Uçakla seyahat ederken uyman gereken en önemli şeylerden biri uçak bagaj kuralları. “Uçağa neler alınmaz, bavul hazırlarken nelere dikkat etmelisin ve hava yollarının bagaj hakları nelerdir?” gibi birçok soruyu cevapladık.

Genel Uçak Bagaj Kuralları ve Yönetmelikler

Uçaklardaki bagaj türleri hava yolu şirketine göre farklılık gösterse de genelde 2 tür bagaj hakkı sunuluyor. Bunlar kabin bagajı ve uçak altı bagajı. Kabin bagajı hava yolunun belirlediği ölçülere uygun olan ve uçak içinde yanınıza alabileceğiniz eşyaları içeriyor. Kargo bagajı ise uçağa binerken teslim ettiğiniz, uçağın kargo bölümüne alınan bagajlardan oluşuyor. Her hava yolu şirketi bagajlar için farklı prosedürler uygulayabiliyor ancak uluslararası havacılık kurallarında geçerli olan ve genelde her hava yolu şirketinin uyguladığı kurallar da var. Bavulların içinde hava yollarının belirlediği yasaklı eşyaların bulunmaması, bavulun belli bir ağırlığı geçmemesi gerekiyor. Bunların yanı sıra bavulların formu da önemli, örneğin kabin bagajının baş üstü bölmelere girebilecek formda, belli ölçülere uygun olması gerekiyor.

Yolcu Başına Düşen Bagaj Miktarı

Uçaklarda yolcu başına düşen bagaj miktarı, hava yollarının belirlediği kurallara ve uçuş sınıfına göre farklılık gösteriyor. Ekonomi sınıfları için genelde 1 adet bagaj hakkı sunulurken, Business Class ve First Class uçuş sınıflarında bagaj hakkı miktarı 3’e kadar çıkabiliyor. Uçuş sınıfına ek olarak bagaj hakkı da satın alabilirsin. Örneğin Türk Hava Yolları, 10 parçaya kadar ekstra bagaj hakkı tanıyor ve her bir parçanın 32 kiloyu geçmemesi kaydıyla maksimum toplamda 230 kiloya kadar izin veriyor.

Uçuş sınıfları bagaj miktarında olduğu gibi bagaj ağırlığına da etki ediyor. Ekonomi yolcuları, genelde 23 kiloya kadar bagaj taşıma hakkına sahipken, Business Class yolcuları 32 kilo ağırlığında bagaj taşıyabiliyor. Kabin bagajı hakkı sunmayan hava yollarıysa maksimum 3 kilo ağırlığında, tek parça el bagajı taşınmasına izin veriyor.

El Bagajı ve Kabin İçi Kurallar

El bagajı da denilen kabin bagajı, uçakta yanına aldığın ve koltukların üzerine sıralanan baş üstü bagaj bölümüne koyabileceğin çanta ve bavulları nitelendiriyor. Kabin bagajı taşıyabilmek için belli ölçü ve ağırlık kurallarına uyman gerekiyor. Kabin bagajı ölçüsü 23x40x55 cm’yi geçmemeli ve 8 kilo ağırlığında olmalı. Ayrıca bu bagajın dışında yanınıza başka bir çanta, bilgisayar çantası vb. bir parça daha eşya almamanız gerekiyor. Bazı hava yolları ikinci bir çantayı kabin içine kabul etmiyor.

Peki belirlenen kuralların dışına çıkarsan ne olur? Örneğin kabin bagajı için bilet aldığın hava yolunun belirlediği ağırlık sınırını geçersen bavulun uçağın kargo bölümüne alınabilir. Ayrıca bunun için ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsin. Böyle bir durum yaşanmaması için belirlenen ölçülere uygun kabin boy valiz satın almalı, tüm hazırlıklarını tamamladıktan sonra bavulunu tartmalısın.

Kabin bagajlarında yanıcı, kesici ve delici aletlere izin verilmiyor. Bunun yanı sıra doktor raporu ya da reçetesi bulunmayan ilaçlar da uçağa alınmıyor. Deodorant, parfüm ve lens solüsyonu gibi sıvı maddeler, 100 ml’den küçük bir şişede olması şartıyla kabin bagajına alınabiliyor. Bazı hava yolları sıvı maddelerin ağzı kilitli bir torba içinde taşınmasını isteyebiliyor.

Hava Yolu Firmalarının Bagaj Politikaları

Bagaj hakkın seçtiğin hava yolu ve uçuş sınıfına göre farklılık gösteriyor. Henüz bilet almadıysan buraya tıklayarak seyahatini kolayca planlayabilir, hava yollarını inceleyerek biletini alabilirsin. Biletini aldıktan sonra hava yolu firmasının kurallarını öğrenmek gerek. Bavulunu hazırlamadan önce bagaj kurallarını öğrenmeli, biletinin sana sunduğu imkanlar dahilinde hazırlık yapmalısın. Senin için birkaç hava yolu şirketinin bagaj haklarını bir araya getirdik.

1.Türk Hava Yolları Bagaj Hakları

 • Her bir parça bagaj için 158 cm ölçü ve 32 kilo ağırlık sınırı bulunuyor.
 • Her parça bagaj için maksimum ağırlık sınırı Economy Class’ta 23 kg, Business Class’ta 32 kg olarak uygulanıyor.
 • Economy Class için ölçüsü maksimum 23x40x55 cm ebatlarında olan ve ağırlığı 8 kiloyu aşmayan kabin bagajı kabul ediliyor. Bunun yanında el bagajı olarak ağırlığı 4 kiloyu aşmayan 1 adet kişisel eşya taşımana izin veriliyor.
 • Business Class’ta ölçüleri 23x40x55 cm olan ve her biri 8 kilo ağırlığını aşmayan 2 parça kabin bagajına izin veriliyor. Bunlara ek olarak maksimum 4 kiloluk, kişisel eşya yerine geçen el çantası taşınabiliyor.
 • Bebek yolcular için de 1 adet 8 kiloyu geçmeyen kabin bagajı hakkı sunuluyor.
 • Bebekler için ölçüsü 115 cm’yi, ağırlığı 8 kg’ı aşmayan puset taşıma hakkı sunuluyor.
 • Dış hat uçuşlarındaki EcoFly pakette kayıtlı bagaj hakkı tanınmıyor.

2.Pegasus Hava Yolları Bagaj Sınırları

 • Sadece dış hatlarda geçerli Light Paket ile uçak içine koltuğun altına sığabilecek kadar, 40x30x15 cm ölçülerinde ve maksimum 3 kilo ağırlığında olan çanta kabul ediliyor.
 • Süper Eko Paket ile yurt içinde 15, yurt dışında 20 kiloya kadar uçak altı bagaj hakkı sunuluyor. Ayrıca 55x40x20 cm ölçülerinde, maksimum 8 kilo ağırlığında kabin bagajı kabul ediliyor.
 • Avantaj ve Comfort Flex paketlerde ise koltuk altına sığacak çanta, kabin bagajı ve maksimum 20 kilo ağırlığında uçak altı bagaj hakkı tanınıyor.
 • Uçak altı bagajların her bir parçası için maksimum 32 kilo sınırı bulunuyor.

3.AJet (AnadoluJet) Bagaj Politikası

 • Standart pakette 8 kiloya kadar kabin, 15 kiloya kadar uçak altı bagaj hakkı sunuluyor.
 • Ekstra Jet uçuş sınıfında 20 kilo uçak altı, 8 kilo kabin bagaj hakkı tanınıyor.
 • Konfor Jet sınıfındaysa 8 kilo kabin bagajı, 25 kilo uçak altı bagaj hakkı bulunuyor.
 • Bebek yolcular için yurt içi uçuşlarda 10 kilo bagaj hakkı tanınıyor. Yurt dışında ise standart pakette bagaj hakkı bulunmazken, Ekstra Jet ve Konfor Jet paketlerinde 10 kilo bagaj hakkı veriliyor.
 • Takım elbise kılıfları (114x60x11 cm) kabin bagajı olarak uçağa alınabiliyor.

Ekonomi ve Business Class Bagaj Ayrıcalıkları

Hava yollarına göre isimleri ve uygulamaları değişmekle birlikte Ekonomi ve Business Class sınıfları için farklı bagaj hakkı tanınıyor. Ekonomi sınıflarında genelde kabin bagajı hakkı tanınırken, Business Class gibi üst sınıf uçuşlarda ağırlığı daha fazla olan uçak altı bagaj kabul edilebiliyor. Ayrıca hava yollarının genelinde tüm biletler için ekstra bagaj hakları satın alınabiliyor. Yine de her bir parça bagaj için maksimum 32 kilo sınırı uygulanıyor.

