Havada özgürce süzülmek, rüzgarın melodisini dört bir yanında hissetmek ve muhteşem manzaralarla karşılaşmak… Evet, konumuz zipline! Zipline Türkiye’de nerede var sorusuna yanıt arıyorsan doğru yerdesin! Hadi, Türkiye’deki zipline yerlerini öğrenmek için okumaya başla!

Türkiye, nefes kesen doğal güzelliklerinin yanında çeşitli doğa sporlarına da imkan tanıyor. Genellikle dağlık bölgeler, ormanlar veya vadilerde gerçekleştirilen zipline da bu doğa sporlarından biri. Sen de heyecan dolu bir macera arayışındaysan Türkiye’nin farklı bölgelerindeki nefes kesici doğal alanlarda zipline deneyimi yaşayabilirsin. Zipline hangi şehirlerde var sorusunun peşine düşenler için aranan rehber ise bizde. İşte, Türkiye’de zipline yapılabilecek 6 yer!

Ilgaz Dağı, Çankırı

Türkiye’de zipline nerede yapılır sorusunun en heyecan verici yanıtlarından biri bizim için Ilgaz Dağı! Ilgaz Dağı’nda bulunan Kadıntepe Tabiat Parkı, zipline parkuruyla adrenalin ve doğa tutkunlarını kendisine çekiyor. Türkiye’deki en uzun zipline hattı olan bu parkur yaklaşık 640 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğinde. Üstelik bu parkurda saatte 100 kilometreye varan hızlara ulaşmak mümkün.

Ilgaz Dağı’nın zirvesinden aşağıya süzülürken dağların muhteşem manzarasını seyredebilir, dilersen zipline turuna katılmadan önce Ilgaz Milli Parkı’nı gezerek doğanın keyfini çıkarabilirsin. Şehri keşfetmeye devam etmek istiyorsan, Çankırı otelleri seni bekliyor olacak.

Köprülü Kanyon, Antalya

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Köprülü Kanyon’da rafting ve kanyoning aktivitelerinin yanında zipline da yapılabiliyor. Kanyonun ihtişamlı manzarası eşliğinde zipline yapılan üç farklı parkur bulunuyor. En uzunu 450 metre uzunluğundaki parkurlar son derece heyecanlı bir deneyim sunuyor. Antalya’da zipline dışında da birçok aktivite bulunuyor. Yani Antalya otelleri arasından seçim yaparak tatilini uzatman güzel olabilir.

Borçka Baraj Gölü, Artvin

Karadeniz’de zipline nerede var sorusunun yanıtı geliyor… Artvin, zipline severler için bir cennet olan Borçka Baraj Gölü’ne ev sahipliği yapıyor. Gölün üzerine gerilen zipline hattı 385 metre uzunluğunda ve 35 metre yüksekliğinde. Yaklaşık 15 dakika süren bu macera gölün iki yakasını da görmek isteyenlere eşsiz bir fırsat sunuyor. Karadeniz’in iklim koşulları nedeniyle Borçka Baraj Gölü’nde zipline yapmak için ilkbahar ve sonbahar ayları daha ideal. Karadeniz’in temiz havasından ayrılmak istemezsen Artvin otellerine göz atabilirsin.

Tortum Gölü, Erzurum

Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olan Tortum Gölü, Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer alıyor. Tortum Gölü ve çevresinin eşsiz güzelliğini kuş bakışı görmenin en iyi yollarından biri de elbette zipline. Tortum Şelalesi’nin hemen yanından başlayan zipline yolculuğuna serin suların gür sesleri eşlik ediyor. Ardından gölün üzerinden geçerek karşıdaki dağa ulaşılıyor. Bu adrenalin dolu aktivite, Tortum Gölü’nün ve yemyeşil doğanın büyüleyici güzelliğiyle bambaşka bir boyut kazanıyor.

Fırtına Deresi, Rize

Rize’nin doğa harikası Fırtına Deresi’nin üzerine gerilen zipline hatları yaklaşık 200 metre yükseklikten geçiyor. Fırtına Deresi’nde yeni başlayanlar için kısa ve daha az zorluk derecesine sahip hatlar, deneyimli olanlar için ise daha uzun hatlar mevcut. Doğayla iç içe heyecan dolu bir zipline macerası için Fırtına Deresi muhteşem manzarasıyla seni bekliyor! Karadeniz seyahatinin tadını çıkarmaya devam etmek istersen Rize otellerinde konaklayabilirsin.

Tokatlı Kanyonu, Karabük

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunan Tokatlı Kanyonu, Türkiye’nin en yüksek zipline parkurlarından birine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 100 metre yüksekliğinde ve 300 metre uzunluğundaki bu zipline parkuru, İncekaya Su Kemeri’nden başlıyor. Kanyonun derinliklerine doğru süzülürken yeşilin her tonunu ve kanyonun gürleyen sularını detaylıca görme fırsatı bulabilirsin. Ortalama 1 saat süren bu macerayla Tokatlı Kanyonu’nu tümüyle keşfetmeye hazır ol! Yolun düşmüşken Safranbolu evlerine de ayrı bir gün ayırmak istersen Safranbolu otellerinde kalmayı tercih edebilirsin.

Türkiye’de zipline yapılabilecek 6 yer hakkında yeterince bilgi edindiğine göre sıra konaklayacağın oteli seçmeye geldi. Türkiye’nin dört bir yanında macera sporlarına yakın otelleri ETS ile bulmak çok kolay! Hadi, hemen şimdi yerini ayırt ve unutulmaz anlar için ilk adımı at!

Yorumlar