Muhteşem Kapadokya doğasının içerisinde yer alan ve Roma, Bizans gibi birçok medeniyetin tarihi kalıntılarına sahip Niğde’de; dağların, ovaların ve göllerin oluşturduğu renk cümbüşünün içinde sonsuza kadar kalmak isteyebilirsin.

Heybetli dağların arasında harika bir doğal atmosfer sunan Niğde’ye, daha yakından bakmak için bir tatil planı yapmaya ne dersin?

Aladağlar Milli Parkı’nın Doğasına Hayran Olacaksın

Heyecan verici bir doğanın keyfini Toros sıradağlarının zirvesinde ve eteklerinde yaşayabilirsin. Ekolojik sistem için oldukça önemli olan Aladağlar Milli Parkı, yüzlerce yabani hayvan ve endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Gösterişli duruşuyla Niğde ovasının manzarasını süsleyen Aladağlar; Kapuzbaşı Şelaleleri, Yedi Göller, Acısu gibi birçok turistik yere sahip. Muhteşem bir doğa manzarası izlemek istediğinde ise Demirkazık Tepesi, bunun için en ideal yerlerden biri. Ayrıca bu tepe, dağcılık sporu içinde oldukça elverişli… Olta balıkçılığı ve kampçılık gibi etkinliklere imkan sunan Aladağlar Milli Parkı, doğa ile iç içe olmak isteyenler için iyi bir tercih olabilir.

Karagöl’ün Doğası Heyecan Verici

Bolkar Dağları’nın arasında saklı bir yer gibi duran bu göl, ilkbaharda karların erimesiyle ortaya çıkan dağ çiçekleriyle muhteşem bir doğal atmosfer sunuyor. Şahane manzara eşliğinde trekking yaparak, Pilottepe zirvesine ulaştığında; hemen yanı başında duran Çiniligöl’e de yakından bakabilirsin. Torosların endemik hayvan türü olan Toros Kurbağaları bölgeye ayrı bir canlılık katıyor. Harika bir kartpostallık görüntünün içinde kaybolmak istersen, Karagöl’e mutlaka uğramalısın.

Tyana Ören Yeri Doğayı Süslüyor

Niğde’nin Bor ilçesinde bulunan bu antik kent, dört farklı kısımdan oluşuyor. Bu kısımlar sırasıyla; Höyük, Roma Havuzu, Kemerhisar ve Ören Yeri… Bu bölgede yapılan kazılarda elde edilen mimari parçaları Niğde Müzesi’nde de ziyaret edebilirsin.

Tyana Ören Yeri’nin yollarını süsleyen kemerlerin 1 km uzunluğunda olduğu biliniyor. Kral Yolu ve İpek Yolu’nun kesiştiği tek bölge olduğu için önemli bir ticaret merkezi olan bu bölgenin, altın çağını Roma ile yaşadığı söyleniyor. Tyana Ören Yeri; günümüzde sit alanı ilan edilerek, tarihi eserleri koruma altına alındı.

Gümüşler Manastırı’nda Tarihin Derinliklerine Bir Yolculuk

Kapadokya bölgesinde bulunan ve günümüze kadar iyi korunmuş bir şekilde gelen Gümüşler Manastır, koca bir avluya, kiliseye ve birkaç odaya sahip. Hayret verici işçiliğinin yanında kilisenin içindeki fresklerin de canlılığını koruyor olması, Gümüş Manastırı özel kılan sebeplerden…  Niğde’ye 8 km uzaklıkta kalan bu tarihiyi yapıyı, Kapadokya veya Niğde gezinde mutlaka görmelisin.

 

Dürüm Çeşitleri Niğde Mutfağını Farklı Kılıyor

İştah açıcı manzaralarda gezerken, Niğde’de bol alternatifli bir mutfak seni bekliyor olacak. Niğde mutfağı özellikle; ciğer, kıyma, çökelek ve tatlı dürüm çeşitleriyle farkını ortaya koyuyor. İç Anadolu lezzetlerini yansıtan; oğma çorbası, bulgurlu cızbız köfte ve çok daha fazla lezzeti Niğde’de keşfedebilirsin.

Kapadokya bölgesinin bambaşka bir dünyasını sunan Niğde’de, Roma ve daha eski dönemlerden kalan tarihi eserler harika bir tatil fırsatı sunuyor. Bu olağanüstü doğayı ve tarihi yakından keşfetmek için bir Niğde seyahatine çıkmak istersen, tatil planını yapmaya Niğde Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar