Dünyaca Meşhur Seyyah Evliya Çelebi’nin ve Çinilerin Yurdu Kütahya’da Gezilecek Yerler

Dünyanın bilinen bu en büyük seyahat yazarlarından olan Evliya Çelebi’nin Kütahyalı olduğunu biliyor muydunuz?

Kütahya porseleni, çinileri, vadi ve yaylalarda kendilerini gösteren doğal güzellikleri, tarihi izleri, kültürel değerleri ve kaplıcaları ile keşfedilmeyi bekliyor.

Kütahya’nın bilinen tarihi Hititler ile başlıyor. Tarih sahnesinde oldukça önemli bir yere sahip olan Kütahya’da gezilecek yerler ise hem tarih meraklılarını hem de doğaseverleri mutlu etmeye yetiyor.

M. Ö. 1800 ve 1200 yılları arasında Hititler’in sahneye çıkması ile Kütahya’nın bilinen tarihi yazılmaya başlanıyor. Ancak bölgede yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen buluntular, Kütahya’da ilk yerleşim tarihinin M. Ö. 2000’li yıllara kadar uzandığını gösteriyor.

Kütahya gezilecek yerler Aizonai Antik Kenti Zeus Tapınağı

Kütahya tarihi boyunca sırasıyla Hititler, Frigler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Doğu Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Germiyanoğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu uygarlıklarına ev sahipliği yaptı. Germiyanoğulları Beyliği’nin başkenti olan Kütahya, Türk ve dünya tarihindeki en büyük zaferin kazanıldığı yer olmasıyla da dikkat çekiyor.

Eskişehir, Kütahya ve Afyon arasında kalan Frig Vadisi’nden özel ağaç türlerine ev sahipliği yapan Domaniç Ormanları’na ve Kütahya’da termal turizm açısından önemli değerler olan kaplıcalara kadar pek çok yer, Kütahya’nın turistik önemini gözler önüne seriyor. Özel Kütahya çinileri, seramikleri ve porselenleri ile meşhur olan şehirde, el sanatları günümüzde de canlılığını koruyor. Simav ve çevresindeki pek çok atölyede el yapımı seramik üretimi devam ediyor. Kütahya seyahatiniz sonrasında kendiniz ve sevdikleriniz için çini ya da seramik hediyelikler alabilirsiniz.

Her karış toprağında yüzlerce hikaye barındıran Kütahya’nın adı ilk kurulduğunda seramik kenti anlamına gelen Saramorum’du. Frigler zamanlarda şehrin adı, Koti’nin kenti anlamına gelen Kotiaeion olarak değiştirildi. Selçuklu Türkleri şehri fethetti ve şehre Kütahiye adını verdi. Bu isim zamanla günümüzdeki halini aldı ve Kütahya’nın adı böylece konuldu.

Kütahya gezilecek yerler Çini çeşme

Sıkıcık çorbası, Kütahya köftesi, sini mantısı, Ilıbada dolması… Kütahya’nın yöresel lezzetlerini tatmadan şehri tam anlamıyla tanımış sayılmazsınız. Kütahya’ya ne amaçla gidecek olursanız olun şehrin ruhunu anlamak önemli. Kütahya seyahatiniz sırasında kalacak konforlu bir yer arıyorsanız Kütahya Otelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Zafer Havalimanı’na uçuş gerçekleştirecekseniz, size en uygun Kütahya uçak biletini de ETS ile kolaylıkla alabilirsiniz.

Türkiye’de turizm açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan Kütahya’da gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Seyahat planınızı hazırlarken listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa bize yorum olarak iletebilirsiniz. Keşfiniz bol olsun!

Kütahya gezilecek yerler Hıdırlık Tepesi şehir manzarası

Kütahya’da Gezilecek Yerler

1. Aizanoi Antik Kenti

Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapması ile ünlü olan Aizanoi Antik Kenti, “İkinci Efes” olarak görülüyor. 2012 senesinde UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren antik kent, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alıyor ve Kütahya’nın merkezine yaklaşık 57 km uzaklıkta konumlanıyor.

Aizanoi Antik Kenti’ndeki 15 bin kişilik amfitiyatronun ve bitişiğindeki 13 bin 500 kişilik stadyum kompleksinin dünyada bir başka örneği olmadığı biliniyor. Dünyanın ilk ticaret borsa binası da burada bulunuyor. 1990 senesinde Aizanoi Antik Kenti’nde bulunmuş olan dünyanın en sağlam Amazonlar Lahdi Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde görülebiliyor.