Çocuk ve Bebekler İçin Bagaj Politikaları

Bazı hava yolları bebekler için ekstra kabin bagajı ve uçak altı bagaj hakkı sunuyor. Tanınan bagaj hakları yurt içi ve yurt dışı uçuşlarına göre de farklılık gösteriyor. Yurt dışı uçuşlarda bazen bebekler için ekstra bagaj hakkı tanınmıyor. Bebek arabası, puset ve bebek koltuğu gibi ekstra eşyaları ücretsiz taşıyan hava yolu şirketleri de bulunuyor.

Evcil Hayvanların Taşınması ile İlgili Bilgiler

Uçaklarda evcil hayvanların taşınmasıyla ilgili de ağırlık sınırları bulunuyor. Kafesiyle birlikte 8 kilo ağırlığı geçmeyen evcil hayvanlar, uçak içinde yolcuyla birlikte seyahat edebiliyor. Ancak ağırlığı 8 kilonun üzerinde olan evcil hayvanlar, uçağın alt bölümündeki kargo alanında taşınıyor. Evcil hayvanların kafesleri için de uyulması gereken belli ölçüler bulunuyor. Bazı hava yollarında bu sınır 32x32x50 cm olarak tanınıyor. Aşısız kedi ve köpekler kabul edilmezken, köpekler için bazı cinslere de sınırlama uygulanabiliyor. Ayrıca evcil hayvanların taşınması için ekstra ücret ödenmesi de gerekebiliyor.

Bagajda Taşınamayacak Yasak Eşyalar

Patlayıcı ve yanıcı maddeler, kesici ve delici aletler, kimyasal maddeler, sıvı ve jel formdaki maddeler, elektronik sigara benzeri cihazlar, pil ve bazı şarj aletleri, çakmak ve kibrit gibi yanıcı maddeler genelde uçaklara alınmıyor. Saydığımız birçok eşyayla birlikte bunlara ek olarak hava yolları tarafından belirlenen eşyaların bazıları kabin bagajına ya da sadece uçak altı bagaja kabul edilebiliyor. Ayrıca sıvı, parfüm ve deodorant gibi şeyler hava yollarının belirlediği bazı kriterlere uyulması kaydıyla taşınabiliyor (kilitli torba, belli bir miktarın altında olan şişe vb.).

Seyahat Durumlarına Göre Bagaj Tavsiyeleri

Seyahate hazırlanmak başlarda keyifli gelen, valiz doldukça bir telaşa dönüşen karışık bir iş. Hele ki o her şeyi yanına aldığını düşünüp fermuarı çektiğinde “Acaba şunu aldım mı, bunu da koymalı mıydım?” gibi sorular aklına takılırsa durum vahim! Tam her şey bitti derken dolu bir valize yeni bir şey sıkıştırmak seni zorlayabilir.

Bavulundaki her şey seyahat planına göre değişiklik gösterebilir. Eğer vaktin kısıtlıysa ve havalimanında hızlı hareket etmek istiyorsan her şeyini kabin bagajına sığdırmanı öneririz. Böylece uçaktan indiğinde valizini beklemek zorunda kalmazsın. Eğer kış tatiline gidiyorsan bot gibi içine bir şeyler sığdırabileceğin eşyalarını bile doldurmalısın. Kış tatili için bavul hazırlıyorsan bilmen gereken çok şey var, birkaç tüyo burada seni bekliyor!

Kabin bagajı kullanırken seçimi zor olsa da yanına bir tane ayakkabı al, diğerlerine kısa süreli olarak veda et. Hatta seçtiğin ayakkabıyı giyerek yolculuğa çıkmak, valizde eşyaların için fazladan yer açabilir.

Bavul hazırlamadan önce seçtiğin hava yolu şirketinin bagaj kurallarını mutlaka öğren. Taşınması yasak olan eşyaları ya da hangi eşyanın hangi bagajda taşınması gerektiğini araştır. Hava yollarının belirlediği ağırlık sınırını geçmemeye dikkat et.

Hızlıca ulaşman gereken eşyaları mutlaka el çantana al. Zarar görebileceğini düşündüğün eşyalarını kabin bagajına koy. Kozmetik ürünlerini küçük şişelere doldurmanı, kişisel bakım ürünlerini de seyahat boyu olarak taşımanı öneririz.

Bavul hazırlama konusunda daha fazla bilgi ve pratik yöntem öğrenmek isteyenler buraya tıklayarak rehberimize ulaşabilir!

Yorumlar