Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve huzurlu atmosferiyle Köyceğiz’de muhteşem bir tatile ne dersin? Tüm yılın yorgunluğunu geride bırakıp her anını dolu dolu yaşayabileceğin bu şirin ilçe, tüm ziyaretçilerine keyifli deneyimler sunuyor. Köyceğiz’de gezip görebileceğin pek çok yer var ve her biri kendine özgü cazibesiyle keşfedilmeyi bekliyor. Başta Köyceğiz Gölü olmak üzere bu çevrede manzarası ile büyüleneceğin birçok güzellik bulabilirsin. Dilersen göl kıyısında uzun yürüyüşler yapabilir, su sporları ile tatiline macera katabilir, tekne turlarına katılabilir, doğanın tadını çıkarmak için piknik alanlarını ziyaret edebilirsin.

Köyceğiz ve çevresinde bir simge haline gelmiş olan Dalyan Kanalı, antik kent Kaunos’un kalıntıları, tarih tutkunlarının görmek isteyeceği kaya mezarları, Köyceğiz çevresinde denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğin yerlerden biri olan İztuzu Plajı ve çok daha fazlası ile buluşmak için şimdiden seyahat planları yapmaya başlayabilirsin. Doğada yürüyüşler yapmayı seviyorsan Yuvarlakçay ve Toparlar Şelalesi çevresinde vakit geçirmek seni mutlu edebilir. ETS ile Köyceğiz otellerinde yerini hemen ayırt, tarih ve doğanın iç içe geçtiği bu rotada unutulmaz anılarla dolu bir tatile hazır ol!

Köyceğiz Nerede?

Muğla iline bağlı bir ilçe olan Köyceğiz, Türkiye’nin güneybatısında ve Muğla’nın doğusunda yer alıyor. Ege Bölgesi’nin büyüleyici doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan Köyceğiz; göller, dağlar, nehirler ve antik kent kalıntılarıyla çevrili değerli bir bölge. Burası hem doğa hem de tarih tutkunları için önemli bir yer.

Muğla’nın merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede yer alan Köyceğiz çevresinde birçok turistik yer bulunuyor. Dalyan Kanalı, Kaunos Antik Kenti ve İztuzu Plajı gibi turistik değerlere ev sahipliği yapan Dalyan, Köyceğiz’e 30 km mesafedeki Ortaca ilçesi sınırlarında konumlanıyor. Yaz tatillerinin popüler adreslerinden Fethiye ile Köyceğiz arasında 70 km uzaklık mevcut. Dalaman ise Köyceğiz’e 25 km uzaklıkta bulunuyor.

Köyceğiz’e Nasıl Gidilir?

Köyceğiz’e ulaşım için bulunduğun yere göre çeşitli yollar tercih edebilirsin. Köyceğiz’e en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Dalaman uçak bileti alarak bulunduğun şehirden Köyceğiz’e hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsin. Dalaman Havalimanı ile Köyceğiz arası araç ile yaklaşık 35 dakika sürüyor. Havaş veya Muttaş otobüsleri ile Köyceğiz’e gidebilirsin. Dilersen havalimanından araç kiralayarak da yola çıkabilirsin.

Köyceğiz’e kara yolu ile ulaşımı tercih edeceksen kendi aracınla yola koyulabileceğin gibi otobüs seferlerini de tercih edebilirsin. Bazı illerden Köyceğiz Otogarı’na direkt olarak ulaşabilirsin. Direkt sefer yoksa Muğla üzerinden geçiş sağlayabilirsin.

Köyceğiz’e Ne Zaman Gidilir?

Köyceğiz’in en yoğun zamanları yaz ayları. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında Köyceğiz ve civarındaki tatil beldeleri, yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla ilgi görüyor. Sen de yaz tatilin sırasında buraları keşfedebilirsin. Tabii bu dönemlerde bölgede sıcaklık ve nem de oldukça fazla oluyor. Köyceğiz’in doğal güzelliklerini ve tarihi değerlerini daha ılıman havalarda rahatça gezip görmek istersen ilkbahar ve sonbahar ayları için seyahat planı yapabilirsin. Böylece kalabalıklardan da biraz olsun uzak kalmış olursun. Ayrıca ilkbaharda canlanan doğayla buluşmak veya Köyceğiz’de sonbaharın renklerine şahit olmak harika olur!

Köyceğiz’in Neyi Meşhur?

İhtişamlı manzarası ve yeşil, mavi rengi ile Köyceğiz Gölü, “Köyceğiz neyi ile meşhur?” sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri. Dalyan ve Yuvarlakçay gibi çevredeki doğal yaşam alanları ile Kaunos Antik Kenti ve Kaya Mezarları gibi tarihi miraslar da Köyceğiz deyince akla gelenlerden. Ayrıca Köyceğiz, güveçte alabalık yemeğiyle de meşhur. Buralara gelmişken bu lezzetin tadına mutlaka bakmalısın.

Köyceğiz’de Neler Yapılır?

Köyceğiz’de doğa ve tarihin izinde yapabileceğin birçok şey var. Doğal güzelliğiyle ünlü Köyceğiz Gölü’nde tekne turu yapabilir, göl kenarında yürüyüşe çıkabilir veya kano, kürek su sporları ile vakit geçirebilirsin. Göl etrafında yer alan kafelerde dinlenirken manzaranın tadını da çıkarabilirsin. Ayrıca Dalyan Kanalı’nda da tekne turuna çıkılabiliyor. Belirli dönemlerde İztuzu Plajı’na gidip koruma altındaki caretta carettaları gözlemleyebilirsin.

Tarihi yerleri keşfetmeyi seviyorsan daha önce de bahsettiğimiz Kaunos Antik Kenti’ni ve kral mezarlarını ziyaret edebilirsin. Doğal güzelliklerle çevrili muhteşem rotalarda trekking’e çıkabilirsin. Köyceğiz’de bulunan restoranlarda yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsin. Bu civarda özellikle deniz ürünlerini denemelisin. Köy pazarlarını gezebilir ve buralardan yöresel ürünler ile el işi hediyelikler alabilirsin.

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Köyceğiz Gölü ve Tekne Turları

Sakin atmosferi, muhteşem manzaraları ve çeşitli aktivite olanaklarıyla Köyceğiz Gölü, ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sunuyor. Dalaman ve Ortaca ilçeleri arasında bulunan göl, etrafını saran muhteşem doğal manzaralarıyla ünlü. Sularının berraklığı ve çevresindeki ormanlık alanlar ile Köyceğiz Gölü, doğanın huzur dolu atmosferiyle buluşmak isteyenleri mutlu etmeyi başarıyor. Burası, kuş gözlemcileri için de oldukça önemli bir nokta. Gölde ve civardaki sulak alanlarda pek çok kuş türüne rastlamak mümkün.

Köyceğiz Gölü’nü keşfetmenin en keyifli yollarından biri tekne turlarına katılmak. Göl üzerinde düzenlenen tekne turları, gölün güzelliklerini yakından görmek ve çevresindeki doğal yaşamı keşfetmek isteyenler için güzel bir aktivite oluyor. Gölü gezerek Dalyan Kanalı’ndan geçen ve İztuzu Plajı’na ulaşan Köyceğiz tekne turları ile keyifli bir gün geçirebilirsin. Köyceğiz Gölü çevresindeki ormanlık alanlarda yürüyüş ve piknik yapabilir, ayrıca göl çevresinde bulunan termal kaynaklardan faydalanarak dinlenip yenilenebilirsin.

Kaunos Antik Kenti ve Kral Mezarları

Köyceğiz ve çevresi, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge. Antik çağlarda Karya uygarlığı bu bölgede varlığını sürdürmüş. Özellikle Likya’nın etkisiyle zenginleşen bölge, Helenistik Dönem’de önemli bir yerleşim yeri haline gelmiş. Köyceğiz’in çevresinde ve ilçe merkezinde Likya ve Roma dönemlerine ait birçok kalıntı bulunuyor.