Kütahya gezilecek yerler Aizonai Antik Kenti Zeus Tapınağı

M. Ö. 3000’li senelerden itibaren yerleşim yeri haline gelmiş olan Aizanoi Antik Kenti’nin antik Frigya’ya bağlı Aizanitis’lerin ana yerleşim merkezi olduğu biliniyor. Kentte Roma zamanlarında yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Burada bulunan kalıntılar arasında tiyatro, stadyum, borsa binası ve Zeus Tapınağı dışında iki hamam, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış antik köprüler, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, suyolları ve kapı yapıları yer alıyor.

Kütahya gezilecek yerler Aizonai Antik Kenti Zeus Tapınağı

2. Kütahya Kalesi

Bizans Dönemi’nden kalma bir yapı olan Kütahya Kalesi, şehre hakim bir tepe üzerinde yer alıyor. Kalenin 72 burcu bulunuyor ve bu özelliği ile Kütahya Kalesi Türkiye’nin 3. büyük kalesi olarak dikkat çekiyor. Tarihi kalenin içinde günümüzde iki çeşme, iki mescit, kır kahvesi ve Döner Gazino bulunuyor.

Bizanslıların yaptığı surlar; Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlı zamanlarında yapılan bakım ve onarımlar ile günümüzdeki kaleye dönüştü. Kütahya Kalesi, yukarı, iç ve aşağı kale olarak üç bölümden oluşuyor. Yukarı Kale (Kale-i Bala) “Orta Hisar Mescidi” adıyla biliniyor ve Maruf Mahallesi’nde yer alıyor. Aşağı Kale Mescidi (Kale-i Sagir) ise Aşağı Hisar Mahallesi’nde bulunuyor.

Kütahya gezilecek yerler Tarihi Kütahya Kalesi

3. Döner Gazino

1973 yılında Kütahya Kalesi’nin bulunduğu tepede yaptırılmış olan Döner Gazino, hem yerli hem yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi görüyor. Kütahya’da muhteşem bir manzara izleme noktası sunan Döner Gazino, oturduğunuz yerden şehri 360 derece görebilmenizi sağlıyor. Mekan kendi çevresindeki dönüşünü 45 dakikada tamamlıyor ve siz bir yandan yemek yerken bir yandan da Kütahya manzarasını baştan sona izleyebiliyorsunuz. Bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.

4. Kütahya Saat Kulesi

iki katlı bir mimariye sahip olan Kütahya Saat Kulesi, şehrin merkezi bir noktasında yer aldığı için kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Kütahya’nın simgelerinden biri olan saat kulesi, önceleri kilise çan kulesiydi. 1922 yılında, Kütahya’nın kurtuluşunun ardından saat kulesi haline geldi. Yıkılan saat kulesi 2006 senesinde aslına sadık kalınarak yeniden inşa edildi.

Kütahya gezilecek yerler Kütahya Saat Kulesi

5. Ezop Masal Adası Şehzadeler Parkı

Dünyaca ünlü masalcı Ezop, Kütahyalıydı. Ezop masallarından ilham alınarak oluşturulmuş bir tema park olan Ezop Masal Adası Şehzadeler Parkı ise ailece keyifle zaman geçirebileceğiniz güzel bir şehir parkı olarak dikkat çekiyor.

Ezop Masal Adası Şehzadeler Parkı’nda masalları anlatan yapılar ve heykeller, çocuk tiyatrosu, spor ve piknik alanları, binicilik bölgesi ve düğün salonu gibi pek çok imkan yer alıyor. Park, Kütahya’daki sosyal hayat açısından oldukça önemli bir yere sahip.

6. Tarihi Kütahya Evleri ve Germiyan Konakları

Anadolu’da da görülen ahşap mimari özelliklerini gösteren tarihi Kütahya evleri, 19. yy sivil mimarlık örnekleri olarak öne çıkıyor. Özellikle Germiyan Sokağı’nda bulunan Germiyan Konakları’nı mutlaka görmelisiniz. Ahi Erbasan Caddesi’nde de sıralanmış Kütahya evlerini görebilirsiniz.

Aslında uygun olarak korunmuş Kütahya evleri, genellikle iki ya da üç katlı oluyor ve kendine özgü mimari öğeleri ile eski konak kültürünün en güzel yansımalarını oluşturuyor. Bu konakların giriş kapıları atların da girebilmesi için geniş yapılmış. Kütahya konaklarını genel olarak beyaz, kirli sarı, çivit mavisi veya aşı boyası renginde görebilirsiniz.

