Sonbaharın eşsiz renklerinin arasında uzun yürüyüşlere çıkmaya kim sevmez ki… Sen de bizim gibi uzun yürüyüşlere çıkmayı sevenlerdensen, Likya Yolu yürüyüşü ile doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsin. Bu keyifli yürüyüşe çıkmadan önce yapman gerekenler ise; gerekli malzemeleri koyabileceğin bir sırt çantası, uyku tulumu ve çadır…

Likya Yolu’nun en favori noktalarından oluşan, muhteşem manzaraların eşlik ettiği sonbaharın en güzel yürüyüş rotası için güzel bir yazı hazırladık.

Hazırsan, Türkiye’de yapabileceğin en keyifli doğa yürüyüşüne çıkıyoruz!

Likya Yolu Nerede ve Kaç Kilometre Uzunluğunda?

Teke Yarımadası üzerinde; batıda Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, kuzeyde Burdur’un Gölhisar ilçesi ve doğuda Antalya arasında kalan bölgeye Likya Yolu adı veriliyor. Eski zamanlarda Likyalıların bu bölgede yaşamasından dolayı buraya Likya Yolu deniyor.

Toplamda 555 kilometre uzunluğunda olduğu bilinen Likya Yolu, Muğla’nın Ovacık bölgesinden başlayıp, Antalya’daki Geyikbayırı köyünde sonlanıyor. Tabii eğer istersen rotayı tersten de tamamlayabilirsin.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin En Uygun Zamanlar

Yılın dört mevsimi Likya Yolu yürüyüşü yapabilirsin. Akdeniz iklimine sahip olan bölgede kışlar da sert geçmiyor. Likya Yolu’nun en güzel zamanları ise bahar ayları… Pek çok doğasever, Likya Yolu yürüyüşü için nisan-haziran arasını ya da eylül-kasım dönemini tercih ediyor.

Likya Yolu Parkurları

Likya Yolu üzerinde 20’den fazla parkur bulunuyor. Bu parkurlarda eşsiz manzaralar, yemyeşil doğa ve çok daha fazlası seni bekliyor. Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve Yediburunlar gibi turistik yerlerden Patara, Çıralı ve İztuzu gibi mükemmel sahillere ve plajlara kadar birçok güzel yeri görmek için sonbaharda güzel bir Likya Yolu yürüyüşüne çıkabilirsin.

Türkiye’nin en güzel doğa yürüyüş parkurlarından biri olan Likya Yolu; Musa Dağı, Tahtalı Dağı ve Göynük Kanyonu gibi muhteşem doğa manzaralarıyla ziyaretçilerine unutulmaz anılar biriktirmeleri için olanak sağlıyor.

Bu yol, aynı zamanda birçok sahil köyünden de geçiyor. Yürüyüş esnasında bu köylere uğrayarak yiyecek, içecek gibi ihtiyaçları kolaylıkla giderebilirsin. Ayrıca çadırda konaklamak istemeyenler için de çevrede pek çok konaklama birimi bulunuyor.

Yorumlar