Yemyeşil ağaçlar ve otlar, tertemiz hava, bastıkça rahatlayacağın bir toprak, kuş sesleri, hafif bir esinti ve huzur… Doğa tutkunuysan hazırlan çünkü İzmir’e kampa gidiyoruz!

Doğada olmayı ve kamp yapmayı sevenlerin uğrak yerlerinden biri olan İzmir; her mevsimde bu imkanı bulabileceğin kentlerden biri. İster deniz kenarında ister ormanlık alanda, göl kenarında ya da şehre yakın bir yerde… İzmir’de hepsi seni bekliyor. Birçok farklı destinasyonda onlarca kamp alanı bulunan İzmir’de; bazı tesisler neredeyse otel konforunda hizmet verirken bazılarında ise imkanlar daha kısıtlı. Bu kamp alanlarında dilersen kendi çadır ve ekipmanlarını kullanabilirsin dilersen de gideceğin tesisin imkanlarından yararlanabilirsin. Bunun için öncelikle nasıl bir kamp istediğine karar vermeli ve ona göre tesis veya bölge seçmelisin. Kamp alanı seçerken nelere dikkat etmen gerektiğini merak ediyorsan da ayrıca bu yazımıza göz atabilirsin. Haritayı aç ve sana uygun kamp alanlarını işaretlemek için hazır ol!

Not: İmkanlar, hizmetler ve ücretler; konuma ve tesise göre değişkenlik gösterir.

Şirince… Doğa ve Tarihle İç İçe Kamp Deneyimi

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince’de doğa ve tarihin muhteşem uyumu içerisinde eşsiz bir deneyim seni bekliyor. Selçuk merkeze 8 km, İzmir merkeze 86 km ve Adnan Menderes Havalimanı’na 70 km uzaklıkta konumlanan Şirince’de birçok kamp alanı mevcut. Yemyeşil bir doğanın tam ortasında yer alan bu küçük, şirin köyde ve çevresinde, yemyeşil hatıralarla dolu bir kamp yapabilirsin. Kamp yapacağın tesise göre değişkenlik göstermekle birlikte elektrik, Wi-Fi, 24 saat sıcak su, duş, WC, lavabo ve mutfak gibi hizmetlerden yararlanabilirsin.

Foça’da Deniz Manzaralı Kamp Keyfine Var mısın?

Bir sabah çadırında uyandığını ve birkaç adımda Ege’nin berrak sularıyla buluştuğunu düşün. İşte Foça’da bu rüyayı yaşayabilirsin. İzmir merkeze yaklaşık 65 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 80 km uzaklıkta bulunan Foça, yerli ve yabancı tatilcilerin uğrak bir noktası. Eski ve Yeni Foça olarak adlandırılan 2 merkezden oluşan ilçenin yer aldığı topraklar, oldukça köklü bir tarihe de ev sahipliği yapıyor. Tarih, doğa, deniz ve kumsalla iç içe bu deneyimi yaşamak istersen Foça’nın kamp alanları seni bekler. Denize sıfır veya yerleşim yerine yakın birçok tesisi barındıran Foça’ya ister kendi çadırında git istersen tesisin imkanlarını kullan. Ayrıca karavan kamp alanları da oldukça yaygın. Çoğunlukla özel tesis bulunan Foça’da belediyeye ait bir kamp alanı da mevcut. Bu tesislerde elektrik, Wi-Fi, 24 saat sıcak su, duş, WC, lavabo ve mutfak gibi hizmetlerden yararlanabilirsin.

Yeşil ve Mavinin Eşsiz Uyumunda Kamp Keyfi Urla’da…

İzmir merkeze 39 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 47 km uzaklıkta bulunan Urla’da; bir yanına doğayı bir yanına denizi alarak harika bir kamp yapabilirsin. Ücretli tesislerin yanı sıra ücretsiz kamp alanları da bulabileceğin Urla’da keyifli bir deneyim seni bekliyor. Sadece deniz kenarında değil iç kesimlerde de kamp yapma imkanı bulacağın bu bölgede ayrıca karavan kampı da oldukça yaygın. Farklı destinasyonlarda onlarca tesis bulunan Urla’da dilersen kendi çadırın ve ekipmanınla, dilersen de tesisin imkanlarını kullanarak kamp yapabilirsin. Ayrıca elektrik, Wi-Fi, 24 saat sıcak su, duş, WC, lavabo ve mutfak gibi imkanlardan da yararlanabilirsin.

Karagöl Kamp Alanı… Ormanın Kalbinde, Göl Kenarında Huzur Dolu Bir Deneyim

İzmir merkeze yaklaşık 40 km mesafede, Yamanlar Dağı’nda bulunan Karagöl; enfes doğası ile kamp severleri huzur dolu bir deneyime bekliyor. Menemen ilçe merkezine 25 km mesafedeki kamp alanı, Adnan Menderes Havalimanı’na ise yaklaşık 55 km mesafede yer alıyor. Kendi çadırın veya karavanınla gitmen gereken Karagöl Tabiat Parkı’na giriş ve kamp yapmak ücretli. Piknik alanı ve yürüyüş rotası bulunan bölgede; gölde yüzen ördekleri izlerken doğanın büyüsüne kapılıp gidebilirsin. Tesiste ayrıca restoran, elektrikli ve elektriksiz çadır alanları ve WC gibi hizmetler mevcut.