Kütahya gezilecek yerler tarihi Germiyan Konakları

Kütahya konakları arasında öne çıkanlar:

 • Germiyan Konağı
 • Ispartalılar Konağı
 • Hanedan Konağı
 • Alopaşalı Şeker Konağı
 • Kütahya Konağı
 • Kurtuluş Konağı

Kütahya gezilecek yerler tarihi Kütahya evleri

7. Rüstem Paşa Medresesi ve El Sanatları Çarşısı

Kanuni Sultan Süleyman’ın Vezir-i Azam’ı tarafından yaptırılan Rüstem Paşa Medresesi, 1550 senesinde tamamlanmış. Kütahya’da gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir yere sahip olan medrese, Balıklı Caddesi’nde yer alıyor.

1930’lu yıllarda yıkılan Rüstem Paşa Medresesi’nin giriş kapısı ve aslına uygun olarak tespit edilen kısımları restore edildi. Diğer bölümlerde bu kısımlara uygun olarak tamamlandı. Rüstem Paşa Medresesi’ne ait kitabeyi Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz. Medrese günümüzde el sanatları çarşısı olarak varlığını sürdürüyor.

8. Gediz Murat Dağı Termal Kayak Merkezi

Uşak ve Kütahya illerinin doğal sınırını oluşturan Murat Dağı, bu illerin hatta Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olarak biliniyor. Kütahya’nın Gediz ilçesinde yer alan 2312 metrelik dağda pek çok su kaynağı yer alıyor. Murat Dağı’nın 1450 m yüksekliğinde hem sıcak hem soğuk suların çıktığı kaynaklar bulunuyor. Termal özelliği gösteren suları ile ziyaretçilerine kaplıca deneyimi sunan Murat Dağı, kış aylarında da kayak severlere kucak açıyor.

Murat Dağı’nın 1850 m yükseklikte yer alan Sarıçiçek Yaylası’nı kış aylarında ziyaret ederseniz, Gediz Murat Dağı Termal Kayak Merkezi’nde bulunan 60 metrelik pist alanında kayak yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Kış sporlarını ve doğada olmayı seviyorsanız, tertemiz dağ havasını içinize çekmek istiyorsanız şimdiden Kütahya’da kayak tatili planları yapmaya başlayın.

Kütahya gezilecek yerler Domaniç kış manzarası

9. Evliya Çelebi Kültür ve Sanat Evi

Dünyaca ünlü seyyah ve Seyahatname’nin yazarı Evliya Çelebi, aynı zamanda bir ilim adamı ve tarihçi olarak biliniyor. Eskişehir’den Kütahya’ya girerken 2002 yılında Kütahya Valiliği tarafından yaptırılmış olan Evliya Çelebi Anıtı’nı görebilirsiniz.

Kütahyalı Evliya Çelebi’nin doğduğu ev, Kütahya Belediyesi’nin de desteği ile Dedesi Kara Ahmet Bey’in türbesinin yanına tekrar yapıldı. Beraberinde bulunan eski yapı ile birleştirilen konak günümüzde geleneksel el sanatlarının yaşatılmasını amaçlayan Evliya Çelebi Kültür ve Sanat Evi olarak varlığını sürdürüyor.

Kütahya gezilecek yerler Kütahya Kalesi'nden şehre bakış

Kütahya’nın Şehitlikleri ve Anıtları

Milli mücadele yıllarının en yoğun olaylarına sahne olan Kütahya, işgallerin ve iç çatışmaların ardından işgalcilere darbenin vurulduğu bir şehir. Tarihte önemli bir yeri olan şehrin pek çok yerinde o yıllara gönderme yapan anıtlar ve şehitlikler yer alıyor.

1. Dumlupınar Şehitliği

26 Ağustos 1922 tarihinde Afyonkarahisar’ın Kocatepe mevkiinden başlamış olan Başkomutan Meydan Muharebesi, 30 Ağustos 1922 tarihine gelindiğinde Dumlupınar’da büyük bir zafer ile sonuçlandı. Dumlupınar Şehitliği de Büyük Taarruz’un 70. yıldönümünde yani 30 Ağustos 1992’de, Kurtuluş Savaşı boyunca şehit düşmüş olanların anısını yaşatmak amacı ile ziyarete açıldı.

Dumlupınar Şehitliği içinde sembolik mezarlar ve şehit kitabeleri, Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Şehit Baba ve Oğul Anıtı ile namazgah ve şadırvan yer alıyor.

Üç Komutan Anıtı, milli mücadelemizin üç büyük komutanı anısına yaptırılan bir anıt… Anıt Atatürk, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak’ı anlatıyor. Milisler Anıtı ise milli mücadele sırasında şehit düşmüş olan sivil vatandaşların anısına sahip çıkmak amacıyla yaptırıldı. Mehmetçik Anıtı da milli mücadele sırasında üzerinde süngüsü ile düşmanın karşısına çıkmaya hazır binlerce cesur askerimizi simgeliyor.

