tokat-gezilecek-yerler-tepe

Karadeniz ve İç Anadolu’nun kesiştiği yerde, sessiz sakin ama büyüleyici bir şehir uzanıyor. İki bölgeden de esintiler taşıyan Tokat, bu iki farklı coğrafyanın en güzel taraflarını bünyesine katmış. Tokat, çevresindeki renkli mozaikten izler taşıyan lezzetleri, göz alıcı kervansarayları ile Türkiye’nin saklı güzelliklerinden biri olarak keşfedilmeyi bekliyor.

Anadolu’nun önemli kervan yollarından biri üzerinde kurulan şehir, Danişmentliler Beyliğine de ev sahipliği yapmış. Adrenalin dolu macera sporları için gelenlere de gurme lezzetlerin peşine düşenlere de de kucak açan Tokat Otelleri, her zevke ve bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Macera dolu bir tatil için tek yapman gereken Tokat seyahatini planlamak.

Tokat’ta Görülecek Doğal Güzellikler

Ballıca Mağarası

Türkiye’de mağara turizmi denince akla ilk gelen yer Ballıca Mağarası. Tahminen 3,4 milyon yaşındaki Ballıca Mağarası, yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90 ila 94 metre yüksekliğe sahip. İçinde ahşap iskelelerle yürüyüş yolları yapılan mağara, muhteşem ışıklandırmayla göz alıcı bir güzelliğe bürünüyor. Mağaranın toplam 9 salonu ziyarete açık.

tokat-gezilecek-yerler-ballica-magarasi

Ballıca Mağarası haftanın 7 günü 09.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık. Milyonlarca yılda şekillenen muhteşem sarkıt ve dikitleri görebileceğiniz mağarada koloniler halinde yaşayan cüce yarasa topluluklarına da denk gelebilirsiniz.

Kaz Gölü

Her biri farklı tonda kuş sesleri eşliğinde huzur dolu bir gölde kürek çekmek kulağa nasıl geliyor? Tokat’ın en büyüleyici yerlerinden biri de Kaz Gölü. Dünyadan uzak bir yer bulmak için gidebileceğiniz Kaz Gölü’ne sadece oturup manzaranın tadını çıkarmak bile gidilebilir.

tokat-gezilecek-yerler-kaz-golu

Etrafı sazlıklarla çevrili olan Kaz Gölü’nde sayısız kuş çeşidi sizi bekliyor. Ak leylekler, saksağanlar, angıtlar, kara tavuklar, küçük batağanlar, akkuyruklar ve daha nicesi gününüzü güzelleştirecek. Sakin gölün üzerinde sandalla gezerken bu muhteşem kuşlar size eşlik ediyor.

Orman Bakanlığı tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilen Kaz Gölü, kuş gözlemi yapmak için de uygun. Göl kenarında iki tane kuş gözetleme kulesi ve bir ziyaretçi evi var. Ayrıca kamışların arasından uzanan yürüyüş platformu, sizlere harika kareler yakalama fırsatı tanıyor.

Selemen Yaylası

Tokat’ta doğasıyla öne çıkan ve geleneksel pazar kültürünü yaşatan Selemen Yaylası, Reşadiye ile Ordu sınırı arasında yer alıyor. Yavuz Sultan Selim’in ordusuyla 1514 yılında Çaldıran Savaşı döneminde otağını kurduğu bu yaylada, askerlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kurulmaya başlanan pazar günümüzde de varlığını sürdürüyor.

tokat-gezilecek-yerler-yayla

Baharın başlangıcından kış başına kadar pazar kurulan bu yaylaya çevre ilçelerden hatta illerden gelenlerin sayısı oldukça fazla. Zaman zaman takasların bile yapıldığı Selemen Yaylası’nda hem alışveriş yapabilir hem de tabiatın tadını çıkarabilirsiniz.

Çamiçi Yaylası

Tokat’ın en çok ziyaretçi alan yaylalarından bir de Çamiçi Yaylası. Niksar ve Ünye yolu üzerinde yer alan yayla, mis kokulu çam ağaçlarıyla ünlü. Deniz seviyesinden 1350 metre yüksekliğe uzanan yaylada konaklayabileceğin ahşap evler ve kamp alanları da bulunuyor.