Çeşme Esintisinde Kamp Keyfi…

Yaz aylarının en renkli tatil bölgelerinden olan Çeşme, kamp ve doğa tutkunlarının da uğrak mekanlarından biri. İzmir’e 87 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 95 km uzaklıkta bulunan Çeşme’de; Alaçatı ve Ilıca gibi tatil bölgelerinde deniz kıyısında ya da merkeze yakın yerlerde kamp yapma imkanı bulabilirsin. Bu keyifli deneyim sırasında Ilıca Plajı, Altunkum Plajı ve Delikli Koy gibi yerlere de kolayca ulaşım sağlayabilirsin. Ağırlıklı olarak özel kamp alanlarının bulunduğu Çeşme’de karavan kamp alanları da yer alıyor. Bu tesislerde elektrik, Wi-Fi, 24 saat sıcak su, duş, WC, lavabo ve mutfak gibi imkanlar da mevcut.

Sessiz, Sakin ve Doğal Bir Ortamda Kamp İçin İdeal Rota Seferihisar

İzmir’in sessiz, sakin ve huzur dolu tatil bölgesi Seferihisar, doğa ve kamp tutkunları için oldukça ideal bir rota. İzmir merkeze yaklaşık 55 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ortalama 50 km uzaklıkta bulunan Seferihisar; konumu, doğası, kamp alanı ve tesis çeşitliliği ile keyifli bir deneyim sunuyor. Çadır ve karavan kampı dışında bungalov ve glamping tesisleri de bulacağın Seferihisar’da; denize yakın ya da merkezi bir yerde kamp yapabilirsin. Bölgedekilerin çoğunluğu özel tesis olsa da tabiat parklarında veya koylarda kamp yapma imkanı da bulabilirsin. Tercih edeceğin tesise göre elektrik, Wi-Fi, 24 saat sıcak su, duş, WC, lavabo ve mutfak gibi hizmetlerden yararlanabilirsin.

Gümüldür Tabiat Parkı: Plaj ve Ormanın Buluştuğu Nokta

Ege’nin berrak sularının hemen yanı başında bir park ve doğa ile iç içe kamp imkanı Gümüldür Tabiat Parkı’nda seni bekliyor. Girişlerin ücretli olduğu park içerisinde karavan ve çadır yeri kiralayabilirsin. Ayrıca kendi çadırın yoksa ücreti karşılığında tesisten kiralama şansın da var. Menderes ilçesinde bulunan Gümüldür Tabiat Parkı, İzmir merkeze 53 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 40 km mesafede konumlanıyor. Tesis içerisinde WC, lavabo, bulaşıkhane, çamaşırhane ve alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunuyor.

Karaburun Yarımadası Güzellikleri Eşliğinde Kamp…

Ege’ye doğru uzanan, enfes güzellikleri barındıran Karaburun, tam da kamp severlere göre… İzmir merkeze 105 km, Adnan Menderes Havalimanı’na 111 km uzaklıkta bulunan Karaburun’da; hem sahil boyunca hem de iç taraflarda pek çok kamp alanı mevcut. Çoğunluğu ücretli ve özel tesis olan bu kamp alanlarının yanı sıra doğa içinde ücretsiz şekilde kamp yapabileceğin yerler de var. Çadır, karavan ve glamping gibi seçeneklerle her zevke hitap eden Karaburun, özellikle yaz aylarında kamp tutkunlarının uğrak bir rotası haline geliyor. Elektrik, ışıklandırma, Wi-Fi, 24 saat sıcak su, duş, WC, lavabo, mutfak ve restoran gibi hizmetleri barındıran bu tesislerde, doğa ile iç içe ve konforlu bir deneyim yaşayabilirsin.

Kristal Sular, Altın Sarısı Kumlar ve Huzur Dolu Bir Kamp Seni Bekliyor

İzmir merkeze 122 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 150 km uzaklıkta bulunan Dikili, yaz aylarında tatilcilerin sıkça tercih ettiği bir destinasyon. Kristal rengi suları, altın sarısı kumsalları ve doğası ile ön plana çıkan Dikili, güzellikleri ve özellikleri sayesinde kamp severlerin de akınına uğruyor. Çoğunlukla sahil kıyısında bulunan bu kamp alanları ve tesislerde keyifli bir deneyim yaşayabilirsin. Kendi çadırınla veya karavanınla gidebilir ya da bungalov ve glampingde kalabilirsin. Hangisini tercih edersen et, doğa ile iç içe olacağın Dikili’de unutulmaz bir kamp seni bekliyor. Aydınlatma, elektrik, Wi-Fi, sıcak su, WC, lavabo ve mutfak gibi imkanlardan faydalanabileceğin bu tesislerden çadır kiralama da yapabilirsin.

Yorumlar