Manisa’da gezilecek yerler

Spil Dağı’nın eteklerinde kurulmuş bir şehir Manisa… Ege Bölgesi’nin ortasında yer alan şehrin tarihi değerleri de doğal alanları da kesinlikle görülmeye değer. Pek çoğumuz daha çok Manisa Tarzanı, Mesir macunu ve Sultaniye üzümü ile tanırız bu şehri. Ancak Manisa’da bundan daha fazlası var.

Şehri daha yakından tanımak için yola koyulmadan önce Manisa Otelleri arasından seçimini yapıp yerini ayırtmayı ve yazımıza göz atmayı unutma!

Çok eski zamanlardan beri var olan ve tarihin izlerini bugüne taşıyan ören yerleri, kaleler, tarihi hanlar, anıtlar, camiler ve doğal oluşumlar Manisa’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Keyifli okumalar dileriz.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’da Gezilecek Yerler

1. Spil Dağı Milli Parkı

Mitolojik öykülerde de adı geçen Spil Dağı, 1513 m yüksekliğe sahip bir doğal zenginlik. 1969 senesinde milli park ilan edilmiş olan bölgede kalker kayalar, kanyon vadiler, dolin gölleri, lapyalar, mağaralar bulunuyor. Zengin bitki örtüsüne sahip Spil Dağı Milli Parkı, yaban hayat için de oldukça önemli bir değer.

Spil Dağı Milli Parkı içinde yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları bulunuyor. Farklı etkinlikler için güzel bir ortam sunan alanda yamaç paraşütü ve off road da yapılabiliyor. Koruma altındaki Manisa lalesi, Spil Dağı Milli Parkı’nda yetişiyor ve nisan ayından mayıs ayına kadar bölgeye renk katıyor.

Milli park içinde yer alan Atalanı mevkii, 1995 senesinde turizm merkezi ilan edilmiş ve burada piknik ve oyun alanları, dağ evleri, kır kahvesi gibi yerler açılmış. Ayrıca, Kybele ve Ağlayan Kaya anıtları da milli park sınırları içinde yer alıyor.

Manisa’da gezilecek yerler

2. Adala Kanyonu

Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alan Adala Kanyonu, Hermos Kanyonu olarak da biliniyor. Gediz Nehri’nin iki yakasına kurulmuş Adala’da bulunan kanyonun 12 sene öncesinde bölgede gerçekleşen bir yanardağ patlaması sonucunda oluştuğu tahmin ediliyor.

Doğal güzelliği ile dikkat çeken kanyon, doğa yürüyüşçüler ive fotoğrafçılar tarafından çok seviliyor. Manisa’nın doğal güzelliklerinden olan Adala Kanyonu’nu ve çevresini seveceğini düşünüyoruz.

Manisa’da gezilecek yerler

3. Kybele Kaya Anıtı

Dünya üzerindeki tüm canlıların anası olduğuna inanılan Kybele, bereket tanrıçası olarak biliniyor. Farklı kültürlerde Kubaba, Marienna, Hepat, Artemis, Venüs gibi isimlerle de anılıyor. Manisa’nın Akpınar mevkiinde, Spil Dağı’nın kuzeydoğu eteklerine oyulmuş olan Kybele Kaya Anıtı’nın M.Ö. 13 yüzyılda Hititler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Tanrıça figürünün iki yanına oyulan aslanlar yıpranmış olduğu için tam olarak seçilemiyor.

4. Niobe Doğal Anıtı (Ağlayan Kaya)

Efsaneye göre Manisa’da doğan Niobe’nin çocukluğu, daha sonra Zeus’un eşi olacak tanrıça Leto ile bu yörede geçmiş. Evlendikten sonra Niobe’nin 7 kız ve 7 erkek çocuğu olmuş. Zeus ve Leto’nun ise 2 çocuğu varmış, Apollon ve Artemis. Niobe her fırsatta daha çok çocuğu olması ile övünür ve Leto buna öfkelenir. Çocuklarına Niobe’yi cezalandırmalarını söyler ve Niobe’nin tüm çocukları öldürülür. Niobe’nin günlerce süren ağlamalarının ardından Zeus ona acır ve artık acı hissetmemesi için Niobe’yi Spil Dağı eteklerinde bir taş haline getirir.

Niobe Doğal Anıtı’nın göz çukurları gibi görünen girintilerinden yakın zamana kadar su damlaları sızıyormuş ve bunlar Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanmış. Bu sebeple kayaya halk arasında Ağlayan Kaya da deniyor. Bu kaya yakından doğal bir kaya oluşumu gibi dursa da biraz uzaklaşıp batı yönünden bakınca bir kadın başını andırıyor.

Manisa’da gezilecek yerler

5. Tarihi Kula Evleri

18. yy ve 19 yy sivil Osmanlı mimarisi özelliklerine sahip Tarihi Kula Evleri, adeta bir açık hava müzesi gibi ziyaret edilmeyi bekliyor. Çoğunlukla ahşap malzeme ile yapılmış olan iki katlı, cumbalı ve saçakları süslemeli bu evler dar sokaklar boyunca sıralanıyor.

