İpek Yolu’ndaki gizemli yolculuklar, kervanların sırtındaki yüklü hazineler, tüccarların yorgun ama şen sesi… Her birine tanıklık eden taş duvarlı tarihi hanların ardında pek çok hikaye gizli. Tarihin tozlu sayfalarından günümüze uzanan Türkiye’deki tarihi han ve kervansarayları beraber keşfetmeye ne dersin? Hadi, hemen başlayalım!

Türkiye’nin tarihi hanları, ülkemizde yüzlerce yıllık bir tarihe tanıklık etmiş olan mekanların belki de en ilgi çekici örnekleri! İpek Yolu’nun geçiş noktası, kıtalararası ticaretin kalbi ve yorgun gezginlerin sığınağı olan Selçuklu ve Osmanlı hanları, ziyaretçilerine her sütunuyla, her basamağıyla, her taşıyla farklı tarihi zenginlikler sunuyor. Arkana yaslan ve zaman çarkını geriye döndürmeye hazır ol!

Kızlarağası Hanı, İzmir

İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yer alan Kızlarağası Hanı, şehrin kalbindeki bir hazine olarak karşımıza çıkıyor. İki katlı ve yüz odalı Kızlarağası Hanı, kesme taş yapısıyla Osmanlı mimarisinin büyüleyici bir örneği. Tarihi 1745 yılına, III. Ahmed dönemine uzanan bu hanın Hacı Beşir Ağa tarafından inşa edildiği biliniyor. Kızlarağası Hanı günümüzde hala hem alışveriş hem de kültür merkezi olarak varlığını sürdürüyor. İzmir’in tarihi dokusunu keşfe devam etmek için İzmir otellerinde konaklamayı düşünebilirsin.

Sultan Han, Aksaray

Selçuklu Devleti’nin önemli miraslarından biri olan Sultan Han, Aksaray’ın merkezinde yer alan bir kervansaray. 1229 yılında I. Alaeddin Keykubad tarafından inşa edilen Sultan Han, ziyaretçilerini önce kesme taş cephesi ile karşılıyor. Ancak gerçek büyü içeriye adım atıldığında başlıyor. Sultan Han’ın süslü giriş kapısı ve kademeli taşlarla bezenmiş taç kapısından sonra iç mekanda tuğla ve moloz taşlarının muhteşem uyumu hüküm sürüyor. Köklü bir tarihe sahip olan Aksaray’da daha detaylı bir tur için Aksaray otellerini tercih edebilirsin.

Koza Han, Bursa

Bursa Tarihi Hanlar Bölgesi’nde bulunan Koza Han, şehrin en önemli turistik mekanlarından biri. Koza Han’a tarihi han isimleri arasından aşina olman muhtemel. Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olan bu han II. Bayezid tarafından yaptırılmış. Türkiye’deki tarihi hanlar arasında en çok ziyaret edilenlerden biri olan Koza Han, günümüzde ipek ve el sanatları ürünlerinin yer aldığı bir çarşı olarak saltanatına devam ediyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Koza Han’ı görmek ve Bursa’nın diğer tarihi zenginliklerine de tanıklık etmek için Bursa otellerinde kalabilirsin.

Büyük Yeni Han, İstanbul

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olduğu dönemde de önemli bir ticaret merkeziydi. Bu dönemde inşa edilen İstanbul’daki tarihi hanlar günümüzde de sağlamlığını koruyor. Bu hanlardan biri olan Büyük Yeni Han’ın tarihi ise 1764 yılına uzanıyor. Eminönü Tarihi Han olarak da tanınan hanın iki avlusu ve 220 odası bulunuyor. Geç dönem Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bu hanı ziyaret ederek dönemin izlerini yerinde keşfedebilirsin. Elbette İstanbul turu bir günde bitmez! Detaylı bir tarihi gezi için İstanbul otellerinde yer ayırtabilirsin.

Zazadin Hanı, Konya

Zazadin Hanı, Konya’daki tarihi hanlar arasında en büyük kervansaray olarak ön plana çıkıyor. Bu han aynı zamanda Türkiye’de Anadolu Selçuklu Hanlığı’nın da önemli bir simgesel kalesi. Tarihi 1235 yılına dayanan Zazadin Hanı’nın Orta Çağ boyunca uğrak bir ticaret noktası olduğu biliniyor. Konya otellerinde yerini ayırtıp Konya’da gezilecek yerleri keşfe çıkabilirsin.

Gümrük Hanı, Gaziantep

Gaziantep’in tarih kokan sokaklarında adım attığın her yerde bir iz görmen muhtemel. 19’uncu yüzyılda inşa edilen Tarihi Gümrük Han da bunlardan biri. İki katlı ve 80 odalı bu han, Gaziantep’in tarihini canlı bir şekilde koruması yönüyle “yaşayan müze” olarak hizmet veriyor. Geçmişiyle büyüleyen bu şehirle daha derin bağlar kurmak istersen Gaziantep otelleri arasından seçimini hemen yapabilirsin.

Deliler Hanı, Diyarbakır

Türkiye’deki tarihi hanlarının büyük bir kısmı Diyarbakır’da yer alıyor. 16’ncı yüzyıldan günümüze uzanan Deliler Hanı, Mardin Kapısı’nın yakınında konumlanıyor. Deliler Hanı, adını hacı adaylarına yol gösteren ve eski tabiriyle “deli” olarak adlandırılan rehberlerden alıyor. İki katlı ve 200 odalı olan bu han gerek avlusu gerek havuzuyla Türkiye’deki Osmanlı hanlarının en muhteşem örneklerinden biri. Diyarbakır otellerinde kalarak bu tarihi zenginliğin keyfini doyasıya yaşayabilir, şehre gelmişken On Gözlü Köprü gibi Diyarbakır’da gezilecek yerleri keşfe çıkabilirsin.

Yorumlar