Şehit Baba ve Oğul Anıtı’nın daha farklı bir hikayesi var. Çetmili Kara Ali Çavuş 1912 senesinde Balkan Savaşı’na katılmak için köyünden ayrılır ve 8 yaşındaki oğlu Mehmet’i geride bırakmak zorunda kalır. 11 sene boyunca cepheden cepheye koşan Çetmili Kara Ali Çavuş, Anadolu’da başlayan milli mücadele sonrası Kurtuluş Savaşı’na katılır. Başkomutan Meydan Muharebesi sırasında 19 yaşındaki Alay Sancaktarı Mehmet Onbaşı ile karşılaşır ve onun oğlu olduğunu öğrenir. Uzun bir ayrılığın ardından birbirini bulan baba ve oğul, Çetmili Kara Ali Çavuş’un 31 Ağustos 1922’de oğlunun kolları arasında şehit olmasının ardından tekrar ayrı düşer. Onbaşı Mehmet de 9 Eylül 1922’de şehit olur. İşte bu anıt, Kara Ali ve oğlunun destansı hayatını sembolize ediyor.

Kütahya gezilecek yerler eski Kütahya evleri pencere

2. Dumlupınar İlk Hedef Anıtı

Başkomutan Meydan Muharebesi sırasında, 1 Eylül 1922 tarihinde Mustafa Kemal Paşa tarafından iletilen ve zaferi işaret eden “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emri Dumlupınar’da verildi. Dumlupınar İlk Hedef Anıtı da bu emrin verildiği karargahın olduğu yerde yapıldı. Yapımına 1964 senesinde başlanan bu anıtsal yapıt, 26 Ağustos 1972’de ziyarete açıldı.

Dumlupınar İlk Hedef Anıtı’nın bileşenleri arasında 4 m yüksekliğinde bronz Atatürk heykeli, betonarme bir anıtsal yapı, süvari birliklerini canlandıran rölyef ve 12 m yüksekliğinde beton fon yer alıyor.

Kütahya gezilecek yerler eski kütahya evleri Germiyan

3. Zafertepeçalköy Zafer Anıtı

Kurtuluş Savaşı’nı sembolize etmek amacı ile 1964 yılında yapımına başlanan Zafertepeçalköy Zafer Anıtı, 1968 yılında ziyarete açıldı. Kütahya’da 30 Ağustos törenleri burada düzenleniyor. Çatılmış silahların uzaktan görünüşünü yansıtan ve alevli bir meşale gibi duran Zafer Anıtı’nı ortaya çıkaran üçgen bloklar ile milletimizin birlik ve beraberlik eşliğinde kazandığı 30 Ağustos Zaferi sembolize ediliyor. Anıt, gelecek nesillere de birleşerek zafere ulaşılabileceği mesajını veriyor.

Kütahya’nın kurtuluşunu sembolize eden diğer şehitlik ve anıtları aşağıda görebilirsiniz.

 • Dumlupınar Atatürk Karargah Evi
 • Üç Tepeler Şehitliği
 • Şehit Sancaktar Mehmetcik Anıtı
 • Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği
 • Kırık Kağnı ve Üç Komutan Anıtı
 • Emet Cevizdere Şehitliği
 • Gediz Abidesi
 • Kütahya Şehitler Anıtı ve Parkı
 • Tabip Yüzbaşı Hamdi Bey Anıtı
 • Tavşanlı Derbent Şehitliği Anıtı ve Evi
 • Oyuktepe Şehitleri Anıtı

Kütahya gezilecek yerler çini vazo heykeli

Kütahya’nın Tarihi Camileri ve Türbeleri

1. Kütahya Çinili Cami

İçinde ve dışında yer alan eşsiz güzellikteki süslemeler ile tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başaran Kütahya Çinili Cami, 1973 senesinde ressam ve neyzen Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırıldı.

Orta Asya Türk mimarisinden izler taşıyan Çinili Cami, özgün güzelliği ile dikkat çekiyor. İki katlı ve tek kubbeli bir yapı olan caminin içinde kalem işi süslemeler yer alıyor. Caminin dışı ise özel olarak üretilen mavi Kütahya çinileri ve Türk motifleri ile öne çıkıyor.

Kütahya gezilecek yerler Çinili Camii

2. Yıldırım Beyazıt Ulu Camii

Sultan Bayezid Yıldırım Han Camii Şerifi adı ile kayıtlı olan Yıldırım Beyazıt Ulu Camii, Kütahya’nın en büyük camisi olarak biliniyor. Kütahya Ulu Camii’nin yapımını 1381 yılında Şehzade Yıldırım Bayezid başlattı ancak tamamlandığını göremedi. Camiyi, 1410 yılında oğlu Musa Çelebi tamamlattı.

