Dünya tarihine yön veren Şanlıurfa, yeni kazılarla tarih meraklılarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Karahantepe de günümüzde bu heyecanın önemli kaynaklarından biri. Peki, Karahantepe’yi yerinde ziyaret etmeden önce bizimle bir ön keşif yapmaya ne dersin? Hadi gel, Karahantepe nasıl bulundu ve Karahantepe’ye nasıl gidilir anlatalım!

Şanlıurfa’nın sıcak toprakları kadim yüzyıllara ait önemli sırları içinde barındırıyor. Şehirde yapılan keşiflerle dünya tarihi için önemli buluntular ortaya çıkarılıyor. 1997 yılında keşfedilmesine rağmen kazı çalışmalarına ancak 2020 yılında başlanan Karahantepe de bugünlerde yerli ve yabancı birçok tarih sevdalısının ilgi odağında. Hadi öyleyse, sen de aramıza katıl ve insanlığın derin köklerine yepyeni bir yolculuk sunan Göbeklitepe’nin yakını Karahantepe ile tanış!

Karahantepe Nerede?

Karahantepe, Şanlıurfa’nın 60 km doğusundaki Haliliye ilçesinin Kargalı Mahallesi mevkiinde yer alıyor. Bölge halkı tarafından “Keçelitepe” olarak da bilinen Karahantepe, tarihin önemli izlerini sunan Göbeklitepe ve Nevali Çori’nin çok yakınında bulunuyor. Öyle ki pek çok tarih araştırmacısı, Karahantepe’nin Göbeklitepe’nin kardeşi olarak değerlendirebileceğini söylüyor.

Yerlilerden işittiğimize göre Karahantepe’nin, Göbeklitepe’den daha önemli kalıntılar barındırdığı düşünülüyor. Hatta söylenene göre bazı araştırmacılar, Göbeklitepe’de ölümün, Karahantepe’de ise yaşamın izlerini gördüğünü ifade ediyor.

Karahantepe Göbeklitepe Arası Kaç Km?

Karahantepe Göbeklitepe arası yaklaşık 35 km. Karahantepe’nin Şanlıurfa kent merkezine uzaklığı ise yaklaşık 50 km.

Karahantepe Nasıl Bulundu? Karahantepe’yi Kim Buldu?

Karahantepe, 1997 yılında Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam başkanlığında yürütülen Doğu ve Güneydoğu Anadolu İlleri Kültür Envanteri Projesi çalışmaları kapsamında, Prof. Dr. Bahattin Çelik tarafından keşfedilmiş. Kimileri bölgedeki ilk kazı çalışmalarının 2017 yılında, kimileri ise 2019 yılında başladığını öne sürüyor. 2023 yılındaki kazı çalışmaları ise ağustos ayı itibarıyla başlamış. 40 kişilik ekip tarafından üç ay boyunca süren çalışmalar Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Karahantepe’de Ne Bulundu?

Bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda Karahantepe’de 250’den fazla “T” biçiminde dikili taş bulunmuş. Bunun yanı sıra boyu 2,5 metrenin üzerinde bir insan heykeli, ayrı bir insan başı ve taş tabaklar da Karahantepe’deki buluntular arasında yer alıyor. Yılan, akbaba, tilki ve sırtında bir leopar taşıyan insan heykeli bugün Karahantepe heykelleri olarak Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Karahantepe’nin önemini açıkça ortaya koyan bu buluntuların bazılarını görmek için müzeyi pazartesi hariç her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Karahantepe Kaç Bin Yıllık?

Karahantepe’nin tarihinin yaklaşık 12 bin yıllık olduğu düşünülüyor. Bu noktada sen de bizim gibi Karahantepe Göbeklitepe’den eski mi diye merak etmiş olabilirsin. Göbeklitepe’nin de 12 bin yıllık geçmişe sahip olduğu biliniyor. Fakat devam eden kazı çalışmalarıyla birlikte, Karahantepe’nin Göbeklitepe’den daha eski olduğunu kanıtlayacak buluntulara rastlanacağı düşünülüyor. Öyle ki söylentiye göre Karahantepe’yle birlikte yaklaşık 5 bin yıl geriye daha gidebiliriz. Hatta Göbeklitepe’deki taşların da Karahantepe’yle ilgili olabileceği aktarılıyor. Bu gizemin tam olarak ne zaman çözülebileceği ise şimdilik meçhul.

Karahantepe Ziyarete Açık mı?

Karahantepe uzun yıllardır ziyaret edilebiliyor. Karahantepe’de kazı çalışmaları çoğunlukla ağustos, eylül ve ekim aylarında yapılıyormuş. Sen de Karahantepe gezini bu aylarda planlarsan keşif sürecine denk gelebilirsin. Bunun haricinde de bölge yılın tüm zamanları ziyarete açık. Şanlıurfa otellerinde yerini ayırtarak bu tarihi zenginliği dilediğin zaman keşfedebilirsin.

Şu an Karahantepe’nin dağınık bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Kazı çalışmaları henüz tamamlanmadığı için burada Göbeklitepe’deki gibi bir düzen henüz söz konusu değil. Yaklaşık 140 bin metrekarelik alanı kapsadığı düşünülen Karahantepe’nin ilerleyen zamanlarda ziyaretçiler için dokusu korunarak daha uygun hale getirilmesi bekleniyor.

Karahantepe Ücretli mi? Karahantepe’ye Giriş Ücreti Ne Kadar?

Karahantepe’de şu an herhangi bir turistik yapı bulunmadığı için girişler ücretsiz. Fakat diğer ziyaretçilerden duyduğumuza göre kazı çalışmaları tamamlandıktan ve bölge turistik olarak daha da geliştirildikten sonra girişlerin ücretli olması bekleniyor.

Karahantepe’ye Nasıl Gidilir?

Karahantepe’ye toplu taşımayla ulaşmak mümkün değil. Kendi özel aracınla ya da taksiyle Karahantepe’ye gidebilirsin. Yola çıkmadan önce bölge haritasını indirmeni öneririz. Zira yol boyunca çoğu noktada telefon çekmiyor.

Tarihe yakından tanıklık etmek için hemen ETS ile Şanlıurfa otellerinde yerini ayırtıp yola çıkabilirsin!

Yorumlar