Mugla Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Muğla Otelleri

Sonuçları filtrele
1187 / 1187
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Muğla

Türkiye'nin en gözde tatil beldelerinin büyük bölümü Muğla sınırları içinde yer alıyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça gibi birçok cennet beldesiyle Muğla, muhteşem bir tatil için ziyaretçilerini bekliyor.

Yerleşik nüfusu 1 milyona yaklaşan Muğla, her sene sadece yurt dışından bile nüfusunun üç katından fazla ziyaretçi ağırlıyor. Buna bir de yerli turistler eklenince; Muğla, Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan şehirlerden biri haline geliyor.

Topraklarının büyük kısmı Ege Bölgesi'nde, küçük bir bölümü ise Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Muğla, her iki bölgenin de güzelliklerini buluşturuyor. Bölgenin en önemli özelliği yerleşimin çok eski çağlara dayanması. Bu yüzden Muğla sadece deniz ve güneş turizminde değil, tarih ve kültür turizminde de Türkiye'nin en gözde şehirleri arasında yer alıyor.

Muğla'da Gezilecek Tarihi Yerler

Muğla'da yerleşimin ne zaman başladığı tam olarak bilinmese de MÖ 3 binli yıllara dayandığı tahmin ediliyor. Tarihin farklı dönemlerinde Karyalılar, Hititliler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklular ve Osmanlıların hakimiyeti altına giren Muğla, tüm bu kadim medeniyetlerden izler taşıyor.

Muğla'da gezilecek yerler plajlarla sınırlı değil. Bu kadim yerleşim merkezinde bulunan tarihi yapıların sayısı da oldukça fazla. Fethiye yakınlarında bulunan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Letoon Antik Kenti, Kaunos Antik Kenti, Tlos Antik Kenti, Knidos Antik Kenti ve Cnidus Antik Kenti Muğla'nın en ünlü ören yerleri arasında.

Ayrıca Likya, Karya ve Fethiye'de Kral Mezarları olarak da bilinen kaya mezarları, Milas'taki Yediler Manastırı, ünlü Bodrum Kalesi ve Halikarnas Mozolesi, Kızlan Değirmenleri, Afkule Manastırı Muğla'nın her sene yurt içinden ve yurt dışından milyonlarca ziyaretçi ağırlamasını sağlıyor. 

Sahil Denince Akla Gelen İlk Şehir

Muğla'nın kıyı şeridinin toplam uzunluğu bin 500 metreye yaklaşıyor. Bu da Muğla'yı Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip ili yapıyor. Çoğu mavi bayrağa sahip olan yüzlerce plajı bulunan Muğla tam bir turizm cenneti. Üstelik Akdeniz iklimi sayesinde yılın büyük bölümünde denize girilebilmesi, konu deniz turizmi olunca Muğla'yı Türkiye'nin en popüler rotası haline getiriyor.

Muğla'nın En Ünlü Plajları ve Koyları

gerekiyor. Fethiye'de bulunan Ölüdeniz 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilmiş bir plaj. Buradan tekne ile ulaşabileceğiniz Kelebekler Vadisi de ünü Türkiye sınırlarını çoktan aşmış plajlar arasında yer alıyor.

Muğla'nın dört bir köşesine yayılmış sayısız nefis plajlar arasında Ovabükü, Amos, Ortakent Plajı, Domuz Çukuru, İztuzu Plajı, İncekum Plajı, Sarıgerme Plajı, Akkum Koyu, Şeytan Yalısı, Kumlubük Koyu ve Uzunyalı Plajı da yer alıyor. Bu plajların hepsi size masmavi ve tertemiz bir deniz vadediyor.

Bu ünlü plajlara ayrıca, Saklı Göl, Dalaman Çayı, Turgut Şelalesi, Uyku Vadisi ve Azmak Nehri gibi sayısız doğal güzellik de ekleniyor.

Muğla Mutfağı

Muğla'da ne yenir sorusunun o kadar çok cevabı var ki! Bu yemeklerin bazıları sadece bu coğrafyaya özgüyken, bazıları da farklı hazırlama ve pişirme teknikleriyle Türkiye'deki diğer örneklerinden ayrılıyor. Örneğin Muğla usulü tarhana çorbası tarhana otu, yoğurt ve buğday yamasının yanı sıra mercimek, fasulye, nohut ve soğan gibi lezzetleri de barındırıyor.

Bodrum ile özdeşleşen Çökertme kebabı, Datça dolaylarında popüler olan ekşili balık ve Muğla'da her düğünün olmazsa olmazı keşkek de burada tatmanız gereken yemekler arasında. Döş dolması, börülce ekşilemesi ve Muğla halkası olarak bilinen hamur tatlısı da sofranızda kendilerine yer bulmayı bekliyor.

Muğla Otelleri

Muğla otellerinin toplam yatak kapasitesi 300 bine yaklaşmış durumda. Bu da aradığınız her türden oteli Muğla'da bulabileceğiniz anlamına geliyor. Pansiyonlardan butik otellere, tatil köylerinden bungalov otellere birçok seçenek, Oda Kahvaltı ya da Ultra Her Şey Dahil paketleriyle sizleri bekliyor. Muğla tatili öncesi erken rezervasyon yaptırmak sadece daha uygun fiyatlarla konaklayabilmek için değil aynı zamanda bahar ve yaz aylarında yer bulabilmek için bile çok önemli.