Şehzadeler Şehri ve Şehzadeler Diyarı olarak anılan Amasya, Osmanlı Dönemi’ndeki önemli şehirlerden biri olarak biliniyor. Nedeni ise tahtın veliahttı olan şehzadelerin bir kısmı bu şehirde yetiştirilmiş olması…

Amasya, tarihi ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir şehir. Amasya seyahatinde gezeceğin çok yer, tadacağın çok lezzet var! Özellikle Yeşilırmak’ın kenarına dizilmiş olan tüm güzellikler şehre ayrı bir hava katıyor.

Sen de kendine bir Amasya seyahati planlıyorsan, senin için hazırladığımız gezilecek yerler listesine bakıp notlarını alabilirsin.

Yeşilırmak’ın Yanı Başında Duran Amasya Kalesi

Amasya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri: Amasya Kalesi! Şehrin en önemli tarihi ve mimari simgeleri arasında bulunan Amasya Kalesi, Amasya’yı tepeden izlemene olanak sağlayan bir yer. Yeşilırmak’tan 300 metre yükseklikte bulunan Harşena Dağı’nın üzerinde konumlanan kalenin, üzerinde hiçbir kitabe bulunmadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor.

Eski Tunç Çağı’ndan kalma kalıntıların bulunduğu Amasya Kalesi’nin, Türklerin 1075 yılında Amasya’yı fethetmeleri sonrasında birçok defa ekleme ve bakım sürecine girdiği biliniyor. Tüm görkemiyle şehirde boy gösteren kaleye, şehir merkezinde bulunan dağı eteklerinden kolayca çıkabilirsin.

İlgi Çeken Hikâyesi ile Aynalı Mağara

Amasya’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Aynalı Mağara, şehre 3 km uzaklıkta bulunuyor. Ziyaret Kasabası’nda konumlanan mağaranın, güneş ışığının vurmasıyla parladığı için aynalı Mağara adını aldığı biliniyor. 13 metre yüksekliğiyle kendine hayran bırakan mağara, Güzelcekız gibi farklı hikayeleriyle de çok merak uyandırıyor. Amasya seyahatinde bu mağaraya uğramadan dönmemelisin.

Harşena Dağı Yamaçlarında Bulunan Kralkaya Mezarları

Harşena Dağı’nda bulunan kalker kayalara oyularak meydana getirilmiş Kralkaya Mezarları, MÖ 333-26 arasında Amasya’yı başkent seçen Pontus Krallığı’ndan kalan kral mezarları olarak biliniyor. Bu mezarlara, Amasya’ya gittiğinde Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından geçerek, biraz da merdiven tırmanarak ulaşabilirsin.

Görsel Bir Şölen Sunan Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya’ya gittiğinde mutlaka uğraman gereken yerler arasında bulunan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, şehrin en güzel noktasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Amasya şehir merkezine 30 km mesafede bulunan Suluova’nın 9 km ilerisinde konumlanan bu tabiat parkı, 35’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde yer alan parkta piknik yaparak doğanın keyfini doyasıya çıkarabilirsin.

Eşsiz Doğası ile Borabay Gölü ve Tabiat Parkı

Amasya’nın Taşova ilçesinde ziyaretçilerini ağırlayan Borabay Gölü ve Tabiat Parkı, adeta bir doğa harikası… Kayın, sarıçam, sedir ve kestane ağaçları ile çevrelenmiş göl, zümrüt yeşili rengiyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Amasya seyahatinde eşsiz doğası ile ilgi çeken Borabay Gölü’ne mutlaka uğramalı ve burada, nadir olarak rastlanan bitki türlerini görmelisin.

Naif Mimarisi ile Dikkat Çeken Hazeranlar Konağı

Amasya’nın meşhur Yalıboyu evlerinin içerisinde bulunan Hazeranlar Konağı, Hatuniye Camii’nin hemen yanı başında bulunuyor. Mimari yapısıyla Safranbolu Evlerini anımsatan konağın, 1865’te Amasya Deftardarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırıldığı biliniyor. Osmanlı Dönemi’nden kaldığı bilinen konak, adını uzun süre konakta ikamet eden Hazeran Hanım’da alıyor ve ziyaretçilerine 1976’da bu yana müze olarak hizmet veriyor.

II. Beyazid’in Amasya’ya Hediyesi: Beyazid Külliyesi ve Camii

Amasya’nın simgelerinden olan Beyazid Külliyesi, Yeşilırmak’ın kenarında estetik mimarisiyle ziyaretçilerini selamlıyor.1481’de II. Beyazid’in tahta çıkmasıyla yapımına başlanan ve 1486’da yapımı tamamlanan bu tarihi eser, yanında yükselen cami ile de çok dikkat çekiyor.

Şehrin önemli eserlerinden biri olan Beyazid Külliyesi, geniş ve büyük avlusu, el işlemeli taç kapısı ve mimari işçiliğiyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Bu muhteşem tarihi eseri, Amasya gezilecek yerler listene mutlaka eklemelisin.

Yeşilırmak Kenarında Boy Gösteren Yalı Boyu Evleri

Amasya’nın simgelerinden biri de Yalıboyu Evleri… Şehir merkezinden akan Yeşilırmak’ın kenarında sıra sıra dizilen Yalıboyu Evleri, dik bir dağın bitiminde bulunmasından dolayı oldukça estetik ve ilgi çekici duruyor. Bu tarihi konakların olduğu alanı görmek için Yeşilırmak kenarına gitmen yeterli…

Amasya’nın tüm güzelliklerini bir arada görmek için yapman gereken Amasya Otelleri’nin incelemek ve arasından senin için uygun olanı seçip yerini ayırtmak.

Her şey hazırsa, hemen valizini hazırlamaya başla!

Yorumlar