Dört mevsimi de dolu dolu yaşayan Türkiye’nin her bölgesinde aynı anda farklı hava sıcaklıkları görülebiliyor. Dolayısıyla ülkemizde kış mevsiminde bile hava sıcaklığının yüksek olduğu şehirler de var. Her daim yazı özleyenler ve gezmeye doyamayanlar için kış mevsiminde sıcak olan illeri anlattık.

1. Antalya: Güneşin Kışa İnat Parladığı Şehir

Tatil deyince akla ilk gelen şehirlerden olan Antalya, tabi ki listemizin en başında! Yaz mevsiminin en son terk ettiği şehirlerden olan Antalya, kışın dahi sıcaklığını bir miktar da olsa koruyor. Türkiye’nin doğu ve kuzey kesimlerinde havalar soğukken, Antalya’da hava sıcaklıkları daha yüksek seviyelerde seyrediyor. Eğer tatil için yazı karşılamaya sabırsızsan nisanın sonunda doğru Antalya’ya gidebilir, ekim sonuna kadar denize girme imkanı bulabilirsin. Antalya tatilinde konaklayabileceğin otelleri incelemek için buraya tıkla!

2. Mersin: Kış Mevsiminde Yaz Havasındaki Şehir

Kışın gidebileceğin sıcak şehirler, sakin bir tatil imkanı da sunuyor. Bu şehirler arasında Mersin de var. Akdeniz Bölgesi’nde bulunması ve güneye doğru uzanan kıvrımlı yapısı sayesinde Mersin’de kışın bile hava sıcaklığı diğer bölgelere göre nispeten yüksek. Kış bitmeden bile hava sıcaklığına göre denize girebileceğin bu şehir, koy ve plajlarıyla seni memnun edebilir. Mersin’de konaklayabileceğin birbirinden güzel oteller burada seni bekliyor.

3. Adana: Sıcak Havanın Başkenti

Adana çok sıcak! Pek çok kez bunu duymuş olmalısın ki gerçekten öyle. Yaz sıcaklığını anlatmaya bile gerek yok, tabii bu sıcaklık doğal olarak kışın da çok eksilere düşmüyor. Sıcak iller arasında öne çıkan Adana’yı rahatlıkla kış mevsiminde ziyaret edebilirsin. Kar yağışının bile pek fazla görülmediği Adana, keşfetmeyi ve şehirleri tanımayı sevenler için kış tatili rotaları arasında yer alabilir. Hemen bir otel bulmak ve Adana tatili planlamak için buraya tıkla!

4. Aydın: Antik Kentlerle İç İçe Sıcak Bir Kış

Sıradaki öneri, tarihi yerleri sevenler için. Türkiye’de tarihi yerleri gezmek istiyorsan, yaz mevsimini denizlere sakla; kışın çık yola, tam bir tarihi hazine barındıran Aydın’a uğra! Kışın hava sıcaklıklarının çok fazla düşmediği kentte doya doya antik kentleri gezebilirsin. Şehirde 22 farklı antik kent yer alıyor. Milet, Priene, Magnesia, Nysa, Afrodisias ve Alabada en popüler antik kentler arasında bulunuyor.

5. Muğla: Kışın da Tatil Cenneti

Tatil cennetleri sadece yazın güzel değil, kışın da oldukça keşfedilesi… Bunun en iyi örneği Muğla. Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Göcek’i bir de sakinken gör. Bu kez denize girmeyi es geç, turistlerin olmadığı sokaklarda gez, şehrin asıl sakinleri olan yerli halkın yaşamına tanık ol. Kışın da sıcak olan bu şehir, her mevsim harika manzaralar sunuyor, kalabalık da olmayınca tam bir inziva yerine dönüşüyor.

6. İzmir: Ege’nin Kış Sıcaklığı

Türkiye’nin sıcak illerinden olan İzmir, kışın gidilebilecek en güzel şehirlerden. Eğer İzmir’i merak ediyorsan gezi için kış mevsimini de tercih edebilirsin. İzmir, gezip görebileceğin birçok alternatif sunuyor. Efes Antik Kenti, Agora Ören Yeri, Kadifekale, Kemeraltı Çarşısı ve İzmir Arkeoloji Müzesi gibi birçok yeri gezebilir, İzmir’i keşfedebilirsin.

7. Denizli: Termal Tatilin Adresi

Ege Bölgesi’nin bir diğer sıcak ili Denizli. Kışın hava sıcaklıklarının pek fazla düşmediği kent, termal sularıyla da öne çıkıyor. Ayrıca Acıgöl, Bağbaşı Yaylası ve Pamukkale Travertenleri gibi birçok doğal güzellik sunan Denizli, gezi rotası oluşturmak isteyenler için çeşitli alternatifleri de içinde barındırıyor. Kış tatilleri için sıkça tercih edilen şehirde Pamukkale, Karahayıt, Akköy ve Tekkeköy gibi birçok kaplıca bulunuyor. Kaplıcalar için Türkiye’deki diğer şehirleri de öğrenmek istersen buraya tıklayabilirsin.

8. Balıkesir: Marmara’nın Sıcak Noktası

Balıkesir, listemizde anlattığımız diğer illere göre kışın daha soğuk olsa da Marmara Bölgesi için ideal bir sıcaklığa sahip. Kış ortası gibi kar yağışları da görülebilen şehre, kış sonu gitmeni öneririz. Havanın diğer illere göre daha önce ısındığı şehirde; Ayvalık, Edremit, Bandırma, Erdek ve Altınoluk gibi popüler destinasyonları ziyaret edebilirsin.

9. Çanakkale: Ilıman Şehir

Çanakkale çok rüzgarlı olmasıyla bilinen bir şehir olsa da Marmara Bölgesi’ndeki ılıman kentler arasında bulunuyor. Bu sebeple şehri keşfetmek için kış mevsimini de tercih edebilirsin. Çanakkale Şehitliği başta olmak üzere Truva Antik Kenti, Troya Müzesi, Aynalı Çarşı ve Truva Atı gibi birçok turistik rota seni bekliyor. Ayrıca şehre gelmişken vapurları kullanarak Gökçeada ve Bozcaada’ya da uğrayabilirsin. Kış mevsiminde oldukça sakin olan adalarda özgürce dolaşabilir, kafe ve restoranları keşfedebilirsin. Adalardaki oteller de dahil olmak üzere Çanakkale’de konaklayabileceğin birçok alternatif var, buraya tıklarsan seçenekleri görebilirsin.

Yorumlar