Bozcaada deyince kimin canı güneş, kum, deniz çekmez ki? Bir de bunlara Antik Çağ’a uzanan tarihi, çevreci duruşun simgesi rüzgar gülleri, en kaliteli üzümlerin yetiştiği üzüm bağları, denizinin hakkını veren usta balıkçılarının yakaladığı enfes balıkları ve Ege mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz yemekleri eklenince ağızlar sulanır, hemen Bozcaada’ya doğru tatil planları yapılır.

Eski adıyla Tenedos olarak bilinen Bozcaada’da gezilecek yerler, görülecek şeyler o kadar fazladır ki, tam anlamıyla gezmek için adamakıllı zaman ayırmak gerekir.

Pelagos Hotel’in kendine ait plajı ile Bozcaada’nın tadını çıkarabilirsin.

Masmavi deniz ve ışıl ışıl yansıyan kumsallar sana harika bir tatil planı için ilham verdiyse, Bozcaada’da konfor ve eğlenceyi bir arada yaşamaya ne dersin?

Bozcaada’da keyifli bir tatil imkanı sunan Pelagos Hotel, tam sana göre bir tatil seçeneği sunuyor. Feribot iskelesine ve Bozcaada Kalesi’ne kısacık bir yürüme mesafesinde yer alan otelin, kendine ait bir plajı da bulunuyor. Tatil hazırlıklarına şimdiden başlamak istiyorsan, Pelagos Hotel’de yerini hemen ayırtabilirsin!

Ada Sokakları, Ege Denizi ve Saklı Koylar

Bozcaada’ya vardınız ve elbette ki Ege Denizi’nin albenisine dayanamayıp kendinizi denize attınız, incecik kumlu plajında dinlenip, güneşlenip, yol yorgunluğunuzu attınız. Sonrasında ise bir ressamın hayalinden süzülmüş görüntüdeki renkli sokakları sizi bekler.
bozcaadada gezilecek yerler (6)Güler yüzlü halkı, şirin ada evleri, tarihi yapıları, özgün mekan ve restoranları ve en kaliteli üzümlerin yetiştiği bağlarıyla Bozcaada’yı karış karış yürümek çok keyifli bir hoş geldin partisidir. Ardından da adayı adımlarken fark ettiğiniz gizli bir koyda yüzmek, yürüyüşünüzün güzel bir ödülü olabilir.

Görkemli Bozcaada Kalesi

Daha ada vapurunda iken gözünüze çarpan kocaman, heybetli Bozcaada Kalesi, bastığınız ada topraklarının kıymetini simgeler. Zira, her çağda ilgi odağı olup, elde etmek isteyenler tarafından istilaya uğramış, ancak bu görkemli kale onu her daim koruyup kollamıştır. İç kale bölümünde ada etrafından çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda ve bölgeden çıkarılan çok sayıda eski mezar taşı ve tarihi eser sergileniyor. Dışı kadar içi de görkemli olan kalenin ziyaret saatlerini kaçırmayın ki, Bozcaada’da görülecek yerlerin başında gelen bu yerden mahrum kalmayın.
bozcaadada gezilecek yerler (3)

Bozcaada’da Tarih Sayfalarında Gezinmek

Geçmişi antik çağlara dayanan, çok eski bir yerleşim yeri olan adada bir çok tarihi mekan bulunmakta. Bu yazıyı takip ederek ada geçmişinin izlerine ulaşabilirsiniz. Ada tarihi turunuza sıradan müzelere benzemeyen, dinamik ve renkli Bozcaada Müzesi’ni ziyaret ederek başlayın.
bozcaadada gezilecek yerler (5)Bozcaada’daki Rum Ortodoks cemaate ait, ibadete açık olan, 1869 yılından kalma Meryem Ana Kilisesi, 1734 yılından kalan, çınar ağaçları altında, adanın eşsiz manzaralarını izleyebileceğiniz Ayazma Manastırı, Yeni Kale tepesindeki yel değirmenleri kalıntıları, Osmanlı zamanından kalma, denizci Aburga Dede’nin Türbesi ve Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa tarafından yapılan Bozcaada Köprülü Hamam, sizlere adanın tarihi ile ilgili bilgi verirken tatilinize nostaljik dokunuşlar yapacak.

Rüzgar Gülleri

Rüzgarıyla meşhur adada rüzgarı avantaja döndüren en büyük şey, Türkiye’nin üçüncü rüzgar enerjisi santralini oluşturan ve ada tüketiminin 30 kat fazlası enerji üretilen rüzgar gülleri… Yani gün batımının eşsiz manzarasının baş kahramanları… Ege Denizi’nin dalgalarına eşlik eden sessiz ama görkemli dönüşleri ile Bozcaada’yı hep eşsiz kılıyor.
bozcaadada gezilecek yerler (4)

Yorumlar