1522 senesine gelindiğinde cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği ile Mimar Sinan tarafından tamir edildi. Kütahya Ulu Camii son halini 2. Abdülhamid zamanında aldı ve kubbeli hale geldi. Caminin onarımı sırasında Aizanoi Antik Kenti’nden getirilen sütunlar ve mermerler kullanıldı. Kütahya’nın her yerini izleyebileceğiniz Hıdırlık Tepesi’nde yer alan Hıdırlık Mescidi de Ulu Camii yakınlarında yer alıyor.

Kütahya gezilecek yerler Ulu Camii

3. Dönenler Camii – Mevlevihane

Kütahya’nın merkezinde, Ulu Camii’nin yakınlarında yer alan Dönenler Camii, 14. yüzyılda inşa edildi. Kütahya’nın ilk Mevlevihane’si olan bu yapı, erken dönem Anadolu Türk mimarisinin izlerini taşıyor. Günümüze sadece semahanesi ve derviş hücreleri ulaşan Mevlevihane’ye, sonraki onarımlardan birinde mihrap eklendi ve bu yapı cami haline getirildi. Cami girişindeki kapının üzerinde 19. yüzyıla ait çini bir kitabe bulunuyor. Mevlana’nın torunu Ergun Çelebi’nin, Mevlevihane’nin türbesine defnedildiği biliniyor.

4. Hayme Ana Türbesi

Adına türbe yapılan ilk Türk annesi olarak bilinen Hayme Ana, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin ninesi ve Ertuğrul Gazi’nin ise annesi. Eşi Gündüz Alp’in ölümünden sonra Kayı Boyu’nun başına geçen Hayme Ana, güçlü ve lider kişiliği ile her türlü zorluğun üstesinden gelerek başında olduğu topluluğu Söğüt ve Domaniç bölgesine ulaştırmış. Devlet Ana olarak da anılan bu anne, yetiştirdiği evlatlar sayesinde Osmanlı’nın ilk harcını atmış olması ile önem kazanıyor.

Hayme Ana’nın defnedildiği yer 1886 yılında II. Abdülhamid tarafından bulduruluyor ve üzerine Hayme Ana Türbesi yapılıyor. Kütahya’nın Çarşamba Köyü’nde, her sene eylül ayının ilk pazar günü “Hayme Anayı Anma ve Göç Şenlikleri” gerçekleşiyor.

Kütahya’nın diğer önemli camilerini ve türbelerini aşağıda görebilirsiniz.

 • İshak Fakih Camii
 • Tavşanlı Ulu Camii
 • Simav Ağa Camii
 • Yeşil Camii
 • Şaphane Koca Seyfullah Camii
 • Şeyh Buhari (Gümüşeşik) Türbesi
 • Ana Sultan Türbesi
 • Sunullah Gaybi Türbesi
 • Paşam Sultan Türbesi
 • Dedebali Türbesi

Kütahya gezilecek yerler İshak Fakih Camii

Kütahya’nın Doğal Güzellikleri

1. Frigya Vadileri

Hem doğayı sevenler hem tarihi merak edenler için oldukça dikkat çekici güzellikler barındıran Frigya Vadieri, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak görülüyor. Yaklaşık 3000 sene önce Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya arasındaki coğrafyada Frigya kuruluydu. Günümüzde Friglerin izini sürmek isteyenler, bir tematik kültür yolu olan Frig Yolu’nu yürüyerek ya da bisiklet ile keşfe çıkıyor. Üç ana rotaya sahip olan bu yol, toplamda 506 km uzunluğa sahip.

Kütahya gezilecek yerler Frig Vadileri

Frig Yolu projesi, 5 yıllık bir çalışma sonrasında 2013 yılında hayata geçti. Kırmızı ve beyaz renklerle işaretlenmiş olan yollarda gönül rahatlığı ile gizemli bir tarihin izlerini sürebilirsiniz. Volkan tüfü türü kayaçlar ile Kapadokya’yı andıran doğal bir kaya yapısının görüldüğü bu yolda görkemli antik yollar, kayalara oyulmuş mezarlar, ana tanrıça Kybele’ye adanmış açık hava tapınakları, mağaralar ve çok daha fazlası görülebilir. Zamanda yolculuk imkanı veren Frig Vadileri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Frigya Yolu’nun Kütahya şehri sınırları içinde kalan kısmı 147 km uzunluğa sahip. Kütahya Frig Vadileri gezilecek yerler arasında Ahmetoluğu Köyü – Yenice Çiftliği Yerleşimi, Sabuncupınar Köyü – Kocataş Tepe Yerleşimi ve Arnavutini Yerleşimi, Fındık Köyü Yerleşimi ve Kalesi, Doğuluşah Köyü – Asarkaya Tepe Yerleşimi, Sökmen Köyü Yerleşimi, İnli Köyü Yerleşimi ve Şapeli, Ovacık Köyü – İnlice Mahallesi Yerleşimi ve Nekropolü bulunuyor.