Manisa’da gezilecek yerler

6. Kula Volkanları

Jeolojik yapısı gereği volkanik özellikler gösteren Kula’da yer alan Kula Volkanları, çeşitli dönemlerde püskürmüş olsa da şu an sönmüş küçük volkanlar olarak görülüyor. Püskürme dönemlerinde çevreye dağılan lav akıntıları nedeniyle bu bölge bir zamanlar Yanık Ülke (Katakekaumene) olarak anılmış.

Kula-Salihli Volkanik Jeoparkı’nın bulunduğu alan ve Sandal Divlit Volkan Konisi, kültürel ve arkeolojik olarak da antik zamanlardan bu yana araştırmacıların ve seyyahların dikkatini çekmiş. Kula Volkanik Jeoparkı, 2013 senesinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk ve tek UNESCO Jeoparkı ilan edilmiş.

Manisa’da gezilecek yerler

7. Kula Peri Bacaları

Kula’ya bağlı Burgaz Köyü civarında yer alan Kula Peri Bacaları, Gediz Vadisi içinde görülmeye değer manzaralar sunuyor. Kapadokya peri bacalarını andırması nedeniyle Kuladokya Peri Bacaları olarak anılan bölge, Manisa’nın merkezine yaklaşık 190 km uzaklıkta yer alıyor.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Ören Yerleri

Demir Çağı Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes Antik Kenti (Sart), Akhisar’da bulunan ve M.Ö. 3000 yıllarında ilk yerleşimin izleri görülen Thyatira Antik Kenti, Alaşehir’de yer alan ve Roma döneminde “Küçük Atina” olarak adlandırılan Philadelphia Antik Kenti, kuruluşunun M.Ö. 800’lü yılların sonuna dayandığı söylenen Aigai Antik Kenti (Aiolis) Manisa’da görülmesi gereken yerlerden.

Gediz Ovası civarında yaklaşık 90 tümülüsü içeren Bintepe Tümülüsleri – Lidya Kral Mezarlığı ve Uzunburun Köyü yakınındaki Yoğurtçu Kalesi de Manisa tarihini merak edenlerin uğrayabileceği değerler arasında. 13. yy başlarına tarihlenen Manisa Kalesi’nin ise Spil Dağı’nın kuzey yamaçlarında sadece kalıntıları bulunuyor.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Korunan Alanları

Manisa’da keşfe çıkacağın zaman şehrin özellikle koruma altına aldığı alanları gezi listene mutlaka eklemelisin. Buralarda etkileyici deneyimler yaşayabilirsin. Örneğin Salihli’de Çakallar Tepesi civarında yer alan fosil ayak izleri, günümüzden 15.000 – 25.000 yıl öncesine ait.

Soma ilçesine bağlı Darkale Köyü (Tarhala), sırtını yüksek dağlara yaslamış ve derin bir vadi içinde gizlenmiş bir yerleşim alanı. Burada manzaraya karşı inşa edilmiş tarihi evler koruma altına alınmış durumda.

İncil’de adı geçen 7 kiliseden 3’ü Manisa’da bulunuyormuş. Salihli Artemis Tapınağı, Alaşehir ilçesinde yer alan ve Bergama Kralı II. Eumenes’in (İ.Ö. 197-159) küçük kardeşi Attalos’a olan sevgisini ifade eden Philadelphia Kilisesi, Akhisar ilçesinde bulunan Thyateira Kilisesi.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Müzeleri

1. Manisa Arkeoloji Müzesi

Manisa Arkeoloji Müzesi, 1934 senesinde Muradiye Külliyesi’nin medresesinde kapılarını açmış. Manisa Müzesi’nin tam olarak ziyarete açıldığı sene ise 1943. Antik Çağ’dan bu yana bölgede bulunan tarihi eserlerin sergilendiği müzede hem arkeoloji hem de etnografya bölümü bulunuyor. Müzeyi gezerken zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissetmek mümkün. (Geçici olarak kapalı.)

2. Akhisar Müzesi

Önceleri Ali Şefik Hastanesi olarak hizmet vermiş olan binada 2012 senesinde kapılarını açan Akhisar Müzesi, arkeoloji ve etnografya bölümlerinde farklı zamanlara ait çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor. Arkeoloji bölümünde dikkat çeken eserler arasında M.Ö. 500 senesine ait Herakles’in Mührü ve Eros heykeli bulunuyor.

Manisa’da gezilecek yerler

3. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi

30 Kasım 2013 tarihinde, Manisa Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde ziyarete açılan Hafsa Sultan Şifahanesi Manisa Tıp Tarihi Müzesi, tarihe uygun şekilde giydirilmiş silikon heykeller ile o dönemin farklı tedavi anlarının gösterildiği sahneleri sergiliyor. Tıp ve sağlık ile ilgili yaklaşık 50 tane minyatür tablo, animasyon filmler, şifayı anlatan hat tabloları, musiki ile tedaviyi anlatan bölümler müzede ilgi çekiyor.

4. Kenan Evren Etnografya Müzesi

7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in doğduğu ev, 23 Kasım 1985 tarihinde ziyarete açılmış. Tarihi Kula evlerinden birinde yer alan Kenan Evren Etnografya Müzesi’ne belediye izni ile gezilebiliyor.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Tarihi Hanları ve Hamamları

19. yüzyıla tarihlenen Yeni Han, Hacı Mehmet Sadık Bey tarafından yaptırılmış. Taş ve tuğladan yapılmış iki katlı bu ticaret hanı, 2001 senesinde başlayan ve 2004 senesinde tamamlanan uzun bir restorasyon dönemi geçirmiş. Orijinaline uygun olarak yenilenen Yeni Han, alışveriş merkezi olarak kullanılıyor.

Öne çıkan bir diğer değer ise Kurşunlu Han. II. Beyazıt’ın karısı tarafından inşa ettirilen han, Hatuniye Camii’nin yanı sıra han, mektep ve medresenin de bulunduğu bir külliye olarak yapılmış. Geçirdiği restorasyonlar ile günümüze kadar ulaşan han, en ihtişamlı hali ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Ayrıca, 2011 senesinde kapsamlı bir onarım geçiren Rum Mehmet Paşa Bedesteni de Manisa tarihinde yeri olan önemli yapılardan.

Manisa’nın tarihi hamamları arasında öne çıkanlar; Hafsa Sultan Hamamı, Gülgün Hatun Hamamı, Çukur Hamamı, Karaköy Hamamı ve Hüsrev Ağa Hamamı olarak sayılabilir.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Mesire Alanları

Osmanlı zamanında şehirdeki şehzadelerin yılın bazı zamanlarını burada geçirmesi nedeni ile Sultan Yaylası olarak da anılan Kiraz Yaylası, Süreyya Tabiat Parkı, Akpınar Mesire Alanı, Çınarlı Çeşme, Akhisar Çağlak Deresi, karaçam ormanı içindeki piknik alanı ile Güldürdek, Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde yer alan ve alüvyal set gölü olan Marmara Gölü, Kocamurtluk Mesire Alanı, Kırkağaç Çamlığı, Gediz Nehri üzerindeki Demirköprü Barajı, Yağcılı Çayı üzerindeki Sevişler Barajı ve Turgutlu Ovacık Yaylası Manisa’nın doğal güzellikleri ile buluşabileceğin yerler arasında bulunuyor.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Camileri

Manisa’nın tarihi camileri arasında öne çıkanlar; Mimar Sinan’ın eseri olan Muradiye Camii, II. Bayezid’in eşi adına 1510 senesinde yaptırdığı Hatuniye Cami ve Külliyesi, Mesir Camii olarak da anılan Sultan Camii, Manisa’nın en eski camilerinden İvaz Paşa Camisi, Manisa Ulu Cami ve Külliyesi olarak sayılabilir.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’nın Kaplıcaları

Manisa gezin sırasında biraz yenilenip tazelenmek istersen şehrin kaplıca yönünden zengin ilçelerine gidip termal tesislerde vakit geçirebilirsin. Salihli ilçesinde Kurşunlu Kaplıcaları ve Sart Kaplıcaları (Çamur Hamamı), Turgutlu ilçesinde Urganlı Kaplıcaları, Kula ilçesinde Emir Kaplıcaları, Demirci ilçesinde Saraycık Kaplıcaları ve Hisar Kaplıcaları, Soma ilçesinde Menteşe Kaplıcaları ve Alaşehir ilçesinde Sarıkız maden suyu yakınında Sarıkız Ilıcası yer alıyor.

Manisa’da gezilecek yerler

Manisa’da Ne Yenir?

Özellikle Osmanlı zamanlarından kalan Mesir macunu geleneğiyle biliriz Manisa’yı. 41 çeşit baharattan oluşan ve şifasına inanılan bu macun, Manisa’nın geleneksel tatlarından biri. Hatta Manisa Mesir Macunu Festivali bile yapılıyor.

Manisa’nın yöresel lezzetleri arasında; kaburga dolması sura, Manisa kebabı, bohça kebabı, bal kabağı ile yapılan sinkonta, Alaşehir kapası, Akhisar köftesi, Kula güveci ve Salihli odun köftesi bulunuyor.

Ayrıca Manisa mutfağında üzerine badem koyularak sunulan cilveli kahve ve şekerli pide, şehzade tatlısı, mantar tatlısı, Akhisar katmeri gibi lezzetler de denenebilir. Farklı ülkelerde Sultanas olarak da bilinen Sultaniye üzümü de Manisa’nın öne çıkan lezzetlerinden.

Manisa’da gezilecek yerler

Yorumlar