olan tektonik hareketler ve lavlar sayesinde oluşan Ihlara Vadisi’nin tabanını, Melendiz Çayı oyduğu için kanyonun derinliği de yer yer 200 metreye ulaşıyor.

Devamı İçin
Nereye Gitmeli?, Seyahat

Kapadokya’daki Üç Güzeller’in Hikayesi Nedir?

Nice efsaneye konu olmuş Üç Güzeller peribacaları, Nevşehir’de görülecek yerlerin başında geliyor. Annesinin yanına sokulmuş bir çocuk ve ailesinin yanı başında duran bir babayı andıran irili ufaklı üç peribacası, Kapadokya’nın en meşhur yeri denebilir. Peki, Üç Güzeller’i diğer peribacalarından ayıran ve bu kadar ünlü yapan efsaneyi duymuş muydunuz?

Devamı İçin
Gezilecek Yerler, Seyahat, Tuğçe Sızan

Bu Yazın En Popüler Tatil Yeri: Salda Gölü

Bu yıl Türkiye’de en çok merak edilen, hakkında en çok konuşulan, deyim yerindeyse “trend topic” olan turistik yer, Salda Gölü oldu. Bembeyaz kumsalı ve turkuaz sularıyla Maldivler’i anımsatan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivler’i ve Saldivler gibi unvanlarla yıl boyunca rekor sayıda ziyaretçinin akınına uğradı.

Çevresi yemyeşil ormanlarla çevrili Salda Gölü, Türkiye’nin en temiz göllerinden biri. Zengin mineralli suyu, bembeyaz pudra gibi yumuşacık sahili ve göz alıcı turkuaz mavilikleriyle Salda Gölü’ne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Devamı İçin
valiz-hazirlama-tepe
Seyahat, Tuğçe Sızan

Pratik Valiz Hazırlama Rehberi

Seyahate çıkmanın hem en keyifli hem de en zor kısımlarından biri valiz hazırlamak. Belki aylardır hayalini kurduğunuz tatile çıkarken orada giyeceğiniz kıyafetleri, ayakkabıları ve rengarenk aksesuarları çoktan kafanızda tasarladınız. Peki, bagaj kısıtlamasına takılmadan hepsini yanınıza alabilecek misiniz?

Devamı İçin
Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 20 Şelale Antalya Manavgat Şelalesi
Çağla Açıkgöz, Gezilecek Yerler, Seyahat

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 20 Şelale

Doğanın en güzel ve en ilham veren harikaları arasında şelaleler sayılabilir. Sadece yukarıdan dökülen suyun durmaksızın akışını izlemek bile öyle huzur verici ki insan doğaya saygısını sunmadan edemiyor. Sen de her daim doğanın güzelliklerine ortak olmayı seçenlerdensen etkileyici bir şelale manzarasına ulaşmanı ne engelleyebilir ki? Biz senin için güzel bir ön çalışma yaptık ve Türkiye’nin en güzel şelaleleri arasında yer alan 20 şelaleyi sıraladık. Doğanın güzelliği karşısında büyülenmeye hazırsan şimdi yola çıkma zamanı!

Devamı İçin
Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Doğu Ekspresi Turistik Seferleri Başlıyor!

Ankara’dan Kars’a uzanan muhteşem bir yolculuk ve yolun sonunda seni bekleyen masalsı bir serüven. Son yılların en popüler tatil rotası olan Doğu Ekspresi, artık herkesin rahatça seyahat edebilmesi için kapasite artırarak turistik seferlere başlıyor. TCDD Kars Doğu Ekspresi seferleri ile yakında baharın tadını çıkarmak isteyenler için muhteşem bir tatil deneyiminin kapıları aralanıyor. 2019 tatil planları arasına Doğu Ekspresi turunu da dahil etmek isteyenler için yanıtlanması gereken sorulara kısaca göz atalım.

Devamı İçin