Eskisehir Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Eskişehir Otelleri

Sonuçları filtrele
52 / 52
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Eskişehir Otelleri

Farklı kültürleri bünyesinde barındıran Eskişehir, genç nüfusu ve renkli sokakları ile biliniyor. Türkiye'nin sanayi, tarih ve sanat açısından önemli şehirlerinden biri olan Eskişehir, hem güzel manzaraları hem de tarihi mirası ile bir cazibe merkezi olarak ziyaretçileri kendine çekiyor.

İlkler Şehri

Ev sahipliği yaptığı iki üniversite ile her zaman dinamik ve genç bir şehir atmosferi sunan Eskişehir, geçmişinde birçok yeniliğe sahne olmuş. Örneğin; ilk eğitmen kursu ve ilk köy enstitüsü burada açılmış. İlk yerli lokomotif olan Karakurt ve ilk yerli otomobil olarak bilinen Devrim'in üretildiği yer de yine Eskişehir… Ayrıca; ilk cadde süpürme ve otobüs yıkama aracı, ilk F-16 motoru ve helikopter parçası üretimi Eskişehir'de gerçekleşmiş. Şehir aynı İlk Türk Dünyası Kültür Başkenti olma özelliğine de sahip.

Odunpazarı

Eskişehir gezilecek yerler listesinin ilk sırasında kesinlikle Odunpazarı geliyor. Safranbolu'ya benzeyen, Osmanlı ve Türkmen mimarisinin izlerini taşıyan tarihi konaklardan oluşan bu nostaljik semt, şehrin en turistik noktalarından biri. Arnavut kaldırımlı sokaklarda sıralanan, cumbalı, rengarenk ahşap evleri ile geçmişin büyüsünü yaşatan Odunpazarı, tarihi dokusu korunarak modern bir çehreye bürünmüş. Odunpazarı evlerinin birçoğunda yerel lezzetler sunan kafeler, hediyelik el yapımı ürünler satılan dükkanlar ve atölyeler yer alıyor. Sokakları dolaşırken kendiniz ve sevdikleriniz için şehre özgü, el yapımı hediyelikler alabilirsiniz. Alışveriş arasında, meşhur dibek kahvesini tatmak için dinlenme molası verebilirsiniz.

Lüle Taşı

Şehrin simgelerinden biri olan lüle taşı, dünyada sadece bu bölgede çıkarılıyor. Eskişehir taşı olarak da bilinen lüle taşı, toprağın 150 m'ye kadar olan derinliklerinden çıkıyor. Beyaz renkteki taş özellikle hediyelik eşya yapımında kullanılıyor. Odunpazarı'ndaki Lüle Taşı Müzesi'nde, bu taş ile üretilmiş pek çok eseri görmeniz mümkün.

Sazova Parkı

Eskişehir, tıpkı Avrupa şehirlerindeki gibi temiz ve dinlendirici parkları ile öne çıkıyor. Yeşil alanları, üzerinde kuğuların salındığı göleti ve huzurlu atmosferi ile Sazova da şehrin en güzel parklarından biri… Ancak Sazova'yı şehrin diğer parklarından ayıran en önemli özellik; buranın aynı zamanda bilim, sanat ve kültür parkı olarak da anılıyor olması… Küçük bir Disneyland gibi duran ve yeşillikler içindeki göletinde su kayağı ve kano gibi sporlar yapılabilen Sazova Parkı, özellikle çocukların çok seveceği bir park. Gök kubbe şeklinde tasarlanmış bir dev ekran üzerinde, ziyaretçileri eşsiz bir uzay macerasına çıkaran Sabancı Uzay Evi, Tropikal Akvaryum, Mersin Akvaryumu, Teraryum ve Amazon Nehri, dünyanın farklı bölgelerinden balık çeşitlerini görebileceğiniz Eti sualtı Müzesi parkta sizi bekleyen güzelliklerden birkaçı… Parkın simgesi ise, Türkiye'nin dört bir yanındaki tarihi kulelerin bir araya getirilmesi ile tasarlanmış olan Masal Şatosu… Tüm bu güzellikleri yakından görmek için Eskişehir geziniz sırasında, Sazova Parkı'nı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Kentpark

