Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Bulunduğu coğrafyada önemli bir merkez haline gelmiş olan Osmaniye, Çukurova’nın en doğusunda yer alıyor. Osmaniye’de ilk yerleşimin izleri M.Ö. 3 binli yıllara dayanıyor. Tarihi eserleri, zengin tarım toprakları, geniş orman alanları ve lezzetli mutfağı ile Osmaniye, Türkiye’nin görülmesi gereken şehirlerinden…

Osmaniye’de gezilecek yerler listemize göz attıktan sonra Osmaniye Otelleri’nde yerini ayırtıp yola koyulabilirsin. Hem Akdeniz iklimi hem karasal iklim özellikleri gösteren şehrin en güzel zamanları ilkbahar ve yaz ayları.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri

Karaçay Mesire Alanı, Osmaniye’nin merkezine 4 km uzaklıkta yer alıyor. Doğa ile iç içe olmak isteyenler için mesire alanında piknik yerleri ve yürüyüş yolları bulunuyor. İhtiyaçların giderilebileceği küçük lokantalar da mevcut.

Tabiat parkının sonunda, yaklaşık 3,5 km mesafede ise Karaçay Şelalesi ziyaretçilerini bekliyor. Dik yamaçlardan aşağı doğru inen Karaçay Deresi’nin 25 m yükseklikten düşmesi ile oluşan şelale, Osmaniye’nin doğal güzellikleri arasında öne çıkıyor.

Karaçay Şelalesi’nin sunduğu muhteşem manzarayı görmek için patika yollarda biraz yürüyüş yapmak gerekiyor. Çünkü belli bir mesafeden sonra araç yolu bulunmuyor. Bakir doğa içinde yapılan yürüyüşün ardından varılan şelalenin güzelliği ve serinliği ile büyülenmeye hazır ol!

Sabun Çayı Şelalesi

Sabun Çayı, Düziçi ilçesinde Düldül Dağı eteklerinden doğuyor ve Aslantaş Barajı’na, yani Ceyhan Nehri’ne dökülüyor. Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olan Sabun Çayı Şelalesi, yılın her döneminde eşsiz manzaralar sunuyor.

Burada güzel bir dağ havası almak ve şelale serinliği ile keyifli bir gün geçirmek mümkün. Ayrıca James Bond filminin kısa bir sahnesinde görünen şelale, dünyaca ünlü sayılır!

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Toprakkale Kalesi

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde yer alan Toprakkale Kalesi, M.Ö. 2 binli yıllarda inşa edilmiş. Çukurova bölgesinden Suriye’ye uzanan yolu kontrol altında tutmak amacıyla yapılmış olan kale, yığma bir tepe üzerine konumlandırılmış.

8. yüzyıla gelindiğinde yeniden yapılandırılmış olan kale, siyah taşlar ile dikdörtgen planlı ve 12 burçlu olarak düzenlenmiş. Osmanlılar zamanında bu kale Kınık Kalesi olarak anılmış. Kale, şehrin merkezine 10 km uzaklıkta yer alıyor.

Osmaniye’nin tarihi kaleleri arasında şehrin Gökçedam (Hemite) Köyü’nde ve Ceyhan Nehri kıyısında yer alan Hemite Kalesi, Abbasi Halifesi Harun Reşit dönemine yaptırılan ve tarihi dokusunun yanı sıra eşsiz manzarası ile günümüzde hala dikkat çeken Harun Reşit Kalesi, Romalılar zamanında bölgedeki kervan ticaretini korumak amacıyla yapılmış Çardak Kalesi, Orta Çağ’da yapılmış yedi burçlu bir dağ kalesi olan ve Kalecik Barajı yanında yer alan Savranda Kalesi, Hasanbeyli ilçesinde yer alan Karafenk Kalesi ve Kazmaca Köyü’ndeki Babaoğlan Kalesi bulunuyor.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı

1958 senesinde milli park ilan edilmiş olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinden 22 km uzaklıkta bulunuyor. Ceyhan Nehri kıyısında yer alan milli park alanı, zengin bitki örtüsü ve doğası sayesinde nesli tükenmekte olan bazı hayvanlara (turaç kuşu, karaca) ev sahipliği yapıyor.

