Diyarbakir Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Aramayı değiştir
Sonuçları filtrele
17 / 17
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala

Mezopotamya'nın bereketli topraklarında sayısız medeniyeti, kültürü, dini ve dili bağrına basan Diyarbakır, bugün Türkiye'nin kültür başkentleri arasında yer alıyor.

Şehir, görülmeye değer tarihi yapıları, bereketini Dicle Nehri'nden alan verimli toprakları ile önemli bir turizm, tarım ve ticaret merkezi durumunda. Bugün Diyarbakır'ı ister iş, ister turistik amaçla ziyaret eden tüm misafirler için hizmet veren Diyarbakır Otelleri, tüm ihtiyaçlara cevap veriyor.

Mardin Kapı Şen Olur...

Diyarbakır'ın türkülere konu olan birçok tarihi yapısı bulunuyor. Bunlardan en bilineni ve en çok ziyaretçi alanı Balkanlar'daki Mostar Köprüsü ile aynı mimari tarza sahip olan Malabadi Köprüsü. 150 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki köprü, şehre Artuklular Beyliği'nden miras. Diyarbakır'ın bir diğer önemli tarihi yapısı ise Diyarbakır Surları; surlar uzunluk itibarıyla Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun surları durumunda. Kaleiçi'ne açılan Mardin Kapı, Urfa Kapısı, Dağ Kapısı ve Yeni Kapı; tarihte şehre girişlerin kontrol edilmesini sağlıyormuş.

Şehrin bir diğer anıt yapısı ise Arap mimarisine uygun inşa edilmiş olan Diyarbakır Ulu Camii. Cami sade ve süslemesiz oluşu, dikdörtgen yapısı ve farklı tiplerdeki kolonlarıyla dikkat çekiyor.

Şehirde görmeniz birçok tarihi çarşı, han ve bedesten de yer alıyor. Hasanpaşa Hanı, Deliller Hanı, Sülüklü Han bunların en bilinenleri… Ayrıca Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ve Ziya Gökalp Müzesi de şehrin önemli kültür miraslarından bazıları…

Faydalı Bilgiler

Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Diyarbakır'a İstanbul ve Ankara'dan hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. İstanbul ve Ankara'dan Diyarbakır Havalimanı'na tarifeli uçuşlar gerçekleşiyor. Şehre kara yoluyla ulaşımın yanı sıra İstanbul ve Ankara'dan Güney Ekspresi ile demir yolu ulaşımı da sağlanıyor.

Gece Hayatı

Eşsiz lezzetler tatmak ve keyifli bir akşamla Diarbakır tatilinize renk katmak isterseniz sizi bekleyen pek çok restoran ve eğlence mekanı bulunuyor. Diyarbakır'dayken Güneydoğu'nun ünlü sıra gecelerine katılmayı ihmal etmeyin.