Yeni yerler keşfetmeyi sevenler, her sene tatil için aynı yerlere gitmekten sıkılanlar, fotoğraf ve doğa tutkunları… Türkiye’nin saklı kalmış güzelliklerini sizler için bir araya getirdik. Listemize göz attıkça “Buradan benim nasıl haberim olmaz!” diye hiç kendine kızma, bir sonraki tatilini seni kendine hayran bırakacak bu tarihi ve doğal yerlerde planla!

Büyük Çatı Koyu

Sadece tekneyle ulaşabileceğin Büyük Çatı Koyu, Bördübet Limanı’nın güneyinde kalıyor. Karadan ulaşım sağlanamaması koyların doğal şeklini korumasına yardımcı oluyor. Tenha, izole ve saklı kalmış doğal güzellikler arasında kolayca sayabileceğimiz Büyük Çatı Koyu’na aynı anda 1-2 tekne giriş yapabiliyor. Dolayısıyla kalabalık bir ortamla karşılaşman çok zor. Masmavi durgun sularında serinleyeceğin, yemyeşil orman yollarında yürüyebileceğin kısacası huzur bulabileceğin bu koyda konaklamak istersen; Marmaris Otelleri ya da Datça Otelleri’ni değerlendirebilirsin.

Faralya

Fethiye’nin saklı cenneti olarak tanımlayabileceğimiz Faralya, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Sonradan ismi Uzunyurt olarak değişse de hala halk arasında Faralya olarak bilinen bu doğa harikası köy, dört mevsim görebileceğin, gördüğünde de bu zamana kadar gitmediğine üzüleceğin bir yer. Tarihi Roma ve Likya kalıntılarına, Kelebekler Vadisi’ne, Kıdrak Koyu’na ve daha pek çok doğal güzelliğe ulaşabileceğin Faralya’yı gezilecek yerler listene eklemeyi unutma. Faralya’da konaklamak istersen zevkine uygun tüm otel seçenekleri de tam şurada!

Gideros

Karadeniz’in kartpostallardan fırlamış gibi görünen doğal güzelliklerinden belki de en az ismi duyulmuş olanından bahsedeceğiz şimdi: Gideros! Cide ilçesinde yer alan doğal sit alanı için eskiden korsanların saklanma yeri olduğu söyleniyor. Sessiz, sakin ve doğanın yanı başında tatil yapmak isteyenler için oldukça ideal bir konumda bulunan Gideros Koyu’ndan denize girebilir, bu bölgede kamp yapabilir, çevredeki leziz restoranlarda balık yiyebilir ya da koy içinde konaklama imkanlarından yararlanabilirsin.

Pygela

Efes’in güneyinde bulunan küçük bir antik İyonya kasabası olan Pygela, tarihte kurulan ilk sağlık şehirlerinden biri olarak tanınıyor. Miken Kralı Agamemnon’a atfedilen kent, Agamemnon’un Truva savaşları sırasında yorulan askerlerini burada dinlendirdiği ve savaşta kullanılan gemilerini onardığı yer olarak biliniyor. M.Ö. 3000-2500 yılları arasında Erken Tunç Çağı’ndan Orta Bizans Dönemi’ne kadar yerleşimin olduğu düşünülen kente yolun düşerse, tamamen ince kumlarla kaplı plajı, sakin ve dalgasız denizi ile tanınan Pygela Plajı’na (Kuştur Plajı) mutlaka uğramalısın.

Macahel Yaylası, Artvin

Karadeniz’in her mevsim göz kamaştıran güzellikteki yaylaları arasında saklı kalmış bir cennet biliyoruz: Macahel Yaylası! Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan bu doğal güzellik, hem Türkiye hem de Gürcistan sınırı boyunca uzanıyor. Yemyeşil doğasında huzur dolu anlar yaşayabileceğin Maçahel Yaylası’na ulaşmak için oldukça zorlu bir yoldan geçmen gerekiyor. Ama böyle etkileyici bir manzarayı görmek her şeye değer! Maçahel’e doğru yola çıkmaya karar verdiysen, burada yer alan ahşap evlerde konaklayabilirsin.

Tazı Kanyonu / Bilgelik Vadisi

Türkiye’nin gizli kalmış keşif noktalarından biri de Bilgelik Vadisi… Birkaç sene önce keşfedilen ve Tazı Kanyonu olarak da bilinen vadi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunuyor. Dünyaca ünlü rafting merkezlerinden biri olan Tazı Kanyonu, yerli ve yabancı ziyaretçilerine macera dolu dakikalar yaşatıyor. Muhteşem manzarasıyla özellikle doğa yürüyüşünü sevenlerin ve fotoğraf tutkunlarının favori adreslerinden biri olan vadiye gelmişken güneşin batışını izlemeyi de unutma!

Yorumlar