Antik dünyayla belki de en somut şekilde bağ kurmamızı sağlayan mozaik müzeleri Türkiye’nin en önemli değerleri arasında yer alıyor. Öyle ki ülkemiz, bu alanda sahip olduğu zenginlik sayesinde bugün dünyanın mozaik müzeleri merkezi olarak biliniyor. Peki, Türkiye’deki mozaik müzelerini sen ne kadar biliyorsun? Hadi, kültürüne kültür katacak bu rehbere hemen göz at!

Türkiye, tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasıyla mozaik sanatının dünyadaki en önemli destinasyonlarından biri oldu. Öyle ki ülkemizdeki hemen her arkeoloji müzesinde göz kamaştırıcı mozaik örnekleri bulunuyor. Doğrudan mozaik müzesi olarak hizmet veren turistik yapıların sayısı ise günümüzde yedi adet. Sadece bu sayı bile pek çok ülkeye kıyasla büyük bir zenginlik! Etkileyici mozaikleriyle öne çıkan Türkiye’nin yedi mozaik müzesini birden bu yazımızda senin için sıraladık. Hadi öyleyse, Türkiye’deki mozaik müzelerini keşfedelim!

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Fatih/İstanbul

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, milattan sonra (MS) 450-550 yıllarına ait onlarca dikkat çekici mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Dönemin estetik kusursuzluğunu yansıtmak için yapılan binlerce mozaikten bugün sadece yaklaşık 1900 metrelik parçanın geriye kaldığı biliniyor. Bizans döneminin gündelik yaşamını, mitolojisini ve doğasını yansıtan bu mozaikler müzeyi oldukça ilgi çekici kılıyor. Fakat 2023 yılı itibarıyla Büyük Saray Mozaikleri Müzesi geçici olarak kapalı. Mozaikleri rutubete ve kötü hava koşullarına karşı korumak için yapılan restorasyon çalışması hala sürüyor.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Eyyübiye/Şanlıurfa

Türkiye’nin kolonsuz en büyük yapısı olma özelliğini taşıyan Haleplibahçe Mozaik Müzesi, bölgede geçmiş dönemlerde ortaya çıkarılan mozaikleri barındırıyor. Müzede Amazonlar’ı betimleyen Amazonlar Villası, Amazonlar’ın koruyucusu olarak yansıtılan Ktisis’in mozaiği ve mitolojide dünyanın en büyük savaşçısı olarak kabul edilen Akhilleus’un mozaiği bulunuyor.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, aynı zamanda Yunan mitolojisinin en önemli müzisyeni ve şairi olan Orpheus’un mozaiğine de ev sahipliği yapıyor. Geçmiş yıllarda yurt dışına kaçırılan ve 2015’te geri alınan Orpheus Mozaiği, Orpheus’un etkileyici müzisyenliğiyle hayvanları bile cezbettiğini betimliyor.

Zeugma Mozaik Müzesi, Şehitkamil/Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın ve Türkiye’nin en büyük ikinci mozaik müzesi olma özelliğini taşıyor. Müzedeki en önemli mozaik ise Çingene Kızı isimli mozaik. “Zeugma’nın Mona Lisa’sı” olarak anılan bu eserdeki kadın, bakışlarıyla herkeste bambaşka duygular uyandırıyor. 1998-1999 kış döneminde Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti’nde bulunan bu mozaiği her yıl dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçi görmeye geliyor. Müzede birçok farklı mozaiğin yanı sıra Roma dönemine ait heykeller ve sütunlar da bulunuyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi, Antakya/Hatay

Dünyanın en büyük mozaik müzesi hangisi diye merak ediyorsan işte yanıtı! Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunuyor. “Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi nerede?” sorusu da böylece an itibarıyla yanıtlanmış oluyor. 10 bin 700 metrekarelik sergi alanı ve 3 bin 500 metrekarelik mozaik sergisiyle bu unvanı geçtiğimiz yıllarda Zeugma Mozaik Müzesi’nin elinden alan Hatay Arkeoloji Müzesi, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

MS üçüncü yüzyıldaki Roma dönemine ait mozaiklerin sergilendiği müze, 1933 yılından beri şehrin dört bir yanından toplanan tüm kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Dönemdeki gündelik olayların, sevinç verici gelişmelerin, tanrıların ve kahramanların betimlendiği mozaiklerin sergilediği Hatay Arkeoloji Müzesi, bölgenin 2 bin 300 yıllık tarihini koruyor.

Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Silifke/Mersin

4. yüzyıldan kalma bir Roma hamamının üzerinde yer alan Narlıkuyu Mozaik Müzesi’nde, hamam kalıntıları arasında uzun yıllar boyunca keşfedilmeyi bekleyen mozaikler sergileniyor. Müzede Zeus’un “her sanat dalının koruyucusu” Aglaia, Thalia ve Euphrosine isimlerindeki kızlarını tasvir eden Üç Güzeller Mozaiği öne çıkıyor. Kumrular ve keklikler arasında dans eden üç güzeli betimleyen bu mozaik Mersin’in turizmine büyük katkı sağlıyor.

Adana Arkeoloji Müzesi, Seyhan/Adana

Adana Arkeoloji Müzesi, 2. ve 6. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen 16 farklı mozaik eseriyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Müzede 1956 yılında Adana’daki Misis Antik Kenti’nde Alman arkeologlar tarafından bulunan mozaikler sergileniyor. İlk önce Adana’nın Yüreğir ilçesinde bulunan Misis Mozaik Müzesi’ne taşınan bu eserler, müzenin kapatılmasıyla Adana Arkeoloji Müzesi’ne alındı. Nuh Tufanı Mozaiği, Hippokampos ve Eros Mozaiği, Neptün’ün Zaferi, Av Sahnesi, Dans Eden Kadınlar, Barış Krallığı ve Artemis’e Sunu gibi birçok önemli mozaik Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, Antakya/Hatay

Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, 2009 yılında Hatay’ın Antakya ilçesindeki bir otel inşaatının kazısında bulunan kalıntıları ziyaretçileriyle buluşturuyor. Müzede Roma dönemine ait önemli mozaikler sergileniyor. “Dünyanın en büyük tek parça mozaiği” unvanına sahip olan bin 50 metre büyüklüğündeki Ortak Varoluş Mozaiği de Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor. Müzede farklı büyüklüklere sahip taban mozaikleri geçmiş dönemlere ait etkileyici tasvirler sunuyor.

Türkiye’deki mozaik müzelerini keşfedelim dedik ve büyüleyici bir yolculuğa çıktık. O zaman şimdi keşfetme sırası sende! Gideceğin şehirde kalacağın oteli ETS ile hemen bulabilir ve Türkiye’nin ünlü mozaiklerini yakından incelemeye başlayabilirsin!

Yorumlar