Eskişehir için parklar şehri dedik; Kentpark da şehrin en popüler parklarından biri… 300 bin m2'lik bir alana sahip olan park; restoranlar, kafeler, çocuklar için oyun alanı, açık yüzme havuzu ile şehrin en gözde aktivite alanlarından biri. Parkın öne çıktığı en önemli özelliği ise içerisinde yapay bir deniz bulunuyor olması… İç Anadolu'da konumlanan, denizi olmayan bir şehirde, gerçek deniz kumu kullanılarak hayata geçirilen Türkiye'nin ilk yapay plajı, özellikle gençler ve çocuklu aileler için bir cazibe merkezi.

Porsuk Çayı ve Adalar

Şehrin simgelerinden biri de Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı'nın en uzun kolu… Porsuk Çayı2nın kuzeyinde Tepebaşı, güneyinde ise Odunpazarı bölgeleri bulunuyor. Çayın içinden geçtiği yer ise şehrin en merkezi noktalarından biri olan Adalar bölgesi olarak adlandırılıyor. Eskişehir'e Venedik havası veren, daima canlı Adalar bölgesinde, hem en güzel Eskişehir otellerine, hem pek çok butik ve dükkana hem de şirin kafelere kolayca erişebilirsiniz. Porsuk Çayı üzerinde yapılan bot seferleriyle manzaranın tadına varmayı sakın unutmayın!

Tarihi ve Kültürel Zenginlikler

Eskişehir'de görülecek yerler saydıklarımızla sınırlı değil elbette. 19. yy Osmanlı mimarisini yansıtan Osmanlı Evi, Reşadiye Camii, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eti Arkeoloji Müzesi ve dillere destan Eskişehir hamamlarının bulunduğu Hamamyolu Caddesi kentin en önemli kültürel zenginlikleri arasında.

Midas Tapınağı

Milattan Önce 600'lü yıllarda inşa edildiği bilinen tapınak, Yazılıkaya Köyü'nde bulunuyor. 17 m yüksekliğindeki bu görkemli anıtın bulunduğu, Frig Vadisi olarak adlandırılan bölge, aynı zamanda Midas Kenti olarak da anılıyor.

Damak Zevki

19. yüzyılda Kırım, Kafkaslar ve Balkanlar'dan aldığı yoğun göçler ile farklı kültürlerin buluşma noktası olan Eskişehir'in mutfağı da bu çok kültürlü atmosfere göre şekillenmiş. Eskişehir yemekleri deyince akla hemen gelen çibörek ve balaban köfte bu kültürel zenginliğin yemek kültürüne olan yansımalarının başında geliyor. Tatar mutfağına ait bir lezzet olan çiböreğin yanı sıra etli yaprak sarması, kıygaşa, göbete, tutmaç çorbası ve nohutlu veya mercimekli mantı da şehrin öne çıkan lezzetlerinden. Eskişehir tatlı olarak helvacıları ile ünlü; nuga helvası, met helvası, tahin helvası gibi farklı formlarda helvanın tadına bakabilir, sevdiklerinize lezzet dolu bir hediye olarak alabilirsiniz.

Kalabak Suyu

Eskişehir'de tadına bakabileceğiniz bir diğer özel şey ise su.. Geçmişi Cumhuriyet'in ilk yıllarına dayanan Kalabak suyu, Türkmen Dağı'nın yamacında bulunan Kalabak Köyü'nün yakınlarından çıkıyor ve şehrin en ünlü suyu olarak biliniyor.

Faydalı Bilgiler

  • Eskişehir, yüksek hızlı tren hattında yer aldığı için kente ulaşım son derece rahat.
  • Kent tam manasıyla bir ''öğrenci kenti'' olduğu için, Eskişehir'de pek çok yerde uygun fiyatlarla kaliteli hizmet almak mümkün.