Ankara Otelleri
-
2 yetişkin
Değiştir

Ankara Otelleri

Sonuçları filtrele
194 / 194
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Ankara Otelleri

Başkenti keşfetmek, sokaklarında dolaşmak ve tarihini ve doğasını yaşamak bambaşka… Mustafa Kemal Atatürk'ün mezar anıtının yer aldığı Anıtkabir, Atatürk Evi ve Müzesi, TBMM… Ankara'da görülecek çok yer bulunuyor. Anadolu kültürünü yaşatan önemli yapılardan biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi de Ankara'da yer alıyor. Kızılay Meydanı, Ankara Kalesi ve şehrin yeşil vahası Kuğulu Park da şehri ziyaret ettiğiniz zaman öncelik verebileceğiniz adreslerin başında geliyor.

Ankara'da Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de bulunan anıt mezarıdır. Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılan Anıtkabir'in mimari tasarımı için 1 Mart 1941 yılında Serbest Proje Yarışması düzenlendi. Yarışmaya Türkiye'den ve dünyadan 47 projeyle birçok mimar katıldı ve 18 Kasım 1943 tarihinde Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arden'in projelerinin uygulanmasına karar verildi. İnşaat 9 Ekim 1944 günü başladı ve 1 Eylül 1953'te bitirildi.

Ankara Kalesi

Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmeyen Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinde yer alıyor. Bu kale, tarih boyunca hem yerleşim hem savunma amaçlı olarak birçok medeniyet tarafından kullanılmış.

Kalecik Kalesi

Ankara'da yüksek bir tepe üzerinde yer alan Kalecik Kalesi'ni mutlaka ziyaret edin ve kaleden görünen manzarayı doya doya izleyin.

Atakule

Ankara'nın ilk, Türkiye'nin ikinci seyir teraslı alışveriş merkezi olarak bilinen Atakule, dikkat çeken mimarisi ile Ankara'nın simgesi haline gelmiş durumda. Şehrin tümüne hakim olan alışveriş merkezinin döner lokantası tüm şehre hakim bir manzaraya sahip. Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Atakule'den gün batımını seyredebilirsiniz.

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi

Tarihi Hacı Bayram Camii'ne ev sahipliği yapan türbe, 1429-1430 yıllarında yapılmış. Ankara'ya gelmişken buraya uğramamak olmaz. Türbenin 15. yüzyıla ait ahşap işlemeli kapılarını ise Ankara Etnografya Müzesi'nde görebilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ'ın kuzey yamacında 1500-1850 m yükseklikte yer alan merkez, Ankara'ya 18 km mesafede bulunuyor. Merkezde 548 m uzunluğunda, saatte 720 kişi kapasiteli bir adet teleski bulunuyor.

Soğuksu Milli Parkı

Ankara'ya 80 km mesafedeki park, yaklaşık 1050 hektarlık bir alanı kaplıyor. Turistik bakımdan büyük bir önem taşıyan park, sahip olduğu bitki örtüsü ile de biyolojik açıdan ayrı bir özellik taşıyor.

Kızılcahamam ve Ayaş Kaplıcaları

Ankara, termal kaynaklar açısından oldukça zengin kaplıcalara ev sahipliği yapıyor. Kaplıcalardan faydalanmaya gelen birçok misafiri ağırlayan Ankara'da bulunan ünlü kaplıcalardan biri olan Ayaş, suyunun özellikleri, sıcaklığı ve mineralleri bakımından Avrupa'daki dünyaca ünlü Kardlspat suyunun aynısıdır. Yine Ankara'daki zengin termal kaynaklardan olan Kızılcahamam'daki kaplıcalar ise haziran ve ekim ayları arasında sıklıkla ziyaret ediliyor.

Anfa Altınpark Expo Center

1991 yılının ekim ayından bu yana hizmet veren Anfa Altınpark Expo Center, açık sergileme alanları da bulunan bir fuar alanı. Tesiste her yıl 15'in üzerinde uzmanlık fuarı düzenleniyor.

Augustus Tapınağı

Ulus'ta, Hacı Bayram Camii'nin bitişiğinde yer alan tapınak, Monumentum Ancyranum (Ankara Anıtı) olarak da biliniyor. MÖ 25-MÖ 20 yılları arasında inşa edilmiş olan tapınak, Galat Kralı Pilamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olarak yaptırılmış.

Roma Hamamı

Taş ve tuğladan yapılan Roma Hamamı, Çankırı Caddesi üzerinde yer alıyor. Roma İmparatoru Caracalla tarafından 3. yüzyılda, sağlık tanrısı Asklepios adına yapılan hamam, iki bölümden oluşuyor.

Külhöyük

Hitit ve Eski Tunç Çağı yerleşimlerinden kalma buluntuların açığa çıktığı Külhöyük, Ankara'nın Haymana ilçesinde yer alıyor. Orta büyüklükteki bu höyükte hala uzmanlar tarafından kazılar yapılıyor.

Beypazarı Evleri

Ankara'nın turistik yerleri arasında ilk sıralarda yer alan tarihi Beypazarı Evleri, zemin katları taş ve üst katları ahşap kullanılarak inşa edilmiş binalardan oluşuyor. Benimsenen iç içe yerleşim tarzından dolayı bu evler, birbirine bitişik şekilde inşa edilmiş.

Mogan ve Eymir Gölleri

Evet, Ankara'de deniz yok belki ama burada da manzarasına bakıp tadını çıkarabileceğiniz göller bulunuyor. Mogan ve Eymir de bu göllerden. Göl kıyısındaki kafelerde dinlenebilir ya da Gölbaşı'nda mangal keyfi yapabilirsiniz.

Ankara Müzeleri

Görkemli tarihi ile öne çıkan şehirde ziyaret edebileceğiniz birçok müze bulunuyor. Bunlar arasında; Anıtkabir Atatürk Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Gordion Müzesi, PTT Pul Müzesi, Çengel Han Rahmi Koç Müzesi, Atatürk Evi, Pembe Köşk ve daha pek çok farklı müze bulunuyor.

Ankara'nın Parkları

Kafeleri ve şık mağazaları ile Ankara'da sosyal hayatın merkezlerinden olan Tunalı Hilmi Caddesi'nin üst tarafına doğru çıkarsanız Kuğulu Park'ın harika manzarası ile buluşabilirsiniz. Ulus tarafındaysanız şehrin simge mekanlarından biri olan Gençlik Parkı'nda güzel vakit geçirebilirsiniz. Mogan Park'ta göl kıyısında vakit geçirmenin tadına bakabilir, Atatürk Orman Çiftliği'nde yeşile doyabilirsiniz. Botanik Parkı, Seğmenler Parkı, Harikalar Diyarı ve daha birçok park Ankara'nın dinlenme alanları arasında yer alıyor.

Ankara'da Ne Yenir?

Ankara'nın en ünlü yemeği tabii ki Ankara Tavası! Şehrin bunun yanında Orman Kebabı, Efelek Dolması, Aş Çorbası ve Pıtpıt Pilavı gibi yöresel yemekleri de bulunuyor. Bol susamlı Kızılay Simidi ve lezzetli mi lezzetli Beypazarı Kurusu da Ankara'ya gelince yemeniz gerekenlerden. Eğer canınız dürüm çektiyse adres belli, Aspava sizi bekler.

Ankara'da Alışveriş

Büyükşehir olmasından dolayı Ankara'da çok sayıda alışveriş merkezi bulunuyor. Ulus, Kızılay ve Kavaklıdere alışveriş merkezlerinin yoğunlaştığı bölgeler olarak rağbet görüyor. Ulus yakınlarındaki Çıkrıkçılar Yokuşu'nda dokuma, bakır, çömlek, hasır, deri gibi geleneksel el sanatları ürünleri, çeşitli takı, süs, hediyelik ürünler ve her türlü antika eşyanın satıldığı alışveriş mekanları bulunuyor. Diğer bir alternatif de çeşitli antika, bakır ve mücevheratın yanı sıra baharat, kurutulmuş meyve ve kuruyemiş satılan Bakırcılar Çarşısı. Modern alışveriş merkezleri ise genelde Kızılay'da, Tunalı Hilmi Caddesi'nde ve Çankaya Atakule'de yer alıyor. Ankara'dan dönerken sevdiklerinize hediye etmek için Ankara Balı, Beypazarı Kurusu ve bakır süs eşyaları alabilirsiniz.