Kalabalıktan yorulduysan, rutininden bunaldıysan ya da sadece şöyle bir deniz havası alsam diyorsan hazırlan! Monotonluktan ve dertlerinden uzaklaşman için seni bu kez İstanbul’un en güzel sahillerini keşfetmeye davet ediyoruz. Birazdan şahit olacağın manzaraların tasviri bile sana gözlerini kapatıp şiirler yazdıracak kadar ruhuna dokunacak!

Necip Fazıl’ın “O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.” diyerek tanımladığı İstanbul bizce bunu sahilleriyle başarmış olabilir. Nitekim pek çok şair için bu şehri vazgeçilmez kılan nedenlerin başında İstanbul’da gezilecek sahil kenarları ve nostaljik semtler yer alıyor. Özellikle de İstanbul’un en sakin sahilleri, insana gözlerini kapatıp en coşkulu şiirlerini yazdıracak bir büyüye sahip. Bizim için İstanbul’da hangi sahile gidilir sorusuna tek bir yanıt vermek işte bu nedenle bir hayli güç.

Bu nadide şehri gözlerin kapalı dinlemeye hazırsan, İstanbul’un en güzel sahilleri dosyamızın ilk sayfası senin için aralanıyor!

Kuzguncuk Sahili

Tarihle modern öğeleri bir araya getiren Kuzguncuk Sahili’nin adı anıldığında bile insanın yüzünde hemen bir tebessüm oluşuyor. İyotla karışan tarih kokusu, daracık sokakları, meşhur Kuzguncuk evleri ve rengarenk çiçekleriyle bu semt uzun yıllardır fotoğrafçıların ve gezginlerin vazgeçilmezi. Sahil boyunca yürüyüş yaparken şirin kafeler, restoranlar ve sokak sanatçılarının performansları ruhuna dokunacak.

Salacak Sahili

Salacak Sahili kahvaltı için sahil boyunca sıralanan kafe ve restoranları, taptaze simitleri ve tavşan kanı çaylarıyla seni bekliyor. İstanbul köprü manzaralı yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Salacak Sahili’nde görkemli Kız Kulesi’ne doğru gün batımını izlerken huzur dolu anlar yaşayabilirsin. Özellikle de İstanbul’da arabayla sahile sıfır yerler için arayıştaysan Salacak tam sana göre bir adres!

Caddebostan Sahili

Göz kamaştırıcı manzarası ve nefes kesen gün batımı renkleriyle Caddebostan Sahili, Kadıköy’ün adeta nefes alma köşesi. Uzun yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve sahil boyunca sıralanan kafeleriyle Caddebostan Sahili, İstanbul’u gözlerin kapalı dinlemek için en güzel sahiller listemizde ilk sıralarda. Anadolu Yakası sahilleri arasında bir hayli popüler olan Caddebostan Sahili, özellikle de hafta içi akşamüstü saatlerinde günün stresini atmak için birebir!

Beşiktaş Sahili

İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biri olan Beşiktaş Sahili, bisiklet kiralayarak veya paten kayarak dolaşmak, huzurla kitap okumak ya da açık hava konserleri ve etkinliklerde eğlence dolu anlar yaşamak için doğru adres. Sahil boyunca sıralanan sanat galerileri ve açık hava sergileri de kültür dolu anlar yaşamana olanak sunacak.

Florya Sahili

Dinamik ve renkli atmosferiyle Florya Sahili, İstanbul’un denizle kucaklaşan en doğal ve bakımlı yürüyüş yollarından birine sahip. Kumda uzanmak, rüzgar sörfü yapmak ve lezzetli deniz ürünleriyle dolu sofraların tadını çıkarmak için tercihin Florya Sahili olabilir. Denizin tadını çıkarırken tarihi Florya Taş Köprüsü’nü de ziyaret etmeyi unutmamalısın.

Ortaköy Sahili

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Boğaz manzaralı sahiller arasında yer alan Ortaköy Sahili; renkli dükkanları, sokak sanatçıları ve eğlenceli kafeleriyle ünlü. Ortaköy Sahili’nde tarihi köprüyü ve manzarayı tamamlayan meşhur camiyi keşfedebilir; buradaki lezzetli sokak yemeklerini, özellikle de ünlü kumpiri deneyebilir ve gün batımında eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsin.

Bebek Sahili

Gördüğün üzere İstanbul’un en güzel sahili neresi sorusunun tek bir yanıtı yok. Fakat en havalısını sorarsan yanıtı Bebek Sahili olabilir! Avrupa Yakası sahilleri listesinin bu popüler ismi, kendine özgü cazibesiyle sana lüks ve nezih bir sahil turu deneyimi sunuyor. Burada Bebek Parkı’na uğrayarak doğanın tadını çıkarabilir ve akşam saatlerinde yapacağın sahil yürüyüşüyle hayatın stresinden uzaklaşabilirsin.

Emirgan Sahili

Sarıyer’de konumlanan Emirgan Sahili’nde Boğaz’ın mavi suları eşliğinde yürüyüş yaparak tarihi yalıları ve bahçeleri keşfedebilirsin. Bolca kafe ve restoran seçeneği sunan Emirgan Caddesi’nde dilersen lezzetli bir yemek molası da verebilirsin. Yemek demişken unutmadan, Emirgan’ın İstanbul’da balıkçılık yapılan sahiller arasında da ayrı bir yeri olduğunu söylemeliyiz.

Kilyos Sahili

İstanbul’da sakin bir sahil arayanların kaçış noktası Kilyos, aynı zamanda su sporları meraklıları için de ideal bir mekan. Rüzgâr sörfü ve deniz kayağı gibi aktivitelerle dolu bir gün geçirmek, arkadaşlarınla keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapmak veya sevgilinle ufak bir tatil için Kilyos Sahili bizce gayet uygun bir tercih.

Hadi, şairlere ilham olan İstanbul sahillerine karşı huzurlu bir tatil yapmak için ETS ile sana en uygun konaklama seçeneklerini keşfet!

Yorumlar