Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

İç Anadolu’nun merkezinde olması nedeniyle Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğu düşünülen Yozgat, tarihten günümüze uzanan zengin bir kültürel çeşitliliğe sahip. Yozgat’ta ilk yerleşimin izleri M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanıyor.

Şehrin özgün türkülerini yerinde duymak, zengin mutfağından lezzetler denemek, doğal alanlarını görüp keşfetmek istersen Yozgat Otelleri’nde yerini ayırtıp yola koyulabilirsin. 2 günlük bir şehir turu ile Yozgat’ta gezilecek yerlerin pek çoğunu ziyaret edebilirsin.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat Hakkında

Alişar Höyüğü’nde yapılan kazılarda gün ışığına çıkan eserler, bugün Yozgat’ın bulunduğu topraklarda M.Ö. 3 binli yıllardan bu yana yaşam olduğunu gösteriyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklardan Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidya Krallığı ve Persler, Makedonyalılar, Keltler, Galatyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar geçti.

Yozgat ili doğu tarafında Sivas, güney tarafında Kayseri ve Nevşehir, güney batı tarafında Kırşehir, batı tarafında Kırıkkale, kuzey tarafında ise Çorum, Amasya ve Tokat şehirlerine komşudur. Yozgat’ın bulunduğu alan, bölgeye yerleşen Bozok Türkmenleri dolayısıyla 16. yüzyılda Bozok ismi ile anılıyordu. Şehir Yozgat ismini 1927 senesinde TBMM kararı ile aldı.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat’ta Neler Yapılır?

Yozgat Çamlık Milli Parkı’nda Yürüyüş ve Piknik Yapmaya Ne Dersin?

1958 senesinde milli park ilan edilmiş olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parkı olarak biliniyor. Kafkas Çamı adı verilen 500 yaşlarında Karaçam türleri Türkiye’de sadece Çamlık’ta bulunuyor. Sadece bu değer bile buraya ayrı bir önem kazandırıyor. Karaçam Ormanları arasında güzel bir yürüyüş yaparak bu toprakların doğasını daha yakından tanımak mümkün.

Yozgat’ın en bilinen ve sevilen dinlenme yerlerinden Çamlık Milli Parkı içinde kır lokantası, piknik üniteleri, çocuklar için oyun alanları, keyifle vakit geçirme imkanı sunan kameriyeler ve kamelyalar, seyir terası yer alıyor.

267 hektarlık alana yayılan bu alanda yürüyüş ve bisiklet parkurları, spor sahaları bulunuyor. Çam kokuları arasında güzel bir yürüyüş yapıp Çamlık Milli Parkı içindeki ufak göletin çevresinde piknik yapabilir, sevdiklerinle keyifli vakit geçirebilirsin. Ayrıca 15 m yüksekliğe sahip kuş gözlem ve seyir kulesinden muhteşem manzarayı seyredip bol bol fotoğraf çekebilirsin.

Bir Çamlık söylencesine göre Yozgat Çamlığı’na ilk fidanı diken kişi Aslı’sını arayan Kerem’dir. Kerem, her yeri dolaşıp Aslı’yı ararken bir gün yolu Yozgat yöresine düşer. Ancak burada da aradığını bulamayan Kerem, çamlığın bulunduğu yamaca bir çam fidanı diker ve şu sözleri söyler: “Bu çamdan nice çamlar filizlenir, koruk olur, bizi söyler bizi fısıldar.” Sonra tekrar yola koyulur. Derler ki o günden bu yana aşıkların buluştuğu bu çamlık, hafif rüzgarlarda aşk şarkıları söyler, içli sevda ezgileri fısıldar. Kim bilir, belki sen de Çamlık Milli Parkı’nda yürürken bu ezgileri işitirsin.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Kral Kızı Hamamı’nda Güzel Bir Gün Geçirebilirsin!

Sarıkaya ilçesinde yer alan Sarıkaya Kaplıcaları’nın suyu, 48 °C sıcaklığa ve 28 lt/sn debiye sahip ve dinlendirme yöntemi ile 38 – 40 °C’de kullanılıyor. Buradaki kaplıca suyu florür içeren oligometalik sular grubunda.

Yozgat’ta termal turizm açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Sarıkaya Kaplıcaları, tarihi açıdan da oldukça değerli. Burada yer alan tarihi kalıntılar, kaplıca bölgesine farklı bir hava katıyor. Roma Dönemi’ne ait bir antik kentin buradaki varlığından söz ediliyor. Basilica Therma (Aqua Sarvenae) adı ile anılan bu kentin varlığı ve bölgede yapılan araştırmalar gösteriyor ki antik zamanlarda da burası önemli bir kaplıca merkeziydi.

Roma Dönemi’nden günümüze kalan Sarıkaya Roma Hamamı, diğer adlarıyla Kral Kızı Hamamı veya Basilica Therma mutlaka görmen gereken yerlerden.2. yüzyılda inşa edilmiş bu hamam hala kullanılıyor. Sen de tarihi izleri eşliğinde farklı bir deneyim yaşayabilirsin. Hatta bu hamamın 2018 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiş olduğunu bilmek seni daha da heyecanlandırabilir!

Eğer daha fazla kaplıca deneyimi yaşamak istiyorsan, Yozgat kaplıcaları arasında yer alan Sorgun Kaplıcaları, Boğazlıyan Kaplıcaları ve Yerköy Kaplıcaları da dikkatini çekebilir.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Çapanoğlu Camii’nin İhtişamlı Mimarisini Görmelisin!

1779 senesinde, Bozok Sancağı valisi Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından yaptırılmış olan Çapanoğlu Camii, halk içinde Büyük Camii veya Ulu Camii olarak da anılıyor. Osmanlılar zamanında Avrupa etkisinde ortaya çıkan Türk mimari tarzının Anadolu’daki önemli örneklerinden biri olması nedeniyle öne çıkan bu caminin iç süslemesi ve mimari tarzı oldukça dikkat çekici.

Kesme taş kullanılarak inşa edilmiş olan Çapanoğlu Camii’ne farklı yıllarda eklemeler yapılmış. Caminin minberi, renkli damarlı mermerlerden yapılmış ve barok motiflerle süslenmiş bir mücevher gibi. Yüksek duvarlı geniş bir avluya sahip olan cami, 54 pencere ile aydınlanıyor. Ayrıca Çapanoğlu Camii’nin doğu tarafında bitişik olarak, II. Abdülhamit’in 25. sene-i devriyesi için yapılmış olan Hamidiye Saatli Çeşmesi yer alıyor.

Tarihin izlerini bulabileceğin yerleri seviyorsan, iç kısmındaki ağaçtan oyma çiçek motifleri ve kemerli alçı işleri ile kesinlikle görülmesi gereken Başçavuş Camii ve 1500 senesinde Çandır ilçesinde yapılmış olan Şah Sultan Hatun Türbesi de dikkatini çekebilir. Tarihi Yozgat Saat Kulesi’ni de şehrin meydanında görebilirsin.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat’ın Tarihi Konaklarını Ziyaret Etmeyi Unutma!

Şehrin kültürünü ve tarihi dokuyu yansıtan Yozgat’ın asırlık konakları, şehir için çok önemli değere sahip. Çeşitli yenilemeler yapılarak geleceğe kazandırılan tarihi konaklar; Osmanlı, Selçuklu ve Türk mimarisinin en güzel en güzel örneklerini günümüze taşımayı başarıyor. Yozgat Belediyesi, pek çok tarihi konağı tekrar hayata döndürüp çeşitli sosyal alanlar olarak değerlendiriyor.

