Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Sonbahar renklerine bürünmüş parklar, yürürken ayaklarının altında çıtırdayan altın rengi yapraklar, yeni açılan sergiler, serin ve bezen de güneşli günler, hem Paris lezzetlerinin tadına bakıp hem de biraz ısınacağın sevimli kafeler, dumanı tüten sıcak çikolata bardakları… Audrey Hepburn’ün de dediği gibi Paris her zaman iyi bir fikir, bu mevsimde çok daha iyi!

Yaz bitip tatil dönemleri sona erince herkes işine, rutinlerine dönüyor. Bu da demek oluyor ki sonbahar geldiğinde pek çok yerde olduğu gibi Paris’te de şehir hayatı uyanıyor. Turistik açıdan şehrin sakinleştiği bu dönemde Paris’e seyahat etmek şehri çok daha iyi hissetmene, daha iyi tanımana ve insanlarıyla kaynaşmana yardımcı olabilir. Fransa’nın sembolü olan Eiffel Kulesi’ni sonbahar manzaraları eşliğinde görmek de güzel olacaktır.

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Sonbaharın başlarında daha ılık ve güneşli havalara denk gelebilirsin ancak kasım ayında Paris’te yağmurlu ve daha serin günler başlıyor. Akşamları havanın soğuması ihtimalini de düşünüp bavuluna uygun kalınlıkta ceketler, hafif bir yağmurluk, şemsiye ve değişen sıcaklığa göre kat kat giyip çıkarabileceğin kıyafetler koymayı ihmal etme.

Sonbaharda Paris’i ziyaret ettiğinde, öne çıkan turistik yerlerden bazılarını görmenin yanı sıra uzun yürüyüşler yapabilir, güzel bir kafenin terasında mola verebilir, sıcacık bir içecekle anın tadını çıkarabilir ve şehri bir Parisli gibi deneyimleyebilirsin. Sonbaharda Paris’te yapılacak en güzel şeyler konusunda birkaç öneri hazırladık. Keyifli okumalar!

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Nasıl Parisli Olunacağını Keşfet!

Yılın bu zamanlarında Paris’te yüksek sezon sona ermiş oluyor. Turistik anıtların önündeki insan kalabalığı bile azalıyor. Böyle günlerde şehri deneyimlemek çok daha keyifli. Tam da sokaklarda dolaşırken bir Parisli gibi hissetme ve şehri o gözle yeniden keşfetme zamanı!

Paris modasına uygun kıyafet seçimleri de yaptıysan yola koyulabilirsin. Le Marais’te Parislilerle birlikte kahvaltı yaparak güne başlamaya ne dersin?

Sıcak Çikolata Molası Vermek İçin Harika Mevsim!

Yapraklar sararıp ağaçları terk ederken ve havalar da iyiden iyiye serinlemişken yapılacak en iyi şey nedir? Tabii ki içini ısıtacak sıcacık bir yudum sıcak çikolata! Sevimli bir Paris kafesinde oturup sokaktan gelip geçenleri izlerken ya da belki kitap sayfaları arasında kaybolmuşken enfes sıcak çikolatandan bir yudum aldığın o anı hayal etsene. Harika!

Tabii dilersen Paris sokaklarında ya da mevsimin en güzel manzaralarını sunan parklarda gezerken üşüyen ellerini ısıtmak için de sıcak çikolatadan faydalanabilirsin. Unutmadan söyleyelim, Paris’in sevilen çöreklerinin ve kreplerinin tadına da mutlaka bakmalısın.

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Paris’in Parklarını ve Bahçelerini Gez!

Sonbaharda sarı, turuncu, kırmızı renklere bürünen doğa ile birlikte Paris en fotojenik zamanlarını yaşıyor diyebiliriz. Şöyle derin bir nefes almak ve bu manzarayı içine çekmek için bolca yürüyebilir ya da bisiklet kiralayarak gezmeyi tercih edebilirsin.

Lüksemburg Bahçesi, Tuileries Bahçesi, Parc des Buttes-Chaumont, Parc Monceau, Bois de Vincennes Parkı ya da Paris’in en güzel parklarından biri olan Palais-Royal Garden… Burası ağaçlık yolları ve sonbaharın büyüsü ile öyle güzel ki! Olağanüstü güzelliklere sahip çok sayıda park ve bahçe seni bekliyor. Uzun ve ilham verici yürüyüşler yapmaya hazır ol!

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Paris’in En Ünlü Müzelerinde Sanatla Buluş!

Paris’te sonbahar günleri bazen yağmurlu olabiliyor. Ancak yağmur şehri keşfetmene engel değil. Aksine böyle günler sanatla buluşmak konusunda oldukça davetkar. Açık havada gezmeyi planladığın bir günde yağmur yağarsa yapılacak en güzel şey, gezi rotanı Paris müzelerine çevirmek. Esnek olmak en güzeli!

Gitmek istediğin müzelerin listesini önceden çıkarabilir, ilgini çeken Paris sergilerini bir kenara not edebilirsin. Hatta giriş biletlerini önceden alarak sonbaharda sanat deneyimini garanti altına alman da iyi olabilir. Louvre Müzesi, Versailles Sarayı Müzesi, Orsay Müzesi, Rodin Müzesi, Pompidou Merkezi (Le Centre Pompidou), Picasso Müzesi gibi ünlü Paris müzelerinin yanı sıra daha az bilindik olan Paris Yeraltı Mezarları, Cognacq-Jay Müzesi, Paris Kanalizasyon Müzesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsin.

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Ölümsüzler Mezarlığı Le Pere Lachaise’i Ziyaret Et!

Paris’in ünlüler mezarlığı olarak da anılan Le Pere Lachaise, yıllar içinde şehrin turistik noktalarından biri haline geldi. Çünkü bu mezarlık, çok sayıda ünlü ismin ebedi uykusuna yattığı yer olarak öne çıkıyor. Le Pere Lachaise’in diğer özelliği de farklı mezar taşları ve devasa heykelleri ile adeta bir açık hava müzesini andırması.

Burası oldukça geniş bir alana yayılıyor. Girişte bulunan haritalardan almak gezini daha verimli hale getirebilir. Edith Piaf, Jim Morrison, La Fontaine, Moliere, Balzac, Frederic Chopin, Allen Kardec, Oscar Wilde, Victor Noir gibi isimlerin mezarlıklarını ziyaret etmek farklı bir deneyim olabilir. Bu mezarlıkta yatan pek çok ünlü isim arasında Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya da yer alıyor.

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Fransız Lezzetlerini Denemeden Dönme!

Hazır Paris’e kadar gelmişken Fransa’nın geleneksel yemeklerini tatmadan eve dönmek olmaz tabii ki. Sıcacık, tereyağlı kruvasanlar, buharı tüten Fransız soğan çorbası, Boeuf bourguignon, cassoulet, garnicky kremasıyla kaplı patatesler, tartiflette, ördek konfi, niçoise salatası, ratatouille, pissaladière… Bunlar sadece şimdiden iştahını açacak tatlardan bazıları… Lezzet konusunda daha derine inmek istiyorsan, gittiğin kafe ve restoranlarda yerellerin önerilerini de alabilirsin.

Sonbaharda Paris’te yapılacak şeyler

Yorumlar