Türkiye’den vizesiz gidebileceğin ülkeler olduğu gibi pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğin ülkeler de var. Sadece kimlikle gidilebilen bu ülkeler, seyahat için sıkça tercih ediliyor. Vize başvuru stresi olmadan, hiçbir şeyi beklemeden Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkelere direkt seyahat planlayabilir, sadece kimlikle yola çıkabilirsin. Pasaportsuz gidilen ülkeler için rehberin olacak bir yazı hazırladık.

Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler Hangileri?

Önce rotayı belirleyelim. Uğraşsız, belgesiz, başvuruşuz gidebileceğin bu ülkeler neresi? Türkiye’den sadece kimlikle gidebileceğin birçok ülke bulunuyor.

İşte Türkiye’den pasaportsuz, kimlikle seyahat edebileceğin ülkeler;

1. Azerbaycan

Listenin başında Azerbaycan’ı görmek şaşırtıcı değil elbette. Kardeş ülke olarak anılan Azerbaycan’a Türkiye’den kimlikle gidebilirsin. İki ülke arasında yapılan vize muafiyeti anlaşmasıyla yeni tip kimlik kartınla ülkeye giriş yapabilirsin. Ülke, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar kalma izni veriyor. Para birimi Manat olan Azerbaycan’da resmi dil olarak Azerice konuşuluyor. Türkçeye oldukça yakın olan bu dili kolayca anlayabilirsin. Burada gezine ülkenin başkenti Bakü’den başlamalısın. Gelişmiş bir şehir olan Bakü’de Kız Kalesi, Dağüstü Parkı ve İçerişehir gibi görmen gereken birçok yer bulunuyor. Aklında Bakü tatili planı varsa konaklama seçeneklerini öğrenmek için Bakü Otellerine bakmalısın!

2. Gürcistan

Gürcistan, pasaportsuz gidilen ülkeler arasında favori rotalar arasında yer alıyor. Türkiye ile Gürcistan arasında 2011 yılında imzalanan protokol sayesinde vatandaşlar sadece kimlik kartıyla seyahat edebiliyor ve 1 yıl kalma iznine sahip oluyor. Gürcistan, Türkiye’ye yakın bir ülke olduğu için de sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle Doğu Karadeniz şehirlerinden ülkeye günü birlik seyahatler düzenleniyor. Ülkenin en popüler şehri Batum. Şehirde Ali & Nino Heykeli, Kutsal Trinity Kilisesi, Piazza Meydanı ve Botanik Bahçe gibi gezi rotana ekleyebileceğin bolca seçenek var. Seni Avrupa’da gibi hissettirecek Bakü Otellerini incele!

3. KKTC

Türk vatandaşları KKTC’ye vize ve pasaporta gerek duymadan seyahat edebiliyor. KKTC’ye giriş için kimlik kartının yeni çipli kimlik kartı olması gerekiyor. Daha güneyde yer alması nedeniyle bölgede tatil sezonu Türkiye’ye göre erken açılıyor. Özellikle yaz tatilleri için tercih edilen Kuzey Kıbrıs, koy ve plajlarıyla ilgi çekiyor. Bölgede konaklayabileceğin birbirinden güzel oteller var. Kıbrıs Otellerini inceleyerek tatil planı yapabilirsin.

4. Moldova

Moldova ve Türkiye arasında 2019’da yapılan Kimlikle Seyahat Anlaşması sayesinde Türk vatandaşları Moldova’ya pasaportsuz gidebiliyor. İstanbul’dan sadece 1 saat 30 dakikalık bir uçuşla ulaşabileceğin Moldova’da görmen gereken birçok yer var. Başkent Kişinev’de bolca restoran ve kafeyi keşfetmenin yanı sıra sanat galerileri ve müzeleri ziyaret edebilirsin. Tipova Manastırı, Eski Orhei ve Manastirea Curchi gibi tarihi yapıları da görmeden dönme! Hızlı bir tatil planı için hemen Moldova Otellerine göz at!

Kimlikle Seyahat Edilebilen Ülkelerde Geçerli Olan Kurallar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok ülkeye Türkiye’den kimlikle seyahat edilebilse de her ülkenin kendine ait kuralları bulunuyor. Kimlikle seyahat edilebilen Azerbaycan, Gürcistan, KKTC ve Moldova’da turistlere belli bir süreye kadar kalma izin veriliyor. Örneğin Azerbaycan’da bu süre 90 günken, Gürcistan’da 1 yıla ulaşıyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuysa kimliğinin yeni olması. Bahsettiğimiz ülkeler, eski kimlik kartını kabul etmiyor, seyahat için yeni çipli kimlik kartının olması gerekiyor. Gitmek istediğin ülkenin uyguladığı prosedürleri daha detaylı öğrenmek için Dışişleri Bakanlığı’nın Vize Uygulamaları sayfasına bakabilirsin.

Seyahat Öncesi Hazırlıklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk kez yurt dışına çıkıyorsan kimlikle gidebileceğin ülkeler iyi bir tercih. Hem vize işlemleriyle uğraşmana gerek kalmıyor hem de kısa yoldan yurt dışı deneyimi elde etmiş oluyorsun. Ancak seyahat etmeden önce bilmen gereken bazı şeyler var. Vizesiz bir ülkeye gidiyor olsan bile her şey yaşadığın ülkeden çok daha farklı olacak. Bunun için önce araştırma yapman ve hazırlıklı olan gerekiyor. Öncelikle seyahate çıkmadan önce gideceğin ülkenin para birimini öğrenmen gerek. Ardından yanında o para biriminden bir miktar nakit taşımamalısın. Eğer aklında daha sonra Yunanistan gibi Avrupa ülkelerine gitmek gibi bir fikir varsa kimlikle girebileceğin KKTC gibi ülkelerde pasaportuna mühür işlemi yaptırmamanı öneririz. Yunanistan, pasaportunda KKTC mührü olan kişilerin ülkeye girişini kabul etmiyor, hatta bu sebeple kapı vizesi bile verilmiyor.

Eğer ilk kez yurt dışı deneyimi yaşayacaksan İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler yazımıza göz atabilirsin.

Pasaportsuz Yurt Dışına Çıkılır mı?

Evet, pasaportun olmasa da yurt dışına rahatlıkla çıkabilirsin. Sadece kimliğinle gidebileceğin ülkelere girişte pasaport göstermene gerek yok.

Pasaporta mühür vurulması zorunlu mu?

Kimlikle gidebileceğin ülkelerde pasaportuna mühür işlemi yaptırmak zorunda değilsin. Eğer yine de istersen bu tamamen senin kararına kalmış.

Kıbrıs’a sadece kimlikle gidilir mi?

KKTC tarafına sadece kimlik kartınla giriş yapabilirsin ancak Güney Kıbrıs tarafına gitmek istiyorsan vize alman gerekiyor.

Vizesiz kaç ülke var?

2024 itibarıyla Türkiye’den 118 ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor, yani dünyanın büyük bir bölümünü keşfetmek için vizeye ihtiyacın yok. Eğer bu ülkeleri öğrenmek istersen Vizesiz Ülkeler yazımız seni bekliyor.

Yorumlar