Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye, bu yönüyle birbirinden çok farklı kültürlerin izlerini bir arada taşıyor. Tarihi köprüler ise ülkemizin kültürel mirasını şekillendiren tüm yapılar arasında kuşkusuz özel bir yere sahip. Peki, zamana meydan okuyan birbirinden önemli tarihi köprüleri yakından tanımaya ne dersin?

Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca farklı kültürlerin buluşma noktası olmuş. Zengin kültürel mirasa sahip bir ülke olan Türkiye, farklı dinlere ait asırlık ibadethaneleri, hanları ve hamamları kadar tarihi köprüleriyle de ünlü. Ülkemizin dört bir yanında akarsuların iki ucunu birbirine bağlayan, akrabaları ve aşıkları buluşturan tarihi köprüleri ve isimlerini sen de merak ediyor musun? O zaman hadi, Türkiye’deki tarihi köprüleri adım adım tanıyalım!

Malabadi Köprüsü, Diyarbakır

Malabadi Köprüsü, Türkiye’de tarihi köprü denince akla ilk gelen isimlerden biri! Bu köprü tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü Diyarbakır’ın önemli simgelerinden biri. 12’nci yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilen bu köprü, Türkiye’deki Selçuklu köprüleri arasında yer alıyor. Kesme taşlarla örülü mimarisiyle göz alan Malabadi Köprüsü yaklaşık 150 metre uzunluğunda ve 19 metre yüksekliğinde. Dünyanın en geniş kemerli tarihi taş köprüsünü görmek ve tarihe doymak için şehri ziyaret ettiğinde Diyarbakır otellerinde konaklayabilirsin.

Taş Köprü, Adana

Taş Köprü, Adana’nın tarihi ve kültürel mirasının canlı tanığı. Seyhan Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlayan Taş Köprü günümüze 14’üncü yüzyıldan ulaşıyor. 310 metre uzunluğundaki bu kesme taş köprü, Roma İmparatoru Hadrianus döneminde inşa edilmiş ve Osmanlı döneminde restore edilmiş. 21 kemer gözüyle inşa edilen bu köprünün bugün yalnızca 14 gözünü görebiliyoruz.

Çifte Köprü, Artvin

Adını iki bitişik sivri kemerli yapısından alan Çifte Köprü, Karadeniz’in hırçın Arhavi ve Ortacalar nehirlerini birbirine bağlıyor. Köprünün ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de tarihinin 18’inci yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor. 36 metre uzunluğundaki Çifte Köprü, Osmanlı dönemi köprülerine özgü bir mimari örneği sunuyor. Türkiye’deki Osmanlı köprüleri arasında önemli bir örnek olan Çifte Köprü’nün geçmişte yalnızca ulaşım için değil, aynı zamanda Kafkasya’ya asker sevkiyatı amacıyla da kullanıldığı biliniyor. Dilersen bu köprüyü gördükten sonra gezini uzatabilir ve Artvin otellerinde kalabilirsin.

Tunca Köprüsü, Edirne

Edirne’nin kalbinde yer alan Tunca Köprüsü, adından da anlaşılacağı üzere Tunca Nehri üzerinde yükseliyor. Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü olarak da bilinen bu yapı 11 ayak ve 10 kemerden oluşuyor. Tunca Köprüsü’nün en dikkat çeken özelliği ise ortasında bulunan yazıtlı köşk. Tarihin doğanın hükmüne boyun eğmesi sonucu bir bölümü yıkılan bu köşk halen göz kamaştırıyor. Edirne’nin büyüleyici tarihini daha fazlasıyla keşfedeceğin bir gezi planlıyorsan, konforla konaklamak için Edirne otellerini tercih edebilirsin.

Büyükçekmece Köprüsü, İstanbul

İstanbul’un büyülü atmosferinde tarihin izlerini sürebileceğimiz birçok gizli hazine bulunuyor. Şehrin uzak bir noktasında bulunan Büyükçekmece Köprüsü de bunlardan biri. Büyükçekmece Gölü’nün Marmara Denizi’yle buluştuğu noktada yer alan bu köprü Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü olarak da adlandırılıyor. Bir Mimar Sinan eseri olarak ihtişamıyla büyüleyen Büyükçekmece Köprüsü, aynı zamanda İstanbul’daki tarihi köprülerin en uzunu. 636 metre uzunluğundaki bu köprü, dört bölüm ve 28 kemerden oluşuyor.

Justinianus Köprüsü, Sakarya

Sakarya’nın tarihi dokusunun önemli parçalarından biri olan Justinianus Köprüsü tam anlamıyla bir mühendislik harikası! Bizans İmparatoru Justinianus’un döneminde inşa edilen köprü, Erken Bizans döneminin en görkemli anıtsal yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Justinianus Köprüsü toplam 365 metre uzunluğunda olup 12 gözüyle emsalsiz bir simetri oluşturuyor. Sakarya’ya yolun düştüğünde çevresinde doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar barındıran bu köprüyü görmeden dönmemelisin.

Irgandi Köprüsü, Bursa

Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginliklerinden biri olan Irgandi Köprüsü, Türkiye’deki tarihi köprülerin en sıra dışı örneklerinden biri sayılabilir. Hacı Muslihiddin tarafından 1442 yılında inşa edilen bu özel köprü sarı badanalı 32 dükkanı, bir mescidi ve iki ahırıyla tıpkı bir han gibi görünüyor. Bu muazzam köprünün zamanında el sanatlarının merkezi ve önemli bir ticaret noktası olduğu biliniyor. Irgandi Köprüsü, 2004 yılında geçirdiği restorasyon sürecinden bu yana turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Belkıs Köprüsü, Antalya

Aspendos’un muntazam tiyatrosuyla komşu olan Belkıs Köprüsü, Köprüçay ve Köprüpazar adıyla da tanınıyor. Alaeddin Keykubat döneminde restore edilerek günümüze dek ulaşmayı başaran bu yapı Selçuklu dönemine ait en eski köprü! Belkıs Köprüsü, narenciye bahçelerinin içindeki konumu, asimetrik yapısı ve büyüleyici detaylarıyla her yıl binlerce turistin gezi duraklarından biri oluyor.

Türkiye’deki tarihi köprüler listemiz burada sona eriyor. Şimdi kültür turuna çıkma zamanı! Türkiye’nin farklı şehirlerindeki otellerde ETS ile yerini ayırt ve yolculuk başlasın!

Yorumlar