Kütahya gezilecek yerler Frig Yolu

2. Domaniç Ormanları

Kütahya’nın doğal güzelliklerini gözler önüne seren Domaniç Ormanları, Kütahya’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı’nın en önemli özelliği, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen ağaç türlerinin burada yetişiyor olması. Anadolu Selçuklu Uç Beyi Ertuğrul Gazi de yaz aylarını bu muhteşem doğa ile iç içe geçiriyormuş.

Kütahya gezilecek yerler Domaniç Ebe Çamlığı Kent Ormanı

3. Mızık Çamı (Beşik Çamı) Anıt Ağaç

Rivayete göre Hayme Ana, torunu Osman Gazi’yi bu mızık çamının dallarına kurduğu salıncakta sallıyordu. Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’ye salıncak olmuş bu ağacın yaklaşık 1200’lü yaşlarda olduğu tahmin ediliyor. Bu ağacın yaşamı 1980 senesinde bitmiş olsa da günümüzde hala geçmiş ile bugün arasında bağ kurmaya devam ediyor.

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Domur Köyü yakınlarında bulunan Mızık Çamı Anıt Ağaç, 1988 senesinde tamamen yıkıldı ve anıt ağaç olarak tescillendi. Osmanlı’nın doğuşuna tanıklık etmesi nedeniyle önemli bir yere sahip olan ağaç, estetik görüntüsüyle de ziyaretçilerini etkiliyor.

Kütahya gezilecek yerler Çavdarhisar tarihi taş köprü

4. 1000 Yıllık Kestane Ağacı

Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı olarak bilinen 1000 yıllık kestane ağacı, Kütahya’nın Kumarı Köyü’nde yer alıyor. Çapı 8 m ve yüksekliği 25 m olan ağaç, 7 Eylül 1995 tarihinde “anıt ağaç” olarak tescillendi. Bu ağacın yakınındaki diğer iki kestane ağacı da aynı tarzda gelişim gösterdiği için korunması gerekli tabiat varlığı olarak tescillenmiş durumda.

5. Kaşalıç Tabiatı Koruma Alanı

Karadeniz orman özellikleri gösteren Kaşalıç Tabiatı Koruma Alanı, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yer alıyor. Zengin bir bitki örtüsüne ve yaban hayatına sahip olan bölgede kayın ve karaçam ormanları yaygın olarak bulunuyor.

Kütahya gezilecek yerler Kütahya Kalesi'nden şehir manzarası

6. Vakıfçamlığı Tabiatı Koruma Alanı

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yer alan Vakıfçamlığı Tabiatı Koruma Alanı, Vakıf Köyü içinde bulunuyor. Nesli tükenmeye yüz tutan ehrami karaçamının dünya üzerindeki tek doğal yayılma alanı burada yer alıyor. Bu bölge de zengin bir bitki örtüsüne ve yaban hayatına sahip.

7. Çamlıca Tabiat Parkı

2011 senesinde tabiat parkı ilan edilen Çamlıca Tabiat Parkı, Kütahya’nın merkezine 5 km mesafede yer alıyor. Temiz bir havaya ve güzel bir manzaraya sahip olan Çamlıca mesire alanında dinlenme ve piknik yapma alanları bulunuyor. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için oldukça iyi bir durak olan Çamlıca Tabiat Parkı’nda kır gazinosu, büfe ve çocuklar için oyun alanı da mevcut.

Kütahya’da doğa turizmi için gidebileceğiniz diğer yerleri aşağıda görebilirsiniz.

 • Porsuk Barajı
 • Murat Dağı
 • Simav Peri Bacaları
 • Gölcük Yaylası krater gölü mesire alanı var
 • Enne Barajı Tabiat Parkı
 • Ilıcaksu Sarıkız Mesire Yeri
 • Hıdırlık Tepesi
 • Kuruçay Göleti

Kütahya gezilecek yerler Kütahya şehir manzarası

Kütahya Müzeleri

1. Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya Ulu Camii’nin yanında yer alan Kütahya Arkeoloji Müzesi, Umur bin Savcı Medresesi adı ile bilinen yapıda ziyaretçilerini ağırlıyor. 1314 senesinde yaptırılmış olan bina, Vecidiye Medresesi olarak da biliniyor ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyor.

1965 senesinde ziyarete açılan Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen en önemli eser, Aizanoi Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan ve dünyada bulunan Amazon Lahitleri arasında en korunmuş durumda olan Amazonlar Lahdi’dir. Bunun dışında müzede; Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarına ait eserler sergileniyor.