Aslantaş Baraj Gölü ve milli parkın iç içe geçmiş olduğu alanda piknik yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak ve tarihin izlerini sürmek mümkün. Karatepe-Aslantaş Milli Parkı içinde Genç Hitit zamanlarına ait tarihi kalıntılar bulunuyor. Türkiye’nin ilk açık hava müzesi de Karatepe-Aslantaş Milli Parkı içinde yer alıyor.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı sınırları içinde bulunan ve Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olarak bilinen Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, M.Ö. 8. yüzyılda bölgeye gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla biri sınır kalesi olarak yaptırılmış bir alanı kapsıyor. Bölgede mimari bir bütünün parçası halinde olan eserler bulunduğu için yerlerinden sökülüp kapalı bir müzeye konmamış ve bu alan açık hava müzesi haline getirilmiş.

1946 senesinde Alman bir arkeolog olan Prof. Dr. H. Bossert’ın başkanlık ettiği kazılar ile bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olundu. M.Ö. 700 yıllarında saldırıya uğrayan kalenin yıkıldığı biliniyor. Bu alandaki çivi yazıları sayesinde önceden tam çözümlenememiş olan Hitit hiyerogliflerinin okunabilmesi konusunda anahtar olabilecek bir bilgi bulunmuş. Böylece Anadolu’da bulunan ve M.Ö. 2 binli yıllara kadar uzanan hiyerogliflerin tamamı okunabilmiş.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Kastabala Antik Kenti

Tarihi Pers İmparatorluğu dönemine kadar uzanan Kastabala Antik Kenti, M.Ö. 2 binli yıllara tarihleniyor. Bu antik kent ilk olarak 1875 senesinde bulunmuş ve bölgenin tarihini aydınlatmak için araştırmalar yapılmaya başlanmış. Doğal bir tepenin üzerinde konumlanan bu antik kentin bulunduğu alan Selevkoslar zamanında Hieropolis olarak anılıyormuş.

Romalılar zamanında kente eklenen surların büyük bir bölümü günümüzde hala ayakta. Osmaniye’nin tarihi değerleri arasında öne çıkan Kastabala Antik Kenti, güzel bir manzaraya da sahip. Buradan gün batımını izlemek keyifli olabilir.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Kastabala Vadisi – Kırmıtlı Kuş Cenneti

Yalıçapkınlarının buluştuğu nokta olarak anılan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kastabala Vadisi olarak da biliniyor. Ceyhan Nehri çevresinde oluşan vadideki kuş cenneti, şehrin merkezine 15 km uzaklıkta bulunuyor. Kırmıtlı, İzmir yalıçapkınının yanı sıra gece balıkçılı ve alaca gibi 250 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Osmaniye Masal Park

Türkiye’nin ilk ve tek milli kültür temalı parkı olarak anılan Osmaniye Masal Park, 35 dönümlük geniş bir araziye yayılıyor. Osmaniye turizmi açısından oldukça önemli bir yer olan bu tema park, 14 Ocak 2018’den beri hizmet veriyor.

Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde yer alan önemli tarihi yapılara ve kültürel değerlere göre farklı temalar sunan Osmaniye Masal Park’ta Manavgat Şelalesi’ni, Kapadokya peri bacalarını ve İzmir Saat Kulesi’ni aynı gün içinde görmek mümkün. Bunlar dışında da eğlenceli konseptler sunan park, hem yetişkinlere hem de çocuklara keyifli bir ortam sunuyor.

Zorkun Yaylası

Çukurova’nın ve Osmaniye’nin en büyük yaylası olan Zorkun Yaylası, Amanos Dağları üzerinde yer alıyor. 1650 m rakımda bulunan ve çam, sedir, köknar ağaçları ile çevrili olan yaylanın nüfusu yaz aylarında artıyor.

Osmaniye yaylaları arasında öne çıkan Zorkun Yaylası’nda geleneksel çocuk şenliği, her yıl ağustos ayında yapılıyor. Yaylada kamp kurmak, konaklama tesislerinde kalmak ya da günübirlik olarak gelip yayla havasını solumak mümkün.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Ala Cami

Anadolu’nun kültürel zenginliğini Osmaniye’deki simgesi olan Ala Cami, Kadirli’de yer alıyor. Anıtsal bir yapı konumunda olan caminin Romalılar tarafından bir manastır olarak inşa edildiği biliniyor. Zaman içinde kilise olarak da hizmet vermiş bu yapı, Dulkadiroğulları döneminde onarılmış ve mihrap, minare eklemeleri ile cami haline getirilmiş.

Farklı medeniyetleri ağırlayan ve günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmış olan bu anıtsal yapı, 1924 senesinde ibadete uygun bulunmadığı için kapatılmıştı. Osmaniye’nin tarihi camileri arasında önemli bir yeri olan Ala Cami, önce 2 yıllık bir yenileme süreci geçirdi ve 2020 yılında tekrar ibadete açıldı.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Yorumlar