Bir yılı yaşarken en heyecanla beklediğimiz günler hepimiz için tatil günleri değil mi?

Her yeni yıla başlarken birçok hayal kurup, planlar yapıp uygun koşullarla birlikte uygun zamanı yaratmayı bekliyoruz. Gitmek istediğimiz çok yer, keşfetmek istediğimiz çok şey var. Yıl boyunca gezsek de zaman yetiremediğimiz pek çok yer de aklımızda kalıyor. İşte tam da bu noktada resmi tatiller bize tatil olarak da değerlendirebileceğimiz bir zaman fırsatı sunuyor.

Tatilleri verimli bir şekilde değerlendirebilmek için resmi tatillerin yıl içinde hangi günlere denk geldiğini, kaç günlük tatil fırsatı bulabileceğimizi, hafta sonu ile birleşip birleşmediğini önceden bilmek plan yapma işini kolaylaştıracaktır.

Sen de 2022’de resmi tatillerin hangi günlere denk geldiğini merak ediyorsan, cevabı bu yazıda seni bekliyor!

2022’de Toplam Kaç Gün Resmi Tatil Var?

2022’de kaç gün resmi tatil olduğunu bilip ona göre plan yaparsan hem uygun fiyatlı uçak bileti satın alma hem de erken rezervasyon fırsatları ile avantajlı bir tatil yapma fırsatına sahip olabilirsin.

2022’de resmi olarak tatil sayılan gün sayısı 15… Bu günleri ek izinlerle hafta sonu ile birleştirdiğinde çok daha fazla gün tatil yapabilirsin.

2022’deki Resmi Tatiller

1 Ocak 2022 – Yılbaşı

2022’de yılın ilk günü hafta sonuna denk geliyor. 1 Ocak Cumartesi günü yeni bir yerde farklı bir atmosferde olmak isteyenler için yılbaşının denk geldiği hafta sonu kısa bir tatil planı yapmak mümkün. Mevsim itibarıyla kış tatili değerlendirebileceğin alternatiflerden.

Bembeyaz zirvelerde soğuk günlere eğlence katabilirsin. Dilersen yine kış mevsiminde farklı bir görsellik kazanan Kapadokya’yı ziyaret edebilir ya da şehre yakın olan bölgelerde çok da yorulmadan hem dinlenip hem de doğa ile baş başa olacağın bir tatil geçirebilirsin. Yeni yıla eğlence dolu bir giriş yapmak istersen yılbaşı otelleri renkli programları ile seni bekliyor!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Yılbaşı gibi 23 Nisan tatili de 2022 yılında hafta sonuna denk gelen resmi tatillerden… 2022’de cumartesi gününe denk gelen 23 Nisan tatilinde de yine hafta sonunu değerlendirebileceğin bir tatil planlayabilirsin.

Baharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu tarihte Kazdağları, yemyeşil doğası ve bol oksijeni ile eşsiz bir adres olabilir. Çocuklar ile birlikte bir tatil planlayanlar ise çocuk dostu olarak bilinen otellerden birini tercih edebilirler. Çoğu otel 23 Nisan’a özel etkinlikler ile çocuklar için bu dönemde renkli programlar sunuyorlar. Onları değerlendirip aile boyu eğlenceyi yaşayabilirsin

1 Mayıs 2022 Emek ve Dayanışma Günü / Ramazan Bayramı Arifesi

2022 yılında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü ile Ramazan Bayramı Arifesi aynı güne denk geliyor. Resmi tatil pazar gününe denk geldiği için şehirden fazla uzağa gitmeden doğa ile buluşabileceğin adresleri tercih edebilirsin. Bu hafta sonunu 2 Mayıs Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan Bayramı tatili ile birleştirdiğinde ise uzun bir tatil planlamak mümkün. Ege ve Akdeniz tam da havaların ısınmaya başladığı Mayıs ayında en güzel adreslerin başında geliyor.

2-4 Mayıs Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı 2022 yılının en uzun tatillerinden biri… 2 Mayıs Pazartesi başlayan bayram tatili 4 Mayıs Çarşamba günü sona eriyor. Öncesindeki hafta sonu ile bağlayarak 5 günlük bir tatil yapma şansına sahip olabilirsin. Eğer ek izin kullanma şansın varsa bayram sonrasındaki perşembe ve Cuma günlerini de birleştirerek 9 günlük bir tatile çıkman mümkün. Mayıs ayında tatili en iyi değerlendirebileceğin adreslerin başında Akdeniz bölgesi geliyor. Dilersen Ege de sakin ve huzurlu atmosferi ile seni bekliyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

2022’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı perşembe gününe denk geliyor. 1 günlük resmi tatili, ek izin alarak hafta sonuna bağlama imkanı olanlar için de 4 günlük güzel bir tatil imkanı doğuyor. Eğer ek izin alma şansın yoksa, 1 günlük tatili günübirlik gezilerle değerlendirebilirsiniz.

Eğer hafta sonu çalışmıyorsan, 20 Mayıs Cuma günü için alacağın ek izinle, baharın en güzel günlerini Türkiye’nin saymakla bitmeyecek olan doğal güzelliklerini keşfetmeye ayırabilirsin. Dilersen, yazın ufaktan kendini hissettirmeye başlayacağı bu dönemde, yazın popüler adreslerinden Antalya’da güzel bir tatil planlayabilirsin.

9-12 Temmuz Kurban Bayramı

Kurban Bayramı, 2022 yılının en uzun tatillerinden biri… Bayram 9 Temmuz Cumartesi günü başlayıp 12 Temmuz Salı günü sona eriyor. Bayramın ilk 2 günü 2022’de hafta sonu olsa da 8 Temmuz Cuma’ya denk gelen arife günü ile birlikte bu yıl Kurban Bayramı 4,5 günlük bir tatil sunuyor. Arife olduğu için yarım gün tatil olan cuma günü için yarım gün ek izinle bu süreyi 5 güne çıkarabilirsin.. Yazın en sıcak günlerine denk gelen bayram tatilinde Ege sahilleri şahane bir seçim olabilir. Birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan Ege’de, Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi adresler seni bekliyor!

30 Ağustos Zafer Bayramı

2022 yılı resmi tatilleri arasından hafta sonuna yakın bir tarihe denk gelen bir diğer bayram da 30 Ağustos Zafer Bayramı… Bu yıl salı gününe denk gelen resmi tatili, öncesindeki pazartesi günü için alacağın ek izinle hafta sonuna bağlayabilirsin. Böylece 4 günlük bir tatil yapma fırsatı bulman mümkün. Şehirden çok da uzağa gitmeden yakın yerlerde huzur bulacağın seçeneklerin yanı sıra, yazın son günlerinde deniz ve güneşle buluşmak istersen Ege ve Akdeniz tatili planlayabilirsin.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da 2022 yılında hafta sonuna gelen resmi tatillerden… 1,5 gün olan resmi tatilde 29 Ekim, cumartesi gününe denk geliyor olsa da tatil 28 Ekim Cuma günü öğleden sonra başlamış oluyor. 28 Ekim Cuma günü için yarım gün ek izinle tatili 3 güne çıkarmak mümkün. Sonbaharın en güzel adreslerinden Yedigöller’i görebilir, doğanın sarı, turuncu ve kırmızı tonlar eşliğinde göz alıcı manzaralarına şahitlik edebilirsin.

Yorumlar