Sinop Akgöl Tabiat Parkı, sunduğu benzersiz doğa manzaraları ve tertemiz havasıyla seni dünyada bir cennet daha olduğuna inandırmak için hazır bekliyor. Doğanın huzurlu kollarında vakit geçirmek için yemyeşil devasa ağaçlarla çerçevelenmiş bir tabloya adım atmak ister misin? Hadi öyleyse, Akgöl Tabiat Parkı’nı daha yakından görmek için hazırlıklara başla!

Doğaya kaçmak biz insanlar için adeta içgüdüsel bir tepki. Stresle başa çıkmak, ruhumuzu dinlendirmek ve dinginlikle şifalanmak için tabiattan daha iyi hissettiren çok az şey bulunuyor. Eğer sen de doğaya kaçmak ve tabiat ananın sunduğu güzellikleri bizzat görmek istersen hadi, Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nı keşfedelim! Ağaçların ve suyun sesini dinlemek ve birbirinden keyifli doğa aktiviteleri yapmak için Sinop Akgöl Tabiat Parkı nerede, bu orman cennetine nasıl gidilir ve Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nda neler yapılır şimdi öğrenme zamanı!

Sinop Akgöl Tabiat Parkı Nerede?

Akgöl Tabiat Parkı Sinop ilinin Ayancık ilçesinde yer alıyor. İlçenin güneyindeki Akgöl mevkiinde yer alan bu tabiat parkı, açıldığı 2018 yılından bu yana ziyaretçilerine doğayla iç içe olma fırsatı sunuyor. Ayancık ilçesinden 42 kilometre uzaklıkta olan bu geniş doğal alan, Sinop il merkezine 100 kilometrelik mesafede bulunuyor. Sinop Akgöl Tabiat Parkı’na nasıl gidilir öğrenmek için şimdi daha da sabırsızlanıyorsun değil mi? O halde okumaya devam…

Sinop Akgöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Akgöl Tabiat Parkı’na kendi aracınla gitmek için Ayancık’tan yola çıktıktan sonra Boyabat güzergahı boyunca yol alarak bu doğa harikasını tam karşında görebilirsin. Bunun yanı sıra Sinop-Merkez ve Sinop-Türkeli ilçesi istikametleri üzerinden minibüs seferleri de düzenleniyor. Eğer Akgöl Tabiat Parkı’na şehir dışından geleceksen Ayancık ile İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun ve Kastamonu arasında her gün otobüs seferleri bulunuyor. Otobüsle yolculuk yapmayı planlıyorsan Ayancık’a kadar seni muhteşem doğa manzaraları bekliyor olacak.

Sinop Akgöl Tabiat Parkı’na Ne Zaman Gidilir?

Sinop Akgöl Tabiat Parkı her mevsim ayrı güzellikler vadediyor. Ancak Karadeniz ikliminin hakim olduğu bu bölgede, kış aylarının bol yağışlı geçtiğini coğrafya derslerinden bile hatırlayabilirsin. Dilersen sonbahar bitmeden Sinop otelleri arasından bütçene ve konaklama tercihlerine uygun bir otel seçerek Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nın keyfini çıkarabilirsin. Eğer mevsim bitmeden burada vakit geçirmek istersen yanına yağmurluk ve sıcak tutan giysiler almayı ihmal etme. Çünkü günün neredeyse tamamını açık alanda geçireceksin. Dolayısıyla ortama uyum sağlamaya özen göstermelisin.

Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Zengin bitki örtüsü, vahşi yaşama kucak açan ormanlık alanları, yürüyüş parkurları ve manzara seyir tepesiyle Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nda yapılacak aktiviteler son derece fazla. Zira yalnızca ağaçların arasında gizlenmiş göl manzarasını izlemek bile bu parkta sana bambaşka bir deneyim yaşatacak. Tabii sen yalnızca göl manzarası izlemekle yetinme. Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nda yapılacak aktiviteler neler onu da öğren!

Trekking

Güne göl çevresinde uzun bir yürüyüş yaparak başlamaya ne dersin? Günün geri kalanında kendini enerjik hissetmek için bizim önerimiz göl kıyısında tek başına ve huzurlu bir müzik eşliğinde yürüyüş yapman. Dilersen yürüyüş yaparken ağaçların hışırtısı ve kuşların sesini de dinleyebilirsin. Seçim sana ait!

Fotoğrafçılık ve Safari

Fotoğraf koleksiyonuna daha fazla doğa manzarası eklemek ya da vahşi yaşamdan kareler çekerek portfolyonu zenginleştirmek istersen, Akgöl Tabiat Parkı’nın bunun için son derece elverişli olduğunu söyleyebiliriz.

Flora Gözlemciliği

Çam, göknar, meşe, gürgen, kayın, karaağaç, ıhlamur ve kestane gibi ağaç türlerinin yanı sıra binlerce çiçek türüne ev sahipliği yapan Akgöl Tabiat Parkı, flora gözlemciliği için de benzersiz bir alan sunuyor. Eğer ilgin varsa bu park senin için gerçekten de cennetten bir köşe olabilir.

Piknik

Göl kenarında ailece vakit geçirmek için piknik yapmak harika bir fikir. Fakat bunun için yiyecekleri yanında getirmiş olman gerekiyor. Park çevresinde yiyecek ve içecek satışı yapan işletmeler yok denecek kadar az. Dolayısıyla piknik için hazırlıklı gelmende fayda var.

Okurken bile için açıldı, biliyoruz. Hadi o zaman, Sinop Akgöl Tabiat Parkı’nda ne yapılır sorusunu bizzat kendin yanıtlamak için ETS üzerinden Sinop otellerinde rezervasyonunu hemen şimdi yaptır!

Yorumlar