valiz-hazirlama-tepe

Seyahate çıkmanın hem en keyifli hem de en zor kısımlarından biri valiz hazırlamak. Belki aylardır hayalini kurduğunuz tatile çıkarken orada giyeceğiniz kıyafetleri, ayakkabıları ve rengarenk aksesuarları çoktan kafanızda tasarladınız. Peki, bagaj kısıtlamasına takılmadan hepsini yanınıza alabilecek misiniz?

Birçoğumuz kısa süre için bile olsa tatilden dönerken sayısız anı biriktirmenin ve Instagram’da paylaşılacak güzel tatil fotoğrafları çekmenin hayalini kuruyor. Bunun önemli bir yolu da tatil boyunca şık ve bakımlı olmaktan geçiyor. Hele kadınlar için makyaj malzemeleri, saç bakım ürünleri, cilt bakım ürünleri derken irili ufaklı sayısız şişeden kıyafetlere yer kalmıyor bazen.

Valiz hazırlamak “Aman canım, üç parça şey koyacağız, bunda ne var?” evresinden, “Lazım olan hiçbir şey sığmadı, ne yapacağım?” noktasına ulaşıyor. Bu sebeple valiz hazırlamak aslında her yolculukta yeni tecrübelerle geliştirdiğimiz bir yeteneğe dönüşüyor. Peki eksiksiz bir valiz hızlıca nasıl hazırlanır?

 • Valize konulacaklar listesi yapın. Liste yapmak için harcayacağım vakitte valizi hazırlarım diye düşünmeyin. İnternetten seyahat edeceğiniz yere ya da mevsime göre hazırlanmış detaylı listelerden birine göz atmayı unutmayın.
 • İrili ufaklı hurçlar kullanın. İç çamaşırlarınız, günlük kıyafetleriniz ve ayakkabılarınızı ayrı ayrı paketlediğinizde hem kırışmaları azaltabilirsiniz hem valizinizde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.
 • Rulo tekniğinden faydalanın. Kulağa komik geliyor ancak bu yöntemle hem yerden tasarruf edebilir hem de kırışıklıkları azaltabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aynı tip kıyafetleri örneğin tişörtleri yatağın üzerinde aynı hizada üst üste sermek. Ardından bu üst üste serdiğiniz tişörtleri dürüm yapar gibi iç içe sararak daha küçük bir kıyafet alanına sığdırabilirsiniz.

valiz-hazirlama-1

 • Eğer paltolar, yün kazaklar gibi çok yer tutan kıyafetler valizinizde büyük yer kapladıysa vakum poşetleri en büyük yardımcınız olabilir. Şimdi vakum poşetini nereden bulalım diye düşünmeyin, delinmemiş her tür plastik poşeti vakum torbasına dönüştürebilirsiniz.
 • Yanınızda farklı boylarda plastik poşetler bulundurun. Kirli ayakkabıları, giysileri, kurutmaya fırsat bulamadığınız ıslak giysileri ve mayoları, temiz kıyafetlerinize bulaştırmadan paketleyebilirsiniz.
 • Valizdeki tüm boş alanları doldurduğunuzdan emin olun. Örneğin ayakkabılarınızın içine çoraplarınızı sıkıştırabilirsiniz.

valiz-hazirlama-2

 • Valizdeki şişelerden birinin kırılması ya da sızdırması ihtimaline karşı, telefon şarjı, bilgisayarın şarj kablosu, power bank’ler ve diğer elektronik cihazlarınızı valize alacaksanız bu elektronikleri de su geçirmez fermuarlı torbalarda saklayabilirsiniz.
 • Valiz hazırlarken tek parça kıyafetler, kadınların can dostudur. Tulumlar ve elbiseler daha az yer tutarken, yanına başka bir alt veya üst parça gerektirmediği için daha avantajlıdır. Fular, kolye vs. gibi aksesuarlarla birden fazla gün boyunca giyilebilirler.
 • Önce güvenlik… Çantanızı kaybetmeniz ya da çaldırmanız durumunda zorda kalmamak için valizinizde bir miktar nakit saklayabilirsiniz. Bunun için içi boş bir losyon şişesi uygun olabilir.
 • Çadır kamplı bir müzik festivaline ya da balık tutabileceğiniz göl kenarı tatiline gidiyor olabilirsiniz. Olta, çadır iskeleti gibi birçok eşyanın el bagajına konmasına izin verilmiyor. Hatta tırnak törpüsü, saç için renk açıcı kimyasallar gibi kozmetik ürünlere de izin verilmiyor. Bu yüzden el bagajına alamayacağınız, yalnızca valize yerleştirebilecekleriniz konusunda ön araştırma yapın.
 • Kozmetik ürünler, şampuan ve sabunlar için seyahat boyu şişelerden ve sızdırmaz fermuarlı torbalardan kullanabilirsiniz. Böylece ihtiyacınızdan fazlasını taşımazsınız ve kalanı atmak ya da geri getirmek zorunda kalmazsınız.

valiz-hazirlama-3

 • Uçakla yolculuk yapıyorsanız, hava yolu şirketinin kaç kiloya kadar ücretsiz bagaj hakkı tanıdığını mutlaka sorun. Valizinizi tartarak yük sınırını aşmamak için valizden eleme yapabilirsiniz.
 • Eğer uzun saatler yolculuk yapacaksanız uçakta veya otobüste sıcaklamanız ya da üşümeniz ihtimaline karşı iki kat giyinebilirsiniz. El çantanıza bir hırka, açık ayakkabı giyseniz bile ayaklarınızı üşütmemek için bir çift çorap ve gözleriniz için uyku pedleri yolculuk boyu kurtarıcınız olabilir.

Siz ne kadar tedbirli olursanız olun gözden kaçan ufak detaylar olabilir, siz siz olun ufak eksiklerin tadınızı kaçırmasına izin vermeyin. Tüm bunların önüne geçebilmek içinse valiz hazırlamayı son güne bırakmamakta fayda var. Gideceğiniz yerin hava durumuna ve konaklayacağınız yerin yakınındaki olanaklara göz atarak olası aksilikleri minimuma düşürebilirsiniz.

Yorumlar