Aylar
Özel Dönemler

Amasra Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Amasra Otelleri

Sonuçları filtrele
27 / 27
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Amasra

Maviyle yeşilin, doğayla tarihin büyük buluşmasına ev sahipliği yapan Amasra sizi büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor. Bartın'ın doğal ve tarihi güzellikleriyle ilk turizm kasabası unvanını kazanan ilçesi Amasra, Bartın'a 17 km uzaklıkta yer alıyor. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalıklaşan bölge çevresindeki plaj ve koylarla deniz, kum ve güneş tatillerinin Karadeniz'deki adresi konumunda yer alıyor.

Amasra'nın Tarihi

Köklü tarihiyle hayranlık uyandıran Amasra'nın tarihteki ilk sahibi olarak karşımıza Amazonlar çıkıyor. Sonrasında Fenikeliler, Kayralılar, Persler, Romalılar gibi pek çok büyük medeniyete ev sahipliği yapan Amasra'nın antik çağda susam diyarı anlamındaki "Sesamos" olarak adlandırıldığı biliniyor. Amasra'yı yöneten kadın lider Amastris'in etkisiyle bugünkü adını alan Amasra'nın tarihi yapıları görkemli tarihini yansıtıyor.

Amasra Kalesi

Amasra'da görmeniz gereken tarihi yapıların listesi bir hayli uzun. Depremler ve savaşların etkisiyle kimi yapılar zarar görse de, ilçede günümüze ulaşan pek çok önemli eser bulunuyor. Bizans döneminde inşa edilen ve gördüğünüzde kendinizi Ortaçağ'da hissettirecek kadar görkemli figürlere sahip olan Amasra Kalesi listenin ilk sırasında yer alıyor. Cenova armalarıyla geniş bir koleksiyona sahip olan Amasra Kalesi'nin içinde aynı zamanda 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen Bizans Kilisesi yer alıyor. Yine İçkale'deki 2002 yılından beri Kültür ve Sanat Evi olarak hizmet veren şapel (küçük kilise) görülmeye değer.

Tarihi Mekanlar

Amasra, tarih meraklıları için kelimenin tam anlamıyla her köşesi keşfedilmesi gereken bir cennet. İlçenin pek çok yerinde geçmişin izlerine rastlamak mümkün! Amasra'da görebileceğiniz başlıca yapılar arasında; Kuşkayası'nda Roma İmparatoru Germanious'un yaptırdığı Kuşkayası Yol Anıtı, Tavşan Adası'ndaki Kyros Kilisesi, Roma Eyalet Meclis Sarayı olarak yapıldığı düşünülen Bedesten, Boztepe'deki Sormagir Kalesi'ni Amasra'daki Zindan Kalesi'ne bağlayan Kemere Köprüsü, Cevizlik Vadisi'ndeki tek gözlü bir Roma Köprüsü olan Kemerdere Köprüsü, Aya Yorgi Tepesi'nin güney yamacında konumlanan Antik Tiyatro, Anadolu Beylikleri döneminin mimari özelliklerini taşıyan Osmanlı Hamamı görülebilecek diğer tarihi yapılar arasında bulunuyor.

Gezilecek Yerler

İlçedeki tarihi hazinenin fazlalığı ve çıkan eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulan Amasra Müzesi 1982 yılından bu yana eski Denizcilik Okulunda hizmet veriyor. Müzede Helenistik, Roma ve Bizans, Ceneviz ve Osmanlı Dönemlerine ait eserleri görmeniz mümkün. Küçük Liman'da yer alan ve denizi aydınlatmak amacıyla yapıldığı düşünülen Direkli Kaya'da görenleri şaşırtan bir antik havuz bulunuyor. Halk arasında Amastris'in girdiği hamam olduğu yönünde bir inanış var.

Doğa Harikası Mağaralarını Keşfedin

Bölgede pek çok mağara olduğu biliniyor. En çok dikkat çekenler arasında Gürcüoluk ve İnziva Mağarası bulunuyor. Damlataşı oluşumu bakımından zengin bir görsel güzellik sunan Gürcüoluk Mağarası Amasra'ya 13 km mesafede yer alıyor. Uzunluğu 159 metre olan mağara sarkıtları, duvarları, mağara içinde açan çiçekleriyle görenleri büyülüyor. Büyük Tepe'nin yamaçlarında yer alan İnziva Mağarası ise adını 8. yüzyıl sonlarında burada inzivaya çekilen Georgios'tan alıyor.

Koylar ve Plajlar

Çevresindeki koylarının güzelliğiyle özellikle yaz aylarında deniz turizmi için de tercih edilen Amasra'da denize girebileceğiniz çok güzel koy ve plajlar yer alıyor. Büyük Liman, denize girmek için tercih edilen başlıca noktalardan biri. Buradan kalkan yat turlarıyla Tavşan Adası, Boztepe'yi görerek Küçük Liman'a ulaşabilirsiniz. Amasra'nın turistler tarafından sıklıkla tercih edilen diğer plajları ise şirin balıkçıların da yer aldığı Çakraz Koyu, Bozköyaltı, Akkonak ve Göçgün.

Amasra'da Alışveriş

Amasra'da mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri Çekiciler Çarşısı. Bir tür oymacılık olan çekicilik sanatının geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Yörenin önemli simgelerinden biri haline gelen bu ürünleri, sarma ve kanaviçe, tel kırma örnekleriyle birlikte Çekiciler Çarşısı'nda görebilir, satın alabilirsiniz. Haftanın belirli günlerinde kurulan Galla Pazarı ise yörenin taze ve doğal ürünlerini satın alabileceğiniz adres.

Amasra'da Ne Yenir?

Eski bir balıkçı yerleşimi olan Amasra'ya gidip, balık yemeden dönmek olmaz. İskele çevresindeki lokantalara giderek tazecik balıkların tadına bakabilirsiniz. Lokantaların balık yanında sundukları salatalarının da çok lezzetli olduğunu hatırlatalım.

Amasra'ya Nasıl Gidilir?

Bartın'a vardıktan sonra iki farklı rotadan ulaşabileceğiniz Amasra'ya dilerseniz yeni açılan Sinop yolu üzerinden giderek hızlıca ulaşabilirsiniz. Biraz virajlı olsa da manzaralı yolu tercih edenlerin ise yoldaki Kuşkayası Yol Anıtı'nı takip etmeleri gerekiyor. Hava yolunu tercih edenler ise Zonguldak'taki Çaycuma Havalimanı'na inerek, özel araçla yaklaşık 1 saat süren bir yolculuktan sonra Amasra'ya varabiliyorlar.