Bir seyahati unutulmaz kılan en önemli noktalardan biri, o yolculuk boyunca şahit olduğun manzaralardır. Tatilini sonlandırsan bile hafızandan kolay kolay silemeyeceğin manzaralar heyecanını hep diri tutar. Doğanın bize sunduğu en güzel manzaralardan biri de gün batımı olduğuna göre, hem ülkemizde hem de dünyada gün batımının en güzel izleneceği yerleri listeledik.

Büyük Kanyon – Arizona

Konumuz gün batımı ama Büyük Kanyon genel olarak dünyanın en etkileyici manzaralarından birine sahip. Amerika’nın Arizona eyaleti sınırlarında bulunan, uzunluğu 446 km, derinliği ise 1800 m olan kanyon, dünyadaki en ünlü ve en eski kanyonlardan biri aynı zamanda. Onlarca nadir balık türüne ev sahipliği yapan Colorado Nehri’nin yanı sıra yüzlerce nadir hayvan türünü de bünyesinde barındırıyor.

Her sene milyonlarca turisti ağırlayan Büyük Kanyon’un; göz kamaştıran renklere sahip vadileri, dik yamaçları ve kaya katmanları ile dikkat çekici bir güzelliği var. Büyük Kanyon’a gitmişken doğru açıyı bulup güneşin batarken oluşturduğu o hafızadan silinmeyecek müthiş manzarayı mutlaka izlemelisin.

Santorini – Yunanistan

Her yıl dünyanın birçok ülkesinden pek çok insanın ziyaret ettiği Santorini Adası, güneşin batışını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri. Çoğu kişinin evlilik teklifi etmek için tercih ettiği romantik bir ada olan Santorini’de gün içinde dilediğin gibi dolaş ama gün batımı manzarası için mutlaka rotanı Oia’ya çevirmelisin!

Eğer yaz mevsiminde Santorini’ye gittiysen, Oia’da tam gün batımı saatlerinde binlerce insanın kameralarını hazırlayıp beklediğini ve güneşin batışını alkışlarla karşıladığını göreceksin.

Serengeti – Tanzanya

Afrika’da çekilmiş hayranlık uyandıran fotoğrafların birçoğuna Tanzanya’da bulunan Serengeti Milli Parkı ev sahipliği yapıyor. Fil, leopar, zürafa, aslan, gergedan gibi hayvanların bulunduğu Serengeti Milli Parkı, 1 milyonu aşkın Gnu’nun ve binlerce zebranın göç yolu üzerinde yer alıyor. Dünya üzerinde en etkileyici gün batımı manzaralarından birine burada şahitlik edebilirsin.

1981’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen milli parkta, muhteşem fotoğraf kareleri yakalayacaksın. Serengeti’ye gitmişken safari turlarına katılarak vahşi hayvanları doğal yaşam alanlarında görebilir, eşsiz gün batımı manzarasını izleyerek gününü sonlandırabilirsin. Buradaki hayvanlar eşliğinde gün batımını izlemek, benzersiz renk cümbüşüne şahit olmak ve bu unutulmaz manzarayı yakalayıp evinin en özel köşesine asmak üzere çerçeveletmek, mutlaka yapman gerekenler arasında yer almalı.

Nemrut dağı – Adıyaman

En güzel gün batımı manzaralarından bahsederken ülkemizin tarihi miraslarından biri olan Nemrut Dağı’ndan bahsetmemek olmaz. Yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada en iyi gün doğumu ve gün batımı manzarasının izlendiği yerler arasında sayılan Nemrut Dağı’nda sadece bu manzaraları izleyebilmek için turlar düzenleniyor.

Kommagene Kralı Antiochus Theos tarafından 2150 m yüksekliğindeki dağın tepesine yaptırılan heykeller, Antik Yunan ve Pers tanrılarını sembolize ediyor. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Nemrut Dağı’nda tanrı heykellerinin yanı başında dünyanın en güzel doğa olaylarından birine şahitlik etmek çok heyecanlı olacak!

Tac mahal – Hindistan

Babür İmparatoru Şah Cihan’ın eşi için yaptırılan Tac Mahal, 1983 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı. Her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin ziyaret ettiği yapı, dünyanın en güzel gün batımı manzarasına ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar