Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Tarih boyunca gelip geçen medeniyetlerin izinde bir kültür beşiği olarak görülen Urfa… Dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe’nin bulunduğu topraklar… İbrahim peygamberin burada doğduğuna inanıldığı için Peygamberler Şehri olarak da anılan ve Güneydoğu Anadolu’nun göz bebeği olan Şanlıurfa!

Güncel arkeolojik bulgular ışığında insanlığın tarihine dair önemli bilgiler edinmemizi sağlayan Şanlıurfa, tarihi değerinin yanı sıra turistik mekanları ve yöresel lezzetleriyle de keşfedilesi bir şehir. Bu topraklara gelmek ve şehrin havasını solumak için yola koyulmadan önce Şanlıurfa Otelleri’nde yerini ayırtmayı ve yazımıza göz atmayı unutma!

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Adı Ne Zaman Verildi?

Urfa’nın bilinen en eski adı Edessa. Bu isim Yunan dilinde “suyu bol” anlamına geliyormuş. Şehrin içinden akan dere ve kaynayan pınarlar nedeniyle bu isim verilmiş. Süryaniler tarafından Urhay olarak anılan şehrin Arapça adı ise Ruhâ idi. Osmanlı zamanında da uzun bir süre şehrin adı Ruha olarak bilindi. Sonraları Türkçe dilinde halk arasında söylenişi nedeniyle şehrin adı Urfa olarak değişti.

Cumhuriyet sonrası dönemde, 1924 senesinde il olan Urfa, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarılı mücadeleden dolayı 12 Haziran 1984 tarihinde TBMM tarafından alınan karar ile “şanlı” unvanına sahip oldu ve Şanlıurfa olarak anılmaya başladı.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’nın En Meşhurları

1. Göbeklitepe

MÖ 12 bin yılından kaldığı düşünülen ve insanlık tarihinin en eski tapınağı olan Göbeklitepe’yi mutlaka görmelisin. Tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’de insanlık tarihine doğru büyülü bir yolculuğa çıkmaya hazır ol! Burası tarihe ışık tutacak birçok bilgiyi açığa çıkarıyor.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

2. Balıklıgöl ve Ayn Zeliha Gölü

Şanlıurfa’da gezilecek yerlerin başında yer alan Balıklıgöl, kentin simgelerinden biri. Halil-ür Rahman Gölü olarak da bilinir. Efsaneye göre Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer göl olmuş ve odunlar da balığa dönüşmüş. Bu nedenle kutsal sayılan Balıklıgöl, binlerce yıldır ziyaretçilerine anlattığı hikayesi, manzarası ve etrafındaki tarihi kalıntılarla mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Ayn Zeliha Gölü de hemen Balıklıgöl’ün yan tarafında, yeşilliklerle çevrili park içinde yer alıyor. Hem Hz. İbrahim’e inanan hem de ona aşık olan Nemrut’un evlatlık kızı Zeliha, Hz. İbrahim’in ateşe atılmasının ardından kendini ateşe atar ve efsaneye göre Ayn Zeliha Gölü de böyle oluşur.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

3. Urfa Kalesi

Balıklıgöl’ün üst kesimlerinde Dambak Tepesi’nde yer alan Urfa Kalesi, 800’lü yılların başında şehir surları yenilenirken inşa edilmiş. Rivayete göre bu görkemli ve ihtişamlı kalede bulunan iki taş sütunu Hz. İbrahim ateşe atılırken mancınık olarak kullanılmış. Anıtsal yapılar ve tarihi evler ile çevrili Şanlıurfa Kalesi’nde Bizans dönemine ait kitabeler ve yazıtlar bulunuyor.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

4. Harran Evleri

Yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılar arasında yer alan Harran Evleri, mimarileriyle dikkat çekiyor. Kerpiç kullanılarak inşa edilen kubbeli evler; yazları serin, kışları ise sıcak oluyor.

Şanlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Şuayıpşehri antik kentini ve Harran’a gelmişken dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi’nin kalıntılarını da görmelisin.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

5. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa’da gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, sergilediği 73 binden fazla arkeolojik parçayla seni adeta mest edecek. Tarihte önemli bir yeri olan bu mistik kentten ayrılmadan önce mutlaka Şanlıurfa Müzesi’ni ziyaret etmelisin.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

6. Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Belediyesi’nin altyapısı ile ilgili çalışmalar sırasında meydana çıkan mozaikler sonucu bölgede arkeolojik kazılar yapılmış ve kazı sonrası açığa çıkan Roma villalarında çeşitli mozaikler bulunmuş. Buradan çıkan mozaikler dünyanın değerli mozaikleri arasında öne çıkıyor ve bulundukları yerde kurulan Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Yaklaşık 2200 yıl önce varlığını sürdürmüş Seleukos Krallığı döneminden kalan mozaikler arasında Amazon Prensesleri, Aşil Mozaiği gibi örneklerine az rastlanır sahnelerden oluşan güzel örnekler yer alıyor.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

7. Şanlıurfa Camileri

Şanlıurfa inanç turizmi açısından önemli değerlere sahip. Eyyüp Peygamber Makamı ve Camisi, Balıklıgöl yakınında zarif mimarisi ile dikkat çeken tek minareli Rizvaniye Camii, Bizanslılar zamanında kiliseyken 1211 sonrasında camiye çevrilmiş olan Halil-Ür Rahman Camii, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olarak da bilinen Dergah Mağarası’nın bulunduğu alandaki Mevlid-i Halil Camii (Dergah Camii) ve Şanlıurfa Ulu Camii gezilecek yerler listene ekleyebileceğin yerlerden.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

8. Gümrük Hanı

Şanlıurfa’da alışveriş için Tarihi Kapalı Çarşı bölgesine gidebilirsin. Bakırcılardan eskicilere kadar uzanan çeşitliliğe sahip bu bölgede asırlardır canlılığını koruyan Gümrük Hanı ise Urfa’ya geldiğinde kesinlikle uğraman gereken yerlerden.

1563 yılında yaptırılmış bu tarihi hanın ortasında içinde balıkların da süzüldüğü kanallar bulunuyor. Yöre atmosferini yerel halk ile iç içe tam olarak hissedebileceğin bu yerde, Araplara özgü bir kahve cinsi olan mırranın tadına bakmayı da ihmal etme.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

9. Sıra Gecesi

Urfa’nın sıra geceleri meşhur. Şanlıurfa iliyle özdeşleşen sıra gecesi kavramı, halk kültüründe ses, saz ve söz üzerine yapılan toplantı olarak tanımlanıyor. Geçmişten gelen kültüre bakıldığında sıra geceleri birbirini tanıyan aile ve arkadaş grupları arasında yapılan toplantı geleneği olarak öne çıkıyor. Günümüzde ise Şanlıurfa’da sıra gecesine katılmak turistik bir aktivite olarak görülüyor.

Hem yöresel geleneklerin bir parçası olmak hem de keyifli bir turistik aktiviteye katılmak istersen şehirdeki konukevleri tarafından düzenlenen sıra gecelerine katılabilirsin. Müzik ve lezzet ikilisinin başrolde olduğu bu ortamlarda keyifle zaman geçirebilirsin.

10. Şanlıurfa Mutfağı

Urfa’nın en meşhur yemekleri denince akla ilk olarak ciğer kebap, lahmacun ve çiğ köfte geliyor. Kebap deyince akla gelen şehirlerden olan Şanlıurfa’da geçirdiğin günler boyunca Urfa kebabının en lezzetli hallerini tadabilirsin.

Şanlıurfa’da patlıcan kebabı ve ciğer kebabı yemeden dönmemelisin. Sıra gecelerinin meşhur olduğu kentlerden olan Urfa’da mutlaka çiğ köftenin ve isot çömleğinin de tadına bakmalısın. Üzerine bir de şıllık tatlısı yiyerek tatlı bir şekilde günü kapatabilirsin.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Yorumlar