Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliklerle dolu bir ülke olduğunu söylemek hiç de abartı olmaz. Ülkenin dört bir yanında yer alan mağaralar da bu güzellikler arasında yer alıyor. Doğanın derinliklerine inmeye hazırsan bu defa seni Türkiye’deki turistik mağaralara davet ediyoruz!

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yer alan mağaralar adeta keşfedilmeyi bekleyen gizemli dünyalar sunuyor. Işık huzmelerinin yarıklardan süzüldüğü girişlerden adım atar atmaz büyülenmemek imkansız hale geliyor. Daha fazla merak uyandırmadan seni Türkiye’nin popüler turistik mağaralarıyla tanıştırmak istiyoruz. Hadi, bu gizemli dünyaların kapılarını birlikte aralayalım!

Damlataş Mağarası – Alanya, Antalya

Antalya’nın eşsiz güzelliklerinden biri olan Damlataş Mağarası, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara. Adını sarkıtlardan sürekli olarak damlayan sulardan alan mağaranın 1948 yılında tesadüfen keşfedildiği biliniyor. Büyüleyici bir doğal oluşum olan Damlataş’ın sarkıt ve dikitleri halen büyümeye devam ediyor. Üstelik mağaranın yüksek nem oranı sebebiyle iyi gelen etkileri olduğuna inanılıyor. Alanya merkezindeki bu mağara, haftanın her günü ziyarete açık.

Oylat Mağarası – İnegöl, Bursa

Oylat Mağarası, Türkiye’nin en büyük mağaraları arasında ikinci sırada yer alıyor. Yaklaşık 750 metrelik uzunluğa sahip olan mağaranın sıcaklığı mevsim fark etmeksizin 18 derece olarak korunuyor. Mağaranın gerçek büyüsü, yalnızca bir santimetre büyümesi için tam 16 yıl gereken sarkıt, dikit ve damla taş oluşumlarıyla ortaya çıkıyor. İçerisindeki dekorlarla adeta bir film setini andıran Oylat Mağarası, büyüleyici yer altı güzelliklerini keşfetmek isteyenleri bekliyor!

Aynalıgöl Mağarası – Aydıncık, Mersin

1999 yılında bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilen Aynalıgöl Mağarası, Gilindire Mağarası olarak da biliniyor. Adını içerisinde bulunan berrak gölden alan mağara, 555 metrelik yatay uzunluğu ve 46 metrelik derinliğiyle büyüleyici bir keşif imkanı sunuyor. Mağaranın içinde atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze ulaşan damla taşlar, odalar ve çeşitli eşyalara benzetilen oluşumlar yer alıyor.

Cehennemağzı Mağaraları – Ereğli, Zonguldak

Üç farklı bölümden oluşan Cehennemağzı Mağaraları mozaikler, kiliseler ve su sarnıcı gibi tarihi izlerle dolu. İnsan eliyle yapıldığı tahmin edilen bu mağaralar gizemini halen korumakla beraber mitolojik hikayelere de konu oluyor. 2008 yılında Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen Cehennemağzı Mağaraları’nı mutlaka ziyaret etmeni ve hikayelerini dinlemeni öneririz.

Keloğlan Mağarası – Acıpayam, Denizli

Kel Çoban Efsanesi ile ünlü Keloğlan Mağarası’nın girişinde ziyaretçileri bizon, zebra ve kurt gibi hayvanlara ait fosiller karşılıyor. Ardından makarna şeklini andıran sarkıtlar ve dikitlerle dolu yollar, yaklaşık 145 metre boyunca devam ediyor. İçerisinde hala yarasalar bulunan bu mağara, 2003 yılından beri turizme açık.

Tınaztepe Mağarası – Seydişehir, Konya

1968 yılında keşfedilen Seydişehir Mağarası’nın 230 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. 22 kilometre uzunluğundaki mağara Türkiye’nin en uzun mağarası ünvanını taşısa da yalnızca bin 580 metrelik bölümü ziyaret edilebiliyor. Özel yürüyüş yolları ve aydınlatma ekipmanlarının ziyaretçilere yol gösterdiği bu mağarada gezinti çok keyifli!

Yalan Dünya Mağarası – Gazipaşa, Antalya

Gazipaşa’nın gizli cevheri: Yalan Dünya Mağarası! Sarkıt ve dikitleri hala büyümeye devam eden mağara, yaklaşık 5 milyon yıllık bir geçmişe sahip. Türkiye’nin en uzun mağaralarından biri olan Yalan Dünya Mağarası’nın günümüzde yalnızca 450 metrelik giriş bölümü ziyaret edilebiliyor. Bu kısım bile binlerce yıllık oluşumları görmek için yeterli. Renkli ışıklandırmalar ve yarasa sesleriyle daha da etkileyici hale gelen bu atmosferi mutlaka deneyimlemeni öneririz.

İnsuyu Mağarası – Mandıra Köyü, Burdur

Ülkemizin gözde doğa harikalarından biri olan İnsuyu Mağarası, Batı Torosların kuzeydoğu bölgesinde yer alıyor. Bu mağara, kalker tabakalarının yıllar içinde suyla etkileşime girerek oluşturduğu sarkıt ve dikitleriyle ünlü. Yaklaşık 600 metre uzunluğundaki İnsuyu Mağarası’nda aynı zamanda dokuz adet göl bulunuyor. 1965 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan İnsuyu Mağarası’na ulaşım oldukça kolay.

Pınargözü Mağarası – Yenişarbademli, Isparta

Adını bile duymadığını tahmin ettiğimiz bu mağaranın aslında Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olduğunu söylesek ne dersin? Evet yanlış duymadın, tahmini uzunluğu 16 kilometre olan Pınargözü Mağarası sırrını korumaya devam ediyor. Mağaranın içerisinde farklı büyüklüklerde gölcükler, şelaleler ve damla taş birikimleri bulunuyor. Ayrıca mağaranın çevresinde 213 adet farklı bitki türü yer alıyor. Pınargözü Mağarası’nda ilerlemek zorlu olabilir ancak bu doğa harikasını giriş kısmından incelemek bile heyecan verici!

Tuz Mağarası – Balıbağı Köyü, Çankırı

Türkiye’nin gizli hazinelerinden biri olan Tuz Mağarası’nın içerisindeki her şey tuzdan ibaret. Evet, yanlış duymadın. Mağarada tuzdan yapılmış heykeller bile var! Hititler döneminden bu yana tuz üretimi için kullanılan mağaradan halen tonlarca tuz elde ediliyor. Tuz Mağarası’nın yalnızca doğal güzelliğiyle değil, aynı zamanda tarihi ve ekonomik açıdan da son derece önemli olduğu aşikâr.

Türkiye’nin birbirinden etkileyici 10 mağarası keşfedilmeyi bekliyor. ETS ile Türkiye’nin her şehrinde bütçene uygun konaklama seçenekleri bulabilirsin. Nereye gideceğine karar verdiysen, yerini ayırt ve Türkiye’nin doğal güzelliklerini tek tek keşfetmeye başla!

Yorumlar