Modern dönemde ise Köyceğiz, özellikle son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte, turistik bir cazibe merkezi haline geldi. Gölün etrafındaki doğal güzellikler, termal kaynaklar ve tarihi kalıntılar, bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

MÖ 3400 yıllarına kadar uzanan tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Köyceğiz ve çevresi, kültürel ve tarihi mirasıyla ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Bu tarihi miraslardan en çok bilineni ise Kaunos Antik Kenti. Köyceğiz Gölü’nün batı kıyısında, bugünkü Dalyan’ın yaklaşık 20 kilometre doğusunda bulunan önemli bir antik yerleşim olan Kaunos Antik Kenti, doğal güzelliklerle çevrili oluşu ve stratejik konumu ile dikkat çekiyor.

Kaunos Antik Kenti’ne ulaşım genellikle Dalyan’dan düzenlenen tekne turları ile sağlanıyor. Burada bir rehber eşliğinde tarihi ve arkeolojik alanları keşfedebilirsin. Kaunos Antik Kenti’nde gezilecek yerler arasında; Kaunos’un en yüksek noktasında yer alan Akropol, antik tiyatro alanı, antik kentteki önemli yapılarından olan Likya dönemine ait Kaya Mezarları, Kaunos’un merkezinde bulunan Agora ve hamamlar sayılabilir.

Dalyan

Köyceğiz Gölü’nden ve Akdeniz’den beslen Dalyan lagünü, caretta caretta ve Nil kaplumbağasının üreme alanı olması ile dikkat çekiyor. Bu lagün çevresinde yer alan Dalyan bölgesi, eşsiz doğal güzellikleri ile kesinlikle görülmeye değer bir yer. Köyceğiz seyahatin sırasında kesinlikle buraya da yolun düşecek. Köyceğiz tekne turları ile günlük olarak Dalyan’ı ziyaret edebilirsin.

Sultaniye Kaplıcaları ve Çamur Banyoları

Köyceğiz Gölü kıyısında bulunan Sultaniye Kaplıcaları, Dalyan’a yakın konumda bulunuyor. Buradaki kaynak sular Ölemez Dağı’ndan besleniyor. Bölgedeki değerli termal kaynakları keşfe çıkıp kaplıcada güzel bir gün geçirebilirsin. Sultaniye’nin çamur banyoları da oldukça fazla ilgi görüyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist, doğal kaynaklardan çıkan ve Dalyan çamuru olarak da bilinen bu çamurları cildine sürmek için Sultaniye’ye geliyor.

Köyceğiz ve Çevresinde Görülmesi Gereken Diğer Yerler

 • Eski Köyceğiz ve Köyceğiz Sanat Sokağı
 • Palmiye Merkez
 • Topgözü Kanyonu
 • Ağla Yaylası
 • Ölemez Dağı
 • Toparlar Şelalesi
 • Yuvarlakçay
 • Gökçeova Göleti
 • Sülüngür Gölü ve Gökbel
 • Ekincik Köyü

Köyceğiz ve Çevresinde Denize Girilecek Yerler

 • İztuzu Plajı
 • Ekincik Koyu
 • Sarsala Koyu
 • Aşı Koyu
 • Sarıgerme Plajı
 • Delikli Ada

Köyceğiz’de Nerede Kalınır?

Köyceğiz ve çevresinde konaklayabileceğin birçok konforlu seçenek var. Göl manzaralı otellerde sakin ve huzurlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsin. Köyceğiz’de doğal güzelliklerle çevrili butik otellerde de keyifli günler geçirebilirsin. Daha uygun fiyatlı alternatifler arıyorsan pansiyon seçeneklerini değerlendirebilirsin. Tatil için bu bölgeye geliyorsan Dalyan otellerine de göz atmayı unutma. Bütçene uygun seçenekleri değerlendirerek sana uygun olanda yerini ayırt ve Köyceğiz’in harika doğasını keşfetmek için yola çık!

Köyceğiz ve Dalyan’ı gördükten sonra böyle yerlere daha çok gitmeye karar verirsen “Türkiye’nin en sakin tatil kasabaları” yazımıza göz atabilir, sıradaki rotanı belirleyebilirsin!

Yorumlar