2. Kütahya Çini Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek çini müzesi olan Kütahya Çini Müzesi, 1999 senesinde ziyarete açıldı. Müzenin yer aldığı bina, 1411 senesinde Germiyan Beyi II. Yakup Çelebi tarafından bir külliye olarak yaptırıldı. Külliyeye ait imaret ve türbe bölümü restore edildi ve müze olarak düzenlendi. Külliyenin türbe kısmında II. Yakup Çelebi’nin çinili sandukası yer alıyor.

“Gök Şadırvan” adıyla da anılan Kütahya Çini Müzesi’ni ziyaretiniz sırasında, 14. yüzyıldan bugüne kadar ulaşan, Kütahya ve İznik üretimi olan çinileri görebilirsiniz. Çini eserler arasında mimari araçlar, ev gereçleri, kitabeler, vazo, tabak ve panolar yer alıyor. Fincancı ustaları ve kalfalar arasında 1766 senesinde imzalanmış olan dünyanın ilk toplu iş sözleşmesine ait metinler de müzede sergileniyor.

Kütahya gezilecek yerler Dünyanın ilk çini müzesi

3. Lajos Kossuth Evi Müzesi

Lajos Kossuth Müzesi, Macar Sokak’ta yer alan bir 18. yüzyıl Türk Evi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. 1802 ve 1894 yılları arasında yaşamış olan Lajos Kossuth, Macar özgürlük savaşının önderlerindendi. 1850 – 1851 arası Kütahya’daki bu evde yaşadı ve Macaristan Anayasa Tasarısı’nı hazırladı.

1982 tarihine gelindiğinde Lajos Kossuth’un yaşadığı ev, anısını yaşatmak amacı ile müze olarak düzenlendi. Lajos Kossuth Evi Müzesi’nde kendisine ait eşyaların yanı sıra etnografik kültür varlıkları görülebiliyor.

4. Tugay Anadolu Kültür, Sanat ve Arkeoloji Müzesi

Özel müze statüsüne sahip olan Tugay Anadolu Kültür, Sanat ve Arkeoloji Müzesi, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı içinde yer alan, düzenlenmiş eski uçak hangarında ziyaretçilerini ağırlıyor. 2005 senesinde açılmış olan müzede taş eserler, arkeolojik eserler, sikke ve çiniler ile Kütahyalı ressamların yağlı boya tabloları görülebiliyor.

5. Kütahya Jeoloji Müzesi

Kütahya Belediyesi’ne bağlı özel bir müze olan Kütahya Jeoloji Müzesi, 2008 senesinde ziyarete açıldı. Celal Efendi Mescidi önünde yer alan ve 16. yüzyıldan kalma tarihi bir yapı olan Şengül Hamamı, Evliya Çelebi’nin de dikkatini çekmiş bir yerdi. Bu yapı restore edildi ve jeoloji müzesi olarak düzenlendi. Müzede hem yerel hem ulusal olarak önemli yeraltı zenginlikleri sergileniyor.

Kütahya’da gezebileceğiniz diğer özel müzeleri aşağıda görebilirsiniz.

 • Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi
 • Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Müzesi
 • Kütahya Belediyesi Sıtkı Olçar Çini Müzesi
 • Kütahya Belediyesi Kent Tarihi Müzesi
 • Evliya Çelebi Müzesi
 • Tavşanlı Belediye Müzesi
 • Simav Belediyesi Kent Müzesi

Kütahya gezilecek yerler Aizanoi Antik Kenti camii

Kütahya Kaplıcaları

Kütahya sadece zengin tarihi ile öne çıkmıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra şehirde pek çok termal kaynak ve kaplıca yer alıyor. Ülkemizde Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen 80 adet termal turizm merkezi var ve bunların 8 tanesi Kütahya’da bulunuyor. Dolayısıyla Kütahya termal turizm ve sağlık turizmi açılarından oldukça önemli bir yere sahip.

Jeotermal kaynaklar söz konusu olduğunda Türkiye’nin zengin şehirlerinden biri olan Kütahya’da termal sular sağlık vadediyor. Hem yerli hem yabancı turistler Kütahya kaplıcalarının imkanlarından yararlanmaya geliyor. Yemyeşil orman içindeki Ilıca Kaplıcaları, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bile yer alan Eynal Kaplıcaları ve 8 asırlık Yoncalı Kaplıcaları, rafting ve olta balıkçılığı imkanları da sunan Dereli Kaplıcaları ve çok daha fazlası Kütahya’da termal severleri bekliyor.

Kütahya’da yer alan önemli termal turizm merkezlerini aşağıda görebilirsiniz.

 • Ilıca Harlek Termal Turizm Merkezi
 • Gediz Murat Dağı Termal Turizm Merkezi
 • Gediz Ilıcasu Termal Turizm Merkezi
 • Simav Eynal Kaplıcaları Termal Turizm Merkezi
 • Simav Çitgöl Kaplıcaları Termal Turizm Merkezi
 • Simav Naşa Termal Turizm Merkezi
 • Emet Termal Turizm Merkezi
 • Emet Dereli Kaplıcaları Termal Turizm Merkezi
 • Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi
 • Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi
 • Yoncalı Kaplıcaları
 • Emet Yenice Kaplıcaları

Kütahya gezilecek yerler park

Bunları Biliyor muydunuz?

 • Dünyanın ilk çini müzesi, tabii ki çininin başkenti Kütahya’da bulunuyor.
 • Ö. 6. yüzyılda yaşadığı varsayılan eski Yunan masalcısı Ezop ve dünyaca ünlü Seyyah Evliya Çelebi Kütahyalıydı.
 • Dünyanın resmi olarak bilinen ilk Ticaret Borsa Binası Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti’nde yer alıyordu.
 • 13 Temmuz 1766 senesinde Kütahya’da imzalanan Fincancılar Esnafı Anlaşması, dünyanın ilk toplu iş sözleşmesi olarak biliniyor.
 • Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı Kütahya’daki Murat Dağı ve buradan çıkan termal su da Türkiye’nin en yüksekte çıkan termal suyu
 • Kütahya, 2000 senesinde “Avrupa Bayrağı” ödülünü alan ilk şehir 1993 senesinde ise Avrupa Konseyi’nden Avrupa Diploması alan 2. kent olmuştu.

Kütahya gezilecek yerler Hıdırlık Çay Bahçesi

Kütahya Hakkında

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirlerimizden olan Kütahya’da ilk yerleşim, ilk çağlara kadar dayanıyor. Kütahya’da yaşayan ve adı net olarak bilinen en eski halkın Hititler olduğu söyleniyor. Ancak bölgede yapılan arkeolojik kazılar ile ortaya çıkan buluntular, şehrin yerleşim tarihinin çok daha eskiye uzandığını gösteriyor. Hitit metinlerinde geçen bilgilerden yola çıkılarak, Kütahya’nın kuruluşunun M. Ö. 2000 ortalarına denk geldiği düşünülüyor.

Kütahya nüfusunun 2018 yılına ait resmi verilerinin 2019 yılının başlarında açıklanması bekleniyor. Tahmini verilere göre ise 2018 yılında Kütahya nüfusunun 571.111 kişi olması bekleniyor. 2017 yılı verileri dikkate alındığında;

 • 572.256 kişi olan Kütahya nüfusunun bir önceki yıla göre %0,24 değerinde azaldığı görülüyor.
 • Kütahya nüfusunun 289.595 kişi ile %50,61’i kadın ve 282.661 kişi ile %49,39’u erkek.
 • Kütahya’nın yüz ölçümü 12.043 km2 ve Kütahya nüfus yoğunluğuna bakıldığında şehirde kilometrekare başına 48 insan düşüyor.

Kütahya gezilecek yerler Frigya Vadisi

Kütahya’nın İlçeleri

Kütahya ili, Ege Bölgesi’nin doğu yarısını kaplayan ve İç Anadolu Bölgesi ile Ege Bölgesi’ni birbirinden ayıran bir eşik özelliği gösteren İç Batı Anadolu bölümünde yer alıyor. Şehir, bulunduğu konum itibariyle Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinin iklim özelliklerini yansıtıyor. Şehirde kışlar sert geçiyor. Kütahya’ya tatil için yaz ve bahar aylarında gelebilirsiniz. Ülkemizin en köklü tarihe sahip şehirlerinden biri olan Kütahya, sunduğu çeşitli güzellikler ile önemli bir turizm bölgesi konumunda.

Kara yolu, demir yolu ve hava yolu kullanarak Kütahya’ya ulaşım sağlamak mümkün. Tarih, doğa, müze, kaplıca gibi değerleri ile Kütahya’da gezilecek yerler oldukça zengin. Merak edenler için Kütahya’nın plaka kodunun 43 olduğunu da söyleyelim. Kütahya’nın 13 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeleri alfabetik sıra ile aşağıda görebilirsiniz.

 • Altıntaş
 • Aslanapa
 • Çavdarhisar
 • Domaniç
 • Dumlupınar
 • Emet
 • Gediz
 • Pazarlar
 • Şaphane
 • Hisarcık
 • Merkez
 • Simav
 • Tavşanlı

Kütahya gezilecek yerler sonbahar yol manzarası

Yorumlar