Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler

Yeşilçam filmlerinin yeri herkeste ayrı. O dönemlerin naifliğine duyduğumuz özlemden mi, yoksa filmlerin kendine has ruhundan mı emin değiliz. Ancak ne olursa olsun, eski Türk filmlerini ve çekildiği yerlerin o zamanki halini izlemekten her daim keyif almaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Peki, Yeşilçam gecesi yaptığın bir günün sabahında kendini o film sahnesinin olduğu yerde bulmaya ne dersin?

Yeşilçam filmi der demez senin de kulaklarında “Nen var kuzum?” veya “Nayır nolamaz!” replikleri canlanıyor mu? Her defasında aynı sahnelere dolmuş gözlerle baktığın ya da aynı repliklere kahkaha atmaktan kendini alamadığın oluyor mu? O zaman Yeşilçam filmlerinin çekildiği köşkleri ve yerleri de merak ediyor olmalısın. Hadi, eski Türk filmlerinin çekildiği mekanları ziyaret ederek nostalji yapmak için hazırlan! Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler rehberimizin derinliklerine iniyoruz!

Hababam Sınıfı: Adile Sultan Kasrı, Üsküdar/İstanbul

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler arasında belki de en çok merak edileni Hababam Sınıfı’nın mekanı olabilir. Defalarca sıkılmadan izlediğimiz Hababam Sınıfı nerede çekildi merak ediyorsan yanıt basit. Çünkü film neredeyse tek mekan içerisinde geçiyor: Adile Sultan Kasrı. 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılan bu yapı, mimarisi ve tarihi dokusuyla büyüleyici bir görünüme sahip. Tabii Adile Sultan Kasrı’nı bu kadar etkileyici kılan unsur mimarisinden ziyade, içerisinde bulunan Hababam Sınıfı Müzesi.

Filmin tüm serilerinin çekildiği oda günümüzde Mahmut Hoca’nın, Hafize Ana’nın, Ferit’in, Güdük Necmi’nin ve Şaban’ın anılarını içerisinde saklayan bir müze. Eğer sen de kendini tam da yerinde, Hababam Sınıfı öğrencilerinden biri olarak görmek istersen Üsküdar’da bulunan Adile Sultan Kasrı’na mutlaka gitmelisin. İstanbul’da yaşamıyorsan İstanbul otelleri arasından seçimini yapsan iyi edersin. Zira İstanbul’da çekilen Yeşilçam filmleri bununla sınırlı değil!

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler

Süt Kardeşler: Simenoğlu Köşkü, Yeşilköy-Bakırköy/İstanbul

Sıra, hepimizin çocukluk korkusu olan Gulyabani’nin kol gezdiği köşke geldi! Eğer sen de çocukluğunu Süt Kardeşler’i izleyerek geçirdiysen Simenoğlu Köşkü’nün birazcık tüyler ürpertici olduğunu düşünmüş olabilirsin. Bize kalırsa Süt Kardeşler filminin çekildiği köşkü ziyaret ederek içini rahatlatmalısın, çünkü burası sandığın gibi korkunç değil. Hatta yapılan restorasyon ve bakımlar sayesinde rüya gibi bir yer!

Türk filmlerinin çekildiği evler arasında oldukça popüler olan Simenoğlu Köşkü Bakırköy’ün Yeşilköy mahallesinde bulunuyor. Burayı ziyaret ettiğinde eski Türk filmleri nerede çekildi sorusuna pek çok yapıt için ortak bir cevap bulmuş olacaksın. Çünkü bu köşkün yalnızca Süt Kardeşler’e değil, Yeşilçam’da sayısız filme plato görevi üstlendiği biliniyor. Yani özetle; Yeşilçam filmleri nerede çekildi merak ediyorsan bu köşkün pek çok yerde karşına çıkacağını bilmelisin.

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler

Susuz Yaz: Bademli Köyü, Urla/İzmir

Bir film çekildikten 60 yıl sonra bile seni yollara düşürebilir! Evet, Susuz Yaz filminden bahsediyoruz. Eğer filmi dikkatlice izlediysen Susuz Yaz nerede çekildi halihazırda biliyor olabilirsin. Dokuz ay boyunca Bademli’nin pek çok farklı noktasında çekilen film, köye vardığında hemen gözünde canlanmaya başlayacak. Susuz Yaz filminin çekildiği köyü görmek için İzmir’e gitmeye karar verirsen Urla otellerinde konaklayarak gezini daha da keyifli kılabilirsin.

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler

Selvi Boylum Al Yazmalım: Kesmeburun Köyü, Merkez/Osmaniye

“Sevgi neydi? Sevgi emekti.” repliği bile Selvi Boylum Al Yazmalım filmi için seni Osmaniye’ye götürebilir. Evet, bu kültleşen film Osmaniye’de çekildi. Kesmeburun Köyü başta olmak üzere Aslantaş Barajı çevresinde bulunan bazı diğer köylerde de çekim yapıldığı biliniyor. Eğer Selvi Boylum Al Yazmalım filminin çekildiği yerleri görmek ve gelmişken de bu şehirde biraz kalmak istersen Adana otelleri arasından seçim yapmanı tavsiye ederiz.

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler

Züğürt Ağa: Haraptar Köyü, Merkez/Şanlıurfa

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler rehberimizin son durağındayız. Türk sinemasının kült filmleri arasında yer alan Züğürt Ağa’nın çekildiği köyü karış karış gezmek istersen rotan Şanlıurfa! Filmin büyük bir kısmı Şanlıurfa’nın Haraptar Köyü’nde geçiyor. Köyü gezerek film sahnelerinin olduğu mekanları ziyaret edebilirsin. Hayali set gezin bittikten sonra bölgenin meşhur yemeklerini ve gezilecek yerlerini de mutlaka keşfetmelisin. Bunun için Şanlıurfa otelleri içinden sana uygun olanı tercih edebilirsin.

Türk filmleri nerelerde çekildi öğrendiğine göre, hangi Türk filmiyle geçmişe gitmek istediğine karar ver. ETS ile kalacağın oteli seç ve yerini ayırtıp yola çık!

Yeşilçam filmlerinin çekildiği yerler

Yorumlar