Aylar
Özel Dönemler

Edirne Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Edirne Otelleri

Sonuçları filtrele
36 / 36
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Türkiye'nin en batı ucu ve Avrupa'ya açılan kapısı Edirne, "Sultanlar Şehri" olarak da anılıyor. Bu şehir sıcacık atmosferi ve hikayelerle dolu geçmişi ile olduğu kadar, Meriç Nehri'nin huzurlu kıyısıyla da hafta sonu gezilerinin vazgeçilmez rotalarından olmayı başarmış durumda. Orta Asya'dan göç eden Traklar tarafından kurulan Edirne, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Şehirde farklı medeniyetlerden kalan hanlar, camiler, sinagoglar yer alıyor. Hatta Avrupa'nın en büyük ikinci sinagogu burada bulunuyor, Büyük Edirne Sinagogu! Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış şehirlerden biri olan Edirne, tarih boyunca Rumeli bölgesinin en önemli ticaret merkezi olmuş. İster iş için ister gezmek için gelmiş olun Edirne'de güzel vakit geçirebilirsiniz. Meşhur Edirne ciğeri ile karnınızı doyurabilir, Mimar Sinan'ın şehirde bıraktığı izleri keşfedebilir, Meriç Nehri kıyısında keyifle vakit geçirebilirsiniz. Burada kalacağınız yeri seçmek için Etstur ayrıcalıklarından faydalanabilir, Edirne Otelleri arasından dilediğinizi seçerek kolaylıkla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Selimiye Camii

Mimar Sinan'ın ''ustalık eseri'' olarak kabul edilen Selimiye Camisi, Edirne'de gezilecek yerler listesinin daimi birincisi. Detaylarıyla hayranlık uyandıran ve çok geniş bir alana yayılmış cami ve külliyesinin içinde tarihi bir çarşı (arasta) ve müze de bulunuyor. Bu görkemli cami, Edirne'nin en önemli simgelerinden biri…

Uzunköprü

Dünyanın en uzun taş köprüsü olarak günümüze ulaşan Uzunköprü, hem Türkiye için hem de Edirne için oldukça önemli bir kültür mirası. II. Murat zamanında 174 yüksek kemerli olarak yapılan köprünün 164 yüksek kemeri bugün hala ayakta.

Darüşşifa

II. Bayezid Külliyesi'nin içinde bulunan Darüşşifa, Osmanlı döneminde ruh hastalıklarının tasavvuf musikisi ve çeşitli doğa sesleri ile tedavi edildiği ilginç bir merkez. Müze Kart'ın geçerli olmadığı müzeye giriş ücreti 5 TL.

Karaağaç

Edirne Otelleri'nde konaklıyorsanız, Meriç Nehri'nin öte yanında bulunan Karaağaç ilçesini mutlaka görün. Şahane doğası, şirin kafeleri, leziz lokantaları ve eski Rum evleri ile Karaağaç el değmemiş bir tablo gibi.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı tarafından Mimar Sinan'a yaptırtılan Rüstem Paşa Kervansarayı, döneminin en görkemli yapılarından biri olarak görülüyor. 1972 senesinde otel olarak restore edilen kervansaray, ilgi çeken mimarisi sayesinde Ağa Han Mimarlık ödülünü kazandı.

Bedesten Çarşısı

Bedesten, içinde değerli eşyalar alınıp satılan yer anlamına geliyor. Günümüzde kapalı bir çarşı olarak kullanılan ve oldukça canlı olan bedesten, Edirne Eski Cami'ye gelir sağlamak amacı ile Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Burası Osmanlı zamanında da oldukça hareketli bir alışveriş alanıymış.

Edirne'nin Tarihi ve Kültürel Mirasları

Edirne tarih ve kültür mirası açısından adeta derya deniz! Üç Şerefeli Cami, Peykler Medresesi, Hafızağa Konağı, Rüstem Paşa Kervansarayı ve Edirne Adalet Kasrı gibi mekanlar, bu eski Osmanlı başkentinin sahip olduğu hazinelerden sadece bazıları.

Edirne Müzeleri

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Selimiye Vakıf Müzesi, Milli Mücadele ve Lozan Müzesi ve Edirne Kent Müzesi Edirne'deyken gezebileceğiniz müzeler arasında bulunuyor.


Edirne'de Gezilebilecek Daha Fazla Yeri Keşfetmek için Tıklayın!

Edirne'de Ne Yenir?

Edirne yemekleri denildiğinde akla gelen ilk yemek hiç kuşkusuz meşhur Edirne tava ciğeridir. Sadece ciğer yemek için bile Edirne'ye gidenler var. Edirne'nin merkezinde bulunan çarşıda çok fazla ciğerci bulunuyor. Şehrin en meşhur ciğercileri ise Aydın Usta ve Kazım Usta.


Edirne'nin mutlaka yenilmesi gereken bir diğer meşhur lezzeti de Edirne köftesi. Ancak Edirne'ye gittiğinizde sizi karşılayacak başka lezzetler de yok değil. Elbasan tava, papaz yahni, ıspanak mücveri ve özellikle Hayrabolu tatlısı mutlaka denenmeli. Tatlılar arasında bademli Edirne kurabiyesi ve Edirne badem ezmesi de öne çıkan lezzetler arasında. Yeme ve içme konusu Edirne'de son derece ucuz.


Meriç Nehri kıyısındaki kahvaltıcıları ziyaret ederek güzel bir manzara eşliğinde karnınızı doyurabilir ya da sadece çay içip tatlı yiyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Edirne'de Gece Hayatı

Kalbi daima 9/8'lik ritimle atan Edirne'de geleneksel bir eğlence isterseniz Paşa Restoran'ın yolunu tutup nefis bir klarnet ziyafeti çekebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

Soğuk hava ile arası iyi olmayanlar, Edirne gezilerini bahar ve yaz aylarına denk getirmeliler. Zira Edirne sert soğuğu ile meşhur.