Ön cephesi ile dikkat çeken Akdağmadeni PTT Eski Binası, Rumlar tarafından ev olarak yapılmış ve bir dönem askerlik şubesi ve Halk Eğitimi Merkez Müdürlüğü olarak kullanılmış konak, Akdağmadeni Ahisavi Mahallesi’nde yer alan ve günümüzde Halk Kütüphanesi olarak kullanılan Eski Hapishane Binası, Miralay Şerif Bey Konağı (Sakarya İlkokulu), Yusuf Karslıoğlu Konağı ve kilise olarak inşa edilmiş olan Akdağmadeni İstanbulluoğlu Camii gibi pek çok tarihi tescilli yapı şehirde yer alıyor.

Ayrıca günümüzde Yozgat Etnografya Müzesi olarak kapılarını açmış olan Nizamoğlu Konağı ve Osmanlı Dönemi sivil mimari eserlerinin güzel örneklerinden biri olan Hayri İnal Konağı da Yozgat’ta görmen gereken yerler arasında bulunuyor.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Büyüknefes – Tavium Antik Kenti’nde Tarihin İzini Sürebilirsin!

Yozgat’ın 40 km batısında, Büyüknefes Köyü’nde yer alan Tavium Antik Kenti, Hititlerin ve Friglerin izlerini taşıyor. Bölgedeki asıl yerleşimin M.Ö. 3. yy ve M.Ö. 1. yy arasında, Galatlar döneminde başladığı düşünülüyor.

Kurulduğu dönemde Orta Kızılırmak bölümünün ticaret merkezi konumunda olan Büyüknefes (Tavium) Antik Kenti, Herodot’un İran devrine ait yol olarak tanımladığı Roma kral yollarının da geçtiği yer olarak dikkat çekmiş. Antik kentin bulunduğu alanda henüz çok kapsamlı kazı çalışmaları yapılmamış ancak çevrede yapılan yüzey araştırmaları bile burada tarihin izlerini gözler önüne sermeye yetmiş.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Doğada Olmak İstiyorsan Yozgat Yaylaları ve Mesire Yerleri Seni Bekler!

Yozgat topraklarının bulunduğu bölgeye adını veren Bozok Yaylası, halk arasında Laleler Ülkesi olarak bilinen ve yabani lalelerinin yanı sıra Gelin Kayası ile ünlü olan Cehirlik, Gelingüllü Barajı, Karanlık Dere Vadisi, Yozgat’ın en geniş orman alanı olan Akdağmadeni Ormanları arasında bulunan Hisarbeyli (Yoğurtyurdu) Yaylası ve Kadı Pınarı, Yozgat’ın doğal güzelliklerinden sadece bazıları.

1700 m yüksekliğe sahip Gezbel Tepesi’nde yer alan Şebekpınarı Piknik Alanı (Şebek Orman İçi Dinlenme Yeri), çevre düzenlemesi ve piknik alanları ile beğenilen yerlerden. Kazankaya Kanyonu (Kazankaya Vadisi), Yozgat’ta doğa turizmi açısından oldukça önemli bir değer. 10 km boyunca uzanan vadinin ortasından Çekerek Irmağı geçiyor. Heyecan seviyorsan, Kazankaya Kanyonu’nda rafting yapmadan Yozgat’tan ayrılmamalısın.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat Mutfağına Ait Lezzetleri Tatmadan Olmaz!

Yozgat’ta ne yenir? Bu soruya verilecek ilk cevap şehrin öne çıkan lezzetlerinden Yozgat arabaşısı! Arabaşı çorbası içmeden ve arabaşı hamurunun tadına bakmadan şehirden ayrılmamak gerek. Ayrıca testi kebabı ve tandır kebabı da Yozgat yemekleri arasında öne çıkıyor.

Yozgat’ın yöresel yemekleri arasında; çiğdem pilavı, Yozgat parmak çöreği, çanak peyniri, madımak yemeği, gınnıç, ekşili kabak, yumurta tatlısı ve mısır tatlısı sayılabilir.

Yozgat’ta Ne Yapılır? - Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yorumlar