Piknik yapmak için gelen günübirlikçilerin yanı sıra çok sayıda kişinin konakladığı yaylada, büfeler ve lokantalar da yer alıyor.

Tokat’ta Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Tarih boyunca sayısız medeniyete kucak açan Tokat, günümüzden 6 bin yıl öncesine uzanan tarihiyle Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri. Yeşilırmak havzasının üzerinde, kervan yollarının geçtiği şehir, yüzyıllarca bir ticaret, bilim ve kültür şehri olma unvanı taşımış. 14 farklı devletin ve beyliklerin hüküm sürdüğü Tokat’ta Hatti, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişment, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine uzanan tarihin izlerini sürebilirsiniz. Julius Ceasar’ın “Geldim, gördüm, yendim” sözünü söylediği ve Drakula’nın esir edildiği söylenen Tokat’ta şehrin her köşesi tarihi detaylarla bezeli.

900 Adımda 900 Yıl projesi kapsamında şehrin önemli tarihi noktaları restore edilerek sizi 900 yıl öncesine götüren bir açık hava müzesine dönüştürülmüş. Bilimin, kültür, sanat ve ticaretin kalbinin attığı Tokat’ta gezilecek başlıca tarihi ve turistik yapılar ise şunlar:

Tokat Kalesi

Roma Dönemi’nde kervanların yol güvenliği sağlamak için kurulan sarp bir yamaca kurulan kale, yüzyıllardır şehri ve çevresini tepeden izliyor. İçinde Çardak-ı Bedevi olarak anılan zindanların da bulunduğu kalenin içinde kaya mezarları da yer alıyor.

tokat-gezilecek-yerler-tokat-kalesi

Garipler Camii

Malazgirt Zaferi sonrası Anadolu’da inşa edilen en eski Türk camisi olan Garipler Camii, Melik Danişment Gazi tarafından yaptırılmış. 1080’li yıllarda tamamlandığı tahmin edilen cami, Tokat Kalesi’ni gören bir konumda yer alıyor. Cami, civarın yerlileri tarafından Yeşil Minareli Cami adıyla da anılıyor.

Yağıbasan Medresesi

Anadolu’da kurulan ilk medreselerden biri olan Yağıbasan Medresesi, Danişmentliler Dönemi’nden kalma eserlerin belki de en dikkat çekicisi. Bir zamanlar tıp eğitiminin verildiği bilinen bu yapı, Çukur Medrese adıyla da anılıyor. 1150’li yıllarında başlarında tamamlanan medrese, üstü açık avlusu ile Roma’daki Pantheon’u anımsatıyor.

Gök Medrese

Müineddin Pervane Süleyman tarafından 1277’e yaptırılan Gök Medrese, uzun yıllar müze olarak kullanıldı. Anadolu Selçuklu mimarisinin klasik özelliklerini taşıyan 2 katlı yapı, mükemmel taş işçiliği ve çinileriyle dikkat çekiyor. Yapının girişinde yer alan heykel ve sütunları da mutlaka inceleyin.

Hıdırlık Köprüsü (Yeşilırmak Köprüsü)

Tokat’ın merkezinde, Yeşilırmak üzerinde yer alan Hıdırlık Köprsü, 1250 yılında Selçuklular tarafından inşa edilmiş. Yaklaşık 150 metre uzunluğa ve 7 metre genişliğe sahip köprü, kesme taştan yapılma. Rivayete göre II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in üç yıl boyunca taht için mücadele eden üç oğlu, İzzeddin, Rukneddin ve Alaaddin’in barışması şerefine inşa edilmiş. Köprünün kitabesinde üç şehzadenin de adı yer alıyor.

Taşhan (Voyvoda Han)

Anadolu’nun en eski ve en güzel hanlarından biri olan Taşhan, Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde görülebilir. Bu muhteşem yapı, açık avlusu ve içinde hala hizmet veren dükkanlarıyla şehrin en dikkat çekici tarihi yerlerinden biri. 17. yüzyıldan kalma han, Voyvoda Han adıyla da anılıyor.

Hem muhteşem doğası hem de zengin tarihi ve kültürel dokusuyla öne çıkan Tokat, dolu dolu bir seyahat planlamak isteyenler için harika bir seçenek sunuyor.

Yorumlar