Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kendine has şehirlerinden biri olan Batman, tarihi güzelliklerinin ve mağaralarının oluşturduğu kültür ve doğal zenginlikleriyle seni gizemli bir yolculuğa çağırıyor.

Mevsimlerin her anına tanık olabileceğin eski toprakların yeni şehrinde bir gezi planı yapmak istersen, bu yazımız senin için önemli ipuçları barındırıyor.

 

Hasankeyf Dünyanın Geçmişini Bugüne Yansıtıyor

Batman’a her ne kadar petrolden doğan şehir tanımlaması yapılsa da, yer altı kaynaklarının zenginliğinden çok daha fazlasını yer üstünde görebilirsin. Hasankeyf ise Anadolu tarihinin adeta kısa bir özeti gibi… Bölgede; Pers, Roma, Bizans, Osmanlı medeniyetlerine ve Artuklu Beyliği’ne ait birçok tarihi izi keşfedebilirsin.

Raman ve Midyat dağları arasında Dicle Nehri’nin doğu kıyısında kalan Hasankeyf, Artuklu Beyliği’nin bir dönem başkenti olmuş. Bunun doğal sonucu olarak, Hasankeyf bölgesinde bulunan birçok eser bu döneme ait.

Bizans döneminde yaptırılan ve askeri üst olarak kullanılan Hasankeyf Kalesi ve Artuklu beyi Fahrettin Karaarslan’ın 12. yüzyıl başlarında inşa ettirdiği köprü, yörenin en görkemli tarihi eserlerinden birkaçı…

Hasankeyf’te bulunan binlerce yıllık mağaraları da mutlaka görmelisin. Tarih öncesi yaşamla ilgili merak edilen birçok soruyu yanıtlayan mağaraların içinde kullanılan su sistemi, tarihte bilinen en eski sistemlerden biri olma özelliği taşıyor. Bugün yöre halkı tarafından halen kullanılan mağaralarda, tarihin ilk izlerine kolayca ulaşabilirsin.

Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Hasankeyf, Süryani Kilisesi içinde çok önemli bir yer. Dicle’den Suriye’nin Şam bölgesine kadar uzanan bölgenin dini yönetim piskoposluğu Hasankeyf’te. Seksene yakın kiliseyi içinde barındıran bölgede, M.S. 5. yüzyılda yapılan Mor Kiryanus Manastırı, büyüklüğü ve tarihi açısından ayrı bir öneme sahip.

Birçok Aşk Öyküsünü Malabadi’de Keşfedebilirsin

Bölgedeki ozanların dilinden düşürmediği, adı sıkça türkülerde geçen Malabadi Köprüsü, eski zamanlarda aşıkların buluşma noktasıymış. Birçok aşk hikayesinin sevinçli ya da hüzünlü anına tanıklık eden bu tarihi köprü, Diyarbakır-Batman sınırı arasında bulunuyor.

1147 yılında Artuklu Beyliği tarafından yapılan Malabadi Köprüsü, mimari açıdan döneminin çok ilerisinde kalmış bir köprü. Batman Çayı’nın üstünde tüm ihtişamıyla duran bu köprünün bir ayağının içerisinde, yoldan geçen kervanların dinlenebilmesi için birçok oda bulunuyor.

Batman Müzesi’nde Tarihi Bir Yolculuk Yapabilirsin

Yaklaşık beş yüz tarihi eseri barındıran Batman Müzesi, Paleolitik-Neolitik, Ilısu ve Hasankeyf Salonu olmak üzeri toplan üç bölümde eserlerini sergiliyor. Paleolitik Dönem’den Ortaçağ’a kadar birçok döneme ait eserler bulunan müzede, Oyun Taşları, görülmesi gereken başlıca eserlerden…

Birçok özelliği ile diğer müzelerin arasından kolayca sıyrılabilen bu tarih dolu yerde, bir park müzesi bulunuyor. Parkta, çocukların tarihe olan ilgisini daha da artırmak için arkeolojik kazılardan çıkan eserlerin büyük maketleri bulunuyor. Batman Müzesi’nin bir diğer ayırt edici özelliği ise görme engelli vatandaşlar için son derece uygun bir şekilde tasarlanmış olması.

Camilerin Mimarisi Hayranlık Verici

  • Er Rızk Camii

Hasankeyf’in simgesi durumundan bulunan Er Rızk Cami, 15. yüzyılda yapılmış. Dicle Köprüsü’nün kalıntılarının yanında bulunan bu caminin minaresinin üstünde; cennetle müjdelenen on sahabenin isimleri bulunuyor.

  • Eyyubi Kızlar Cami

Eyyubi Kızlar Cami avlusunun dört bir kenarına yapılan kubbelerden dolayı diğer camilerden farklı bir tasarıma sahip. Başlangıçta bir anıt mezar olarak yapılan bu tarihi anıt, daha sonra değiştirilerek bugünkü hali ile karşımıza çıkıyor.

  • İbrahim Bey Cami

1705 yılında Garzan Aşiretinden İbrahim Bey’in tarafından yaptırıldığı bilinen İbrahim Bey Cami, dönemin mimari zarafetini çok iyi yansıtıyor. Çift yollu olarak inşa edilen minaresinin bir yolunda yüz, diğer bir yolunda da doksan dokuz merdiven bulunuyor.

Denemen Gereken Birçok Lezzet Batman’da

Yerli ve yabancı birçok turistin damak zevkine uygun yemek ve tatlı çeşitliliğine sahip olan Batman; kaburga dolması, mumbar dolması, tırşık ve bayram tatlısı gibi yöreye özel lezzetlerle ön plana çıkıyor. Batman yöresinin meşhur ve vezgeçilmez lezzetleri arasında Şam böreği de yer alıyor. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu leziz böreğin iç harcında peynir, ıspanak ya da kıyma kullanılıyor.

Ayrıca geleneksel tandır ekmeğinin Batmanlılar için ayrı bir öneme sahip. Son olarak Batman’ın, Sason ilçesinde yetişen lezzetli çilekleri mutlaka tatmalısın.

Batman’ın alışılagelmişin dışında kalan harika atmosferine tanıklık ederken, Anadolu coğrafyasının mucizelerle dolu geçmişine hayran olabilirsin. Batman’daki tarihin ve doğanın şaşırtıcı uyumunu bunu en güzel örneklerden biri. Sen de bir Batman gezisi yapmak istersen, plan yapmaya Batman Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar