Canakkale Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Aramayı değiştir
Sonuçları filtrele
172 / 172
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin

Çanakkale Otelleri

Sırala

Çanakkale Otelleri

Hikayeler ve destanlarla dolu geçmişi, yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile kesinlikle görülmeyi hak eden Çanakkale, Gelibolu Yarımadası'nın kalbi her daim cesaretle atan kahramanı gibi. Gezilip görülmesi gereken yerler listesi o kadar kalabalık ki en az 3-4 gününüzü ayırmanız gerekiyor bu güzide şehre…

Geçmişi antik çağlarda Troya Devleti'ne kadar uzanan Çanakkale, dünya tarihinin en büyük deniz savaşına sahne olması ile hafızalara kazındı. Özellikle 18 Mart Çanakkale Zaferi haftasında ziyaretçi akınına uğrayan şehir, hafta sonu gezilecek yerler arasında da ilk sıralarda bulunuyor.

Denizcilik Müzesi, Aynalı Çarşı, Saat Kulesi, Kordon, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Truva Antik Kenti ve Çanakkale Halk Bahçesi gibi pek çok yeri görmeden dönmeyin.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin tüyler ürperten atmosferini ve yazılan kahramanlık destanını ruhunuzda hissedeceğiniz şehitlik, Çanakkale'de gezilmesi gereken yerlerin en önemlisi.

Yaklaşık 42 metre yüksekliğindeki Çanakkale Şehitleri Anıtı, dört sütun üzerine oturtulmuş ve tavanına mozaikten Türk bayrağı yapılmış olup, maddi sıkıntılardan dolayı 1960'ta tamamlanmış. Çanakkale'ye ister karadan ister denizden gelin, tam uçta Türk askerinin kahramanlık destanını hatırlatan bu anıtı görebilirsiniz.

Kilitbahir Kalesi

Eceabat ilçesinde bulunan görkemli Kilitbahir Kalesi'nin manzarası nefes kesecek kadar güzel. Çanakkale'nin o benzersiz denizine bakan bir tepede yer alan görkemli kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 senesinde yaptırılmış.

Çanakkale Boğazı'nın kontrolü için yaptırılan kale, Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarılmış olup, önemli tarihi miraslar arasında bulunuyor.

Çimenlik Kalesi (Kala-i Sultaniye)

İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazın en dar yerine yaptırılan Çimenlik Kalesi, neredeyse ilk günkü gibi günümüze ulaşmış diyebiliriz. Yüksekliği 11 metre olan kalenin duvar kalınlığı ise 9,5 metre.

Kalenin yakınında bulunan Çanakkale Deniz Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında… Müzede Çanakkale Zaferi'nin en önemli gemilerinden Nusret Mayın gemisinin replikasını görebilirsiniz.

Anzak Koyu

25 Nisan 1915 sabahı Anzak kuvvetlerinin çıkartma yaptığı, kısa ama temiz bir kumsalı olan ve hemen akabinde sarp kayalıkların başladığı bu güzel koyu ziyaret ederek, hikayesini bölge halkından dinlemelisiniz. Anzakların her yıl ziyaret ettiği 600 m uzunluğundaki bu koy, Arıburnu tepeleriyle çevrili.

Truva Antik Kenti

Dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Truva Antik Kenti'nin (Troya), yapılan araştırmalar sonucunda 3000 yıl önceye dayandığı görülüyor. Tarih boyunca 9 defa yıkılsa da tekrar inşa edilen kent, Dünya Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

1896 yılında yaptırılan Çanakkale Saat Kulesi, 20 metre yüksekliğinde 5 katlı bir yapı. Turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerden biri olan kule, II. Abdülhamit Dönemi'nde yaptırılmış olup, yapımında Ayvalık kesme taşı kullanılmış.

Çanakkale'deki antik kentlerden gelen yapıtların ve çevrede keşfedilen kalıntıların kronolojik sıraya göre sergilendiği önemli bir müze olan Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde; 12.747 arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 etnoğrafik eser bulunuyor.

57. Alay Şehitliği ve Anıtı

57. alay, Çanakkale Savaşı'nda Mustafa Kemal önderliğindeki alay olup, şehit düşen 1868 askerimizin ismi burada yer alıyor.

Plajlar

Çanakkale'ye bağlı Bozcaada'da bulunan Ayazma Plajı, durgun suları ve bembeyaz kumları ile Türkiye'nin en iyi plajları arasında. Dardanos Plajı, Kilitbahir Plajı ve Çanakkale Halk Plajı kentin diğer güzel plajları.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı, köklü bir tarihe sahip. Siz de tarihi çarşılarda ve nostaljik dükkanlarda dolaşmayı seviyorsanız bu güzel çarşıya mutlaka uğrayın. Çanakkale Otelleri'nin pek çoğunun yer aldığı bir bölgede bulunan çarşıda, uzun saatler geçirmek kaçınılmaz.

II. Abdülhamid Dönemi'nde yapıldığı tahmin edilen Aynalı Çarşı, İstanbul'un Mısır Çarşısı'nın minyatürü olarak görülüyor. Kapısı kırmızı taştan yapılmış olup, kilit kısmı çiçek desenleriyle süslenmiş. Restorasyon çalışmaları 2007 yılında tamamlanan çarşı, her yıl pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Çanakkale ziyaretleriniz sırasında halk türküsüne konu olan bu çarşıdan hediyelik eşya almayı es geçmeyin deriz.

Gece Hayatı

Konser ve canlı müzik performanslarının eksik olmadığı Çanakkale gece hayatının kalbi Çanakkale Hayal Kahvesi, Mask Bar ve Lodos'ta atıyor.

Damak Zevki

Çanakkale yemekleri hem çok lezzetli hem de sağlıklı. Harika peynirleri, nefis şarapları ve taptaze deniz ürünleri ile ünlü Çanakkale'nin spesiyali ise kesinlikle "peynir helvası".

Ne Yapmalı

•    Çanakkale, yıl boyu devam eden rüzgarı ile meşhur. Açık havada uzun süre kalacaksanız kendinizi rüzgardan korumanızı tavsiye ederiz.
•    Çanakkale butik otel yönünden zengin bir şehir. Apart ve butik otel seçeneklerine özellikle Kilitbahir bölgesinde ulaşabilirsiniz.
•    Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlikleri, arkeoloji müzesini, Aynalı Çarşı'yı, Truva Antik Kenti'ni ve saat kulesini mutlaka